Friday, March 1, 2024
Home / Moda  / Design  / Łazienka w mozaikowej odsłonie – jak wykorzystać płytki ceramiczne?

Łazienka w mozaikowej odsłonie – jak wykorzystać płytki ceramiczne?

Mozaika to nieograniczone możliwości aranżacyjne

Mozaika to nieograniczone możliwości aranżacyjne / fot. materiały prasowe

Ceramiczne płytki mozaikowe cieszą się dużą popularnością – ich praktyczne właściwości sprawdzają się w łazience, a możliwości aranżacyjne są nieograniczone. Płytki o niewielkich wymiarach pozwalają na niepowtarzalne wykończenie nie tylko ściany czy podłogi, ale również wanny lub innej nietypowej powierzchni.

Mozaika to nieograniczone możliwości aranżacyjne / fot. materiały prasowe

Konstrukcja płytek mozaikowych

Przy pomocy płytek ceramicznych o charakterze mozaikowym można odmieniać pojedyncze ściany lub kreować fantazyjne i wyrafinowane kompozycje, łącząc je z płytkami większego formatu. Dostępne mozaiki są wykonywane w trzech rodzajach technik. Najczęściej małe płytki przybierają postać przypominającą plastry miodu, ponieważ są od spodu podklejone siatką ze specjalnego papieru lub plastiku. Płytki mogą być też sklejone folią od strony licowej. Odrywa się ją przed fugowaniem, ale już po przyklejeniu płytek do podłoża. Ostatnia technika tworzenia mozaik polega na nacinaniu standardowych płytek i w efekcie po przyklejeniu i fugowaniu prezentują się jakby były oddzielnymi małym płytkami, tworzącymi mozaikę. Ten rodzaj płytek nie nadaje się jednak do wykańczania zaokrąglonych powierzchni i wszelkich krzywizn.

Powierzchnie w łazience, które warto pokryć mozaiką

Naturalnie mozaiką można pokrywać całe ściany i podłogi, ale jeśli już decydujemy się na wykorzystanie jej na dużej powierzchni, warto wybrać jedną lub dwie ściany, a na pozostałych położyć większe płytki ceramiczne, co uwydatni wzór. Podłogę można wyłożyć całą drobnymi płytkami ceramicznymi, ale szczególnie w dużej łazience można stworzyć ciekawszą aranżację. Ponadto mozaika idealnie prezentuje się na zabudowach wanien, fragmentach brodzików czy ścianach kabin prysznicowych. Warto nią wyłożyć blaty umywalkowe, ramy luster i zabudowy systemów podtynkowych. Wszelkie wnęki, a także łączenia pomiędzy ścianą a podłogą oraz sufitem również genialnie wyglądają ozdobione niewielkimi płytkami. Płytki mozaikowe są dostępne w różnych kształtach, dzięki czemu można wyczarować aranżację w wymarzonym stylu. Ciekawe propozycje można zobaczyć tutaj: paste-group.pl.

Bogactwo form i kolorów mozaik ceramicznych

Niewielkie płytki przybierają rozmaite kształty i kolory. Można skorzystać z klasycznej formy maleńkich kwadracików i stworzyć czarno-białą szachownicę, ale też sięgnąć po nadal modne odcienie szarości imitujące kamień i beton. Dozę eleganckiego wyrafinowania oferują płytki o orientalnych kształtach. Wprowadzają powiew świeżości i tworzą klimat egzotycznego spa, dzięki czemu łazienka staje się pomieszczeniem naprawdę sprzyjającym głębokiemu relaksowi. Orientalne wzory można dostać we wspomnianych już kolorach, ale warto przyjrzeć się zielonkawym morskim odcieniom i pięknemu szafirowi, które ożywią wystrój, a jednocześnie będą działały kojąco. Ciekawym pomysłem są płytki inspirowane kształtem cegieł. Maleńkie cegiełki można układać w różne wzory, tworząc na przykład typową ceglastą ścianę lub wzór jodełkowy. Kolejnym polecanym rozwiązaniem są płytki o kształcie heksagonalnym, czyli sześciokątnym.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ