Saturday, December 14, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / LASER SCITON – nowoczesne odmładzanie

LASER SCITON – nowoczesne odmładzanie

O tym jak laserem frakcyjnym powstrzymać proces starzenia skóry, mówi dr Beata Markiewicz z Derm-Medik w Krakowie.

Dr Beata Markiewicz

Dr Beata Markiewicz / fot. materiał prasowy

O tym jak laserem frakcyjnym powstrzymać proces starzenia skóry, mówi dr Beata Markiewicz z Derm-Medik w Krakowie.

Dr Beata Markiewicz

Dr Beata Markiewicz / fot. materiał prasowy

„Wąż odmładza się zrzucając co roku skórę, losy urodzie nie dały żadnej możliwości” napisał Tybullus w „Elegiae”.  XXI wiek zmienił tę prawdę. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do medycyny terapii laserami frakcyjnymi. Laser Sciton wiedzie wśród nich prym.

FIZYCZNA ATRAKCYJNOŚĆ

Fizyczną atrakcyjność obniżają defekty urody, szczególnie blizny i oznaki starzejącej się skóry. To powszechnie znana prawidłowość poparta jest także licznymi badaniami naukowymi. Akceptowany społecznie wygląd zewnętrzny odgrywa istotną rolę w życiu społecznym i zawodowym, dlatego też starania o jego jakość  jest w pełni zrozumiała. Niedostatki naszego wizerunku, niekiedy wynikające z wpływu genów które otrzymaliśmy od rodziców staramy się likwidować lub przynajmniej maskować w różny sposób. Od metod najprostszych jak odpowiedni dobór ubrania, makijaż, pielęgnacja paznokci stóp i dłoni aż do najbardziej wyrafinowanych technik jakimi dysponuje współczesna medycyna estetyczna. Zmarszczki, wiotka skóra, oraz plamy barwnikowe realistycznie przedstawione w wielu dziełach Rubensa,  w dzisiejszych czasach nie są powszechnie  akceptowane.

STARZENIE SIĘ SKÓRY

Na proces starzenia się skóry ogromny wpływ ma słońce. Uszkodzenie skóry wywołane działaniem światła jest wynikiem kumulującego się w ciągu całego życia naturalnego promieniowania UV. Objawami tego procesu są m.in.: zmarszczki, zwiotczenie skóry, stwardnienia i szorstkości na powierzchni skóry. Pojawiają się także zaburzenia barwnikowe i rozszerzenie naczyń. Ponieważ dla większości ludzi to zmarszczki są dominującą cechą starzejącej się skóry, dlatego właśnie one są celem większości zabiegów, które za cel mają likwidowanie objawów przemijającego czasu. Przy czym w medycynie estetycznej wykładnikiem sukcesu jest nie tylko efekt końcowy, ale szybkie gojenie się skóry po przeprowadzonych zabiegach.

LASERY W DERMATOLOGII

Krótki rys historyczny zastosowania laserów w dermatologii ułatwi zrozumienie problematyki ich  wykorzystania w medycynie estetycznej. W tak zwanej terapii konwencjonalnej stosowane są lasery ablacyjne i nieablacyjne. Jednak najnowszym osiągnięciem techniki są lasery frakcyjne.

Lasery ablacyjne umożliwiające usuwanie naskórka i górnej warstwy skóry właściwej z wybranego obszaru (re-surfacing skóry) przy doskonałych efektach terapeutycznych obarczone są ryzykiem poważnych działań niepożądanymi i koniecznością długiego okresu rekonwalescencji. Stąd od końca lat 90-tych zeszłego wieku metody ablacyjne straciły na atrakcyjności.  Z kolei zabiegi nieablacyjne nie gwarantują skuteczności, a efekt ich stosowania jest często nieprzewidywalny (działanie laserów nieablacyjnych polega na dostarczaniu energii termicznej do głębokich warstw skóry bez przerywania integralności tkankowej tzw. sub-surfacing).

Odpowiedzią na nieprzywidywalne wyniki zabiegów nieablacyjnych i niepożądane efekty oraz długie gojenie po zabiegach ablacyjnych stał się laser frakcyjny.

LASER FRAKCYJNY

Cechą charakterystyczną lasera frakcyjnego jest to, że tylko część (frakcja) skóry jest poddana jednorazowo zabiegowi. Niewielkie wiązki światła uderzające w obszar skóry doprowadzają do powstania pod nim strefy poddanej terapii, są to tzw. kolumny tkanki. Pomiędzy wytworzonymi kolumnami znajdują się obszary zdrowej tkanki nie poddanej działaniu lasera, dzięki czemu: skóra goi się szybciej i można zwiększyć penetrację energii lasera do takiej głębokości, aby proces regeneracji przebiegał mniej intensywnie lub aby obejmował większy obszar. Zabiegi te można bezpieczne stosować w rejonach gojących się wolniej niż twarz, a także w przypadkach o podwyższonym ryzyku. W trakcie zabiegu dochodzi do działania nawet na głębokie warstwy skóry właściwej, co powoduje całkowitą jej odnowę wraz z naskórkiem.

Wskazaniami do zastosowania tej techniki są średniogłębokie i głębokie zmarszczki i bruzdy, zwiotczenie skóry, głębokie blizny potrądzikowe i pourazowe, poprawa gęstości, napięcia i jędrności starzejącej się skóry oraz zmiany barwnikowe. Czas potrzebny do uzyskania efektu wygojenia to 48-72 godziny. Na około godzinę przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe kremem. Bezpośrednio po zabiegu obserwujemy rumień i obrzęk, czasem punkcikowate krwawienie. Przeciwwskazania to tego typu terapii to: ciąża, karmienie piersią, stosowanie doustnych retinoidów 6-12 miesięcy wcześniej, aktywne infekcje skóry. Po zabiegu zaleca się pacjentom unikanie przez miesiąc ekspozycji słonecznej oraz stosowanie preparatów nawilżających o właściwościach regeneracyjnych.

Odnowa kolagenu trwa od 3 do 6 miesięcy, dlatego też pacjenci oczekujący natychmiastowych efektów nie zawsze akceptują tak długie oczekiwanie na końcowy efekt uzyskany po zakończeniu procesu odnowy. Ale warto na ten efekt poczekać.

LASER SCIETON

Laser Sciton to pierwszy w historii laser frakcyjny, który pozwala lekarzowi kontrolować wiązkę światła podczas zabiegu dzięki precyzyjnie ustalonej przez komputer: głębokości, średnicy i gęstości działania na skórę, przy jednoczesnym wyeliminowaniu niekontrolowanego nagrzewania.

Użycie tego lasera eliminuje także konieczność przeprowadzania wielu zabiegów, jak to dzieje się w przypadku innych laserów znajdujących się obecnie na rynku. Bardzo często zadawalający efekt uzyskany jest już po jednym zabiegu przy jednocześnie skróconym okresie rekonwalensencji.

Reasumując jest to bardzo skuteczna metoda pozwalająca uzyskać  efekt odmłodzenia skóry twarzy, szyi i dekoltu oraz poprawę owalu twarzy, a także usuwanie blizn. To obecnie najnowocześniejszy i najbardziej skuteczny sposób odmładzania i usuwania defektów skóry. Światło lasera pobudza jednocześnie komórki zawarte w głębszych warstwach skóry do produkcji nowego kolagenu, pomimo tego że jego wytwarzanie maleje z biegiem lat. Stąd w krótkim czasie po zabiegu możliwy jest do osiągnięcia spektakularny efekt. Efekt który zgodnie z myślą Gombrowicza iż „nic tak nie wpływa na ducha jak ciało” oddziałuje zarówno na psychikę  pacjenta, jak i na sposób postrzegania jego osoby przez otoczenie.

Dr Beata Markiewicz

 

Derm-medik, ul. Długa 82/4, Kraków, rejestracja: 12 431 16 09, Lasery Sciton: AESTEMED , tel. 502 386 441

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ