Friday, September 20, 2024
Home / Kultura  / Lato w Teatrze Bagatela

Lato w Teatrze Bagatela

Od 8 do 21 lipca 2013 r. w Teatrze Bagatela trwają warsztaty "Lato w teatrze". Młodzież ze Stowarzyszenia SIEMACHA pracuje pod opieką artystów nad spektaklem "Efekt motyla" (Ja/My – Dziś/Jutro).

Lato w Teatrze Bagatela

Lato w Teatrze Bagatela / projekt plakatu Piotr Kubic

Od 8 do 21 lipca 2013 r. w Teatrze Bagatela trwają warsztaty „Lato w teatrze”. Młodzież ze Stowarzyszenia SIEMACHA pracuje pod opieką artystów nad spektaklem „Efekt motyla” (Ja/My – Dziś/Jutro).

Lato w Teatrze Bagatela

Lato w Teatrze Bagatela / projekt plakatu Piotr Kubic

Tegoroczne warsztaty prowadzą: Dariusz Starczewski, Małgorzata Haduch, Urszula Czernicka, Łukasz Drewniak, Piotr Kubic i Artur Sędzielarz. Uczestnicy projektu nie tylko przyglądają się pracy w teatrze, ale sami stworzą tekst, oprawę muzyczną, plastyczną oraz zajmą się promocją spektaklu, by w najbliższą sobotę i niedzielę: 20 i 21 lipca 2013 r. o godz. 19.00 na Scenie na Sarego 7 stanąć na scenie w świetle reflektorów i skonfrontować się z zaproszonymi na pokazy widzami.

Cel warsztatów:

Celem warsztatów jest wyczulenie młodych ludzi na siłę, jaką ma każde podjęte i zaniechane działanie, dlatego tematem tegorocznych warsztatów będzie: jak żyć i wybierać w świecie miliona możliwości. Spektakl będzie teatralną metaforą efektu motyla, w którym trzepot skrzydeł motyla może po kilku dniach spowodować burzę piaskową. „Efekt motyla” jako nasze „Ja/My – Dziś/Jutro”.

Przez dwa tygodnie przyglądamy się mechanizmom podejmowania lub unikania wyborów i decyzji, a także sposobom świadomego wpływania poprzez to na własne życie.

Chcemy przyjrzeć się emocjom towarzyszącym naszym wyborom; jak szybko i dlaczego żałujemy tego, co wybraliśmy w życiu; w związkach międzyludzkich, w programach telewizyjnych, w sieci, w sklepie – bo zamiast tego, co wybraliśmy, moglibyśmy wybrać innych/lepszych ludzi, inne/lepsze programy, inne/lepsze strony, inne/lepsze rzeczy. Świat, który stał się supermarketem, stawia nas w sytuacji konieczności podejmowania nieskończonej ilości wyborów. W dzisiejszych czasach nawet osobowość jest kwestią wyboru. Wymyślamy siebie na nowo tyle razy, ile zapragniemy. Co jest w stanie pomóc człowiekowi w podejmowaniu słusznych i dobrych wyborów? Młodość jest w sposób szczególny związana z koniecznością podejmowania wyborów. Scena jest więc naturalnym laboratorium badania czym jest wybór: koniecznością, przekleństwem, a może zbędnym balastem?

Chcemy, aby dzięki warsztatom młodzi ludzie zyskali pewność siebie, pewność wyborów w świecie miliona możliwości, aby poznali wartość decyzji podejmowanych dzisiaj, a mających wpływ na ich przyszłość.

„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:

– Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów),

– Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok),

– Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała),

– Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” (Bukownica),

– Miejski Ośrodek Kultury (Dynów),

– Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice),

– Miejski Teatr „Miniatura” (Gdańsk),

– Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno),

– Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice),

– Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce),

– Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina),

– Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków),

– TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona),

– Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki),

– Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno),

– Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź),

– Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź),

– Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno),

– Miejski Dom Kultury (Olsztynek),

– Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock),

– Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna),

– Fundacja FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek),

– Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica),

– Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin),

– Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki),

– Teatr „Baj Pomorski” (Toruń),

– Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy),

– Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn),

– Klub Kultury Falenica (Warszawa),

– Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław).

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ