Laserowe usuwanie tatuażu – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Usuwanie tatuażu – jak wygląda, ile kosztuje i czy boli?
Tatuaże przypominają o ważnym wydarzeniu, miejscu czy osobie, symbolizują szczególne cechy i przeżycia lub po prostu zdobią ciało. A co w przypadku, kiedy ta trwała pamiątka nie do końca wygląda tak, jak obiecywał tatuator albo tatuaż z innego powodu staje się utrapieniem? Na szczęście na rynku pojawił się ratunek – laserowe usuwanie tatuażu. Zobacz, na czym polega ten zabieg i jakich efektów możesz się spodziewać
Nieprzemyślana decyzja o zrobieniu tatuażu, poddanie się chwilowej modzie czy niekompetencja tatuatora to tylko kilka przyczyn, które mogą wywołać chęć pozbycia się nieudanego wzoru ze skóry. Taki zabieg wymaga doświadczenia, wiedzy i dobrego sprzętu. O tym, jak długo trwa cały proces usunięcia tatuażu, ile kosztuje i czy boli, porozmawiałyśmy z Klaudią Antosz, właścicielką studia laserowego usuwania tatuażu Magia Lasera (Usuń To).
Może cię zainteresować: Pierwszy tatuaż – co powinnaś wiedzieć przed wizytą u tatuatora?
Jak wygląda usuwanie tatuażu?
Kiedyś tatuaże usuwane były chirurgicznie lub przy użyciu dermabrazji laserowej. Takie zabiegi nie przynosiły jednak oczekiwanych efektów, a sam proces był bardzo inwazyjny. Obecnie do pozbycia się niechcianego wzoru ze skóry specjaliści stosują lasery, które są bezpieczniejsze dla organizmu. Jak wygląda usuwanie tatuażu dzisiaj?
– Usuwanie tatuażu laserem polega na wychwyceniu pigmentu przez wiązkę lasera. Gdy światło lasera wychwytuje barwnik, pojawiają się na nim widoczne białe plamki, które po chwili znikają. Wtedy barwnik zaczyna być rozbijany na drobne cząsteczki i wchłaniany przez organizm, czego nie widać gołym okiem. Często efekt takiego zabiegu jest widoczny po drugiej, trzeciej sesji
– tłumaczy Klaudia Antosz.
Usuwanie tatuażu – jaki laser się do tego nadaje?
Specjaliści od usuwania tatuażu zgodnie wskazują, jaki laser jest najlepszy. Na rynku prym wiodą lasery Q-Switch: rubinowe, aleksandrytowe, neodymowo-yagowe w technologii nanosekundowej oraz najnowsze lasery pikosekundowe.
W Polsce największą popularnością cieszą się lasery w technologii nanosekundowej, wzrasta też zainteresowanie pikosekundowymi. Ich główna zaleta to szybkość – 10 razy większa niż w przypadku laserów neodymowo-yagowych. Dzięki temu zabiegi stają się mniej bolesne i bardziej precyzyjne, a dodatkowo skraca się czas rekonwalescencji.
Zobacz też: Laseroterapia: rodzaje laserów i ich zastosowanie w medycynie estetycznej
Ile trwa usuwanie tatuażu?
Czy zastanawiałaś się, jak długo trwa usunięcie całego tatuażu?
– Długość sesji zależy od wielkości tatuażu i przerw, o które poprosi klient. Zazwyczaj cała sesja trwa od 15 minut do godziny. Duże tatuaże rozkładam na dwie sesje, natomiast w przypadku małych i średnich nie ma takiej potrzeby – tym bardziej, że w trakcie zabiegu można zastosować urządzenie chłodzące
– wyjaśnia właścicielka studia Magia Lasera.
Z pewnością nasuwa ci się pytanie, ile sesji wymaga usuwanie tatuażu. Ekspertka ostrzega, że proces ten w większości przypadków jest bardzo długi, ponieważ usunięcie całego wzoru za jednym razem jest niemożliwe. W większości przypadków potrzeba kilku sesji, natomiast ich dokładna ilość to kwestia indywidualna. Odstęp między sesjami nie może być krótszy niż 4-6 tygodni, więc usuwanie tatuażu do zera może potrwać nawet kilka miesięcy.
Zobacz też: Łukasz Orbitowski: Tatuaże człowieka dojrzałego
Ile kosztuje laserowe usuwanie tatuażu?
To, ile kosztuje usuwanie laserowe tatuażu zależy od wielu czynników i jest kwestią indywidualną. Ważny jest przede wszystkim rozmiar tatuażu. Ile kosztuje usuwanie małego, a ile dużego tatuażu?
– Przy małych tatuażach ceny wahają się między 100 a 250zł. Średnie tatuaże to koszt od 300 do 650zł, natomiast duże mogą kosztować znacznie więcej
– zaznacza Klaudia Antosz.
Kolor i wiek tatuażu, głębokość i typ barwnika oraz poziom wykonania – amatorski czy profesjonalny, również wpływają na to, ile kosztuje usunięcie tatuażu, ponieważ w niektórych przypadkach ilość potrzebnych sesji może się zwiększyć.
Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?
Nasza specjalistka przyznaje, że usuwanie tatuażu nie jest przyjemne. Czy boli? Niestety tak, często nawet bardziej niż samo tatuowanie. Poziom bólu będzie różny w różnych częściach ciała.
Najniższa tolerancja na ból występuje tam, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa oraz ilość tkanki tłuszczowej jest niewielka, m.in.:
- Powieki,
- Stopy,
- Uszy,
- Żebra,
- Kostki,
- Miejsca intymne
Ekspertka przypomina także, że każdy ma inną odporność na ból. Na szczęście nowoczesne lasery są coraz szybsze, dzięki czemu dyskomfort jest chwilowy.
Przeczytaj także: Kolczyk w nosie – rodzaje przekłuć i gojenie
Jakie skutki uboczne mogą wystąpić przy usuwaniu tatuażu?
Nowoczesna technologia sprawia, że lasery wykorzystywane do usuwania tatuaży są bezpieczne i skuteczne. Wciąż jest to jednak zabieg wykonywany na skórze, dlatego czasami mogą wystąpić niepożądane skutki, np.:
- Reakcja alergiczna,
- Infekcja bakteryjna,
- Odbarwienia i przebarwienia,
- Zwiększenie wrażliwości skóry,
- Zasinienia skóry (znikające w ciągu 5-15 dni),
- Uszkodzenie ciągłości skóry
Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych jest jednak niewielkie, szczególnie jeśli zabieg przeprowadzony jest w sterylnych warunkach. Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie tatuażu, pamiętaj o prawidłowym zabezpieczeniu i pielęgnacji skóry po każdej sesji.
Czy po usuwaniu tatuażu mogą pozostać blizny?
Laser nie powoduje blizn na ciele. Jeżeli po takim zabiegu na skórze pozostają zmiany, oznacza to, że musiały powstać już przy tatuowaniu lub jeśli po zrobieniu tatuażu nie był on odpowiednio pielęgnowany. Zwróć jednak uwagę, aby pomiędzy sesjami z użyciem lasera, w przypadku wystąpienia na skórze strupków lub pęcherzyków, nie zdrapywać ich ani nie przebijać.
Zobacz też: Zmiany w ciele po porodzie. Zabiegi laserowe po ciąży
Laserowe usuwanie tatuażu – efekty, których możesz się spodziewać
Klaudia Antosz zapewnia, że chociaż sam proces jest długi i wymagający, efekty usuwania tatuażu są zazwyczaj bardzo zadowalające. Nie zawsze jednak istnieje możliwość całkowitego usunięcia rysunku lub napisu na ciele.
– Zdarza się, że na skórze zostaje jakaś część pigmentu, kolorowe tatuaże niestety nie schodzą całkowicie i mogą pojawić się też przebarwienia, które powinny zejść same mniej więcej do 3 lat
– dodaje profesjonalistka.
Oto kilka efektów laserowego usuwania tatuażu przed i po. Prace zostały wykonane przez naszą ekspertkę:
1. 4 sesje rozjaśniania pod cover, czyli nowy wzór:
2. Efekty po 5 sesjach usuwania:
3. Tatuaż usunięty do zera po 10 sesjach:
Laura Nowakowska