Monday, April 22, 2024
Home / Kultura  / „Ławeczka” w Teatrze Bagatela (premiera)

„Ławeczka” w Teatrze Bagatela (premiera)

Scena na Sarego 7 zaprasza na nowy spektakl z Magdaleną Walach i Karoliną Chapko. W podwójnej obsadzie Ingmar Villqist proponuje „Ławeczkę” Aleksandra Gelmana; aktorkom partnerują Sławomir Maciejewski (gościnnie) i Marcel Wiercichowski.

Magdalena Walach - "Ławeczka" (sesja zdjęciowa)

Magdalena Walach - "Ławeczka" (sesja zdjęciowa) / fot. Piotr Kubic

Scena na Sarego 7 zaprasza na nowy spektakl z Magdaleną Walach i Karoliną Chapko. W podwójnej obsadzie Ingmar Villqist proponuje „Ławeczkę” Aleksandra Gelmana; aktorkom partnerują Sławomir Maciejewski (gościnnie) i Marcel Wiercichowski.

Magdalena Walach - "Ławeczka" (sesja zdjęciowa)

Magdalena Walach – „Ławeczka” (sesja zdjęciowa) / fot. Piotr Kubic

Kameralna sztuka Gelmana należy do najchętniej oglądanych przez polską publiczność; dzięki psychologicznej prawdzie i dynamicznemu rozwojowi akcji stwarza aktorom niecodzienną możliwość wykreowania postaci złożonych a zarazem nieobojętnych widowni. Oraz, co udowodnił naszą wersją „muzealną” Ingmar Villqist, mimo tożsamych życiorysów bohaterowie stworzeni przez różnych aktorów opowiadają odmienne historie. Każdą z par jesteśmy w stanie polubić z innych powodów – stąd zalecamy zapoznanie się z obiema wersjami.

***

O spektaklu 

Ławeczka (Скамейка/Skamiejka)

On – Jura, Kola, Alosza lub Fiedia (zależy od sytuacji), monter konstrukcji stalowych w wiecznej delegacji lub zaopatrzeniowiec wirtuoz (przynajmniej tak się przedstawia), względnie kierowca autobusu podmiejskiego; rozwodnik i erotoman ze skłonnością do alkoholu, który wkłada całą duszę w każdy romans – nawet dwugodzinny.

Ona – Wiera, kontrolerka jakości w fabryce trykotaży, rozwodnica z synem i pamięcią fotograficzną, nieuleczalna romantyczka oraz – jak sama twierdzi – nienormalna idiotka, oddająca obcym klucze do mieszkania.

Pewnego popołudnia spotykają się w parku… a w interpretacji Ingmara Vilqista – w muzeum.

Zalecamy poznanie obydwu par: każda z nich opowiada własną historię.

Od polskiej prapremiery w Teatrze Powszechnym w 1986 szuka wystawiana była na naszych scenach 24 razy, a premierowa inscenizacja Macieja Wojtyszki z Joanną Żółkowską i Januszem Gajosem została zarejestrowana dla Teatru Telewizji. W 2004 Maciej Żak zaadaptował „Ławeczkę” na duży ekran, zmieniając realia i charakterystykę postaci.

Premiera: 18 października 2013, Scena na Sarego 7

Gala premierowa: 20 października 2013, MNK Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Sesja zdjęciowa na potrzeby plakatu i programu teatralnego miała miejsce, dzięki życzliwości Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, w Sali Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Autorem zdjęć jest Piotr Kubic.(źródło:materiał prasowy)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ