„Ławeczka” w Teatrze Bagatela (premiera)
Scena na Sarego 7 zaprasza na nowy spektakl z Magdaleną Walach i Karoliną Chapko. W podwójnej obsadzie Ingmar Villqist proponuje „Ławeczkę” Aleksandra Gelmana; aktorkom partnerują Sławomir Maciejewski (gościnnie) i Marcel Wiercichowski.
![Magdalena Walach - "Ławeczka" (sesja zdjęciowa)](https://www.miastokobiet.pl/wp-content/uploads/2013/09/001-Ławeczka01-017.jpg)
Magdalena Walach - "Ławeczka" (sesja zdjęciowa) / fot. Piotr Kubic
Scena na Sarego 7 zaprasza na nowy spektakl z Magdaleną Walach i Karoliną Chapko. W podwójnej obsadzie Ingmar Villqist proponuje „Ławeczkę” Aleksandra Gelmana; aktorkom partnerują Sławomir Maciejewski (gościnnie) i Marcel Wiercichowski.
Kameralna sztuka Gelmana należy do najchętniej oglądanych przez polską publiczność; dzięki psychologicznej prawdzie i dynamicznemu rozwojowi akcji stwarza aktorom niecodzienną możliwość wykreowania postaci złożonych a zarazem nieobojętnych widowni. Oraz, co udowodnił naszą wersją „muzealną” Ingmar Villqist, mimo tożsamych życiorysów bohaterowie stworzeni przez różnych aktorów opowiadają odmienne historie. Każdą z par jesteśmy w stanie polubić z innych powodów – stąd zalecamy zapoznanie się z obiema wersjami.
***
O spektaklu
Ławeczka (Скамейка/Skamiejka)
On – Jura, Kola, Alosza lub Fiedia (zależy od sytuacji), monter konstrukcji stalowych w wiecznej delegacji lub zaopatrzeniowiec wirtuoz (przynajmniej tak się przedstawia), względnie kierowca autobusu podmiejskiego; rozwodnik i erotoman ze skłonnością do alkoholu, który wkłada całą duszę w każdy romans – nawet dwugodzinny.
Ona – Wiera, kontrolerka jakości w fabryce trykotaży, rozwodnica z synem i pamięcią fotograficzną, nieuleczalna romantyczka oraz – jak sama twierdzi – nienormalna idiotka, oddająca obcym klucze do mieszkania.
Pewnego popołudnia spotykają się w parku… a w interpretacji Ingmara Vilqista – w muzeum.
Zalecamy poznanie obydwu par: każda z nich opowiada własną historię.
Od polskiej prapremiery w Teatrze Powszechnym w 1986 szuka wystawiana była na naszych scenach 24 razy, a premierowa inscenizacja Macieja Wojtyszki z Joanną Żółkowską i Januszem Gajosem została zarejestrowana dla Teatru Telewizji. W 2004 Maciej Żak zaadaptował „Ławeczkę” na duży ekran, zmieniając realia i charakterystykę postaci.
Premiera: 18 października 2013, Scena na Sarego 7
Gala premierowa: 20 października 2013, MNK Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Sesja zdjęciowa na potrzeby plakatu i programu teatralnego miała miejsce, dzięki życzliwości Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, w Sali Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Autorem zdjęć jest Piotr Kubic.(źródło:materiał prasowy)