Las w słoiku i ogród w szkle to określenia kompozycji roślinnych, które są modne w ostatnim czasie, a przy okazji oryginalne i efektowne. Pasują do każdego wnętrza, są elegancką ozdobą i idealnym pomysłem na prezent. Czy wiesz, że las w słoiku możesz też zrobić samemu? Przedstawiamy poradnik krok po kroku
Czym jest las w szkle?
Pod tym określeniem kryje się modna w ostatnim czasie kompozycja kwiatowa, której założeniem jest umieszczenie roślin w szkle, zwykle efektownym, dużym słoju lub wazonie. Takie kompozycje dzielą się na:
• otwarte
• zamknięte.
Otwarta kompozycja to nic innego, jak zamiana zwykłej doniczki na szklany słój. Wówczas takie rośliny musimy podlewać i pielęgnować, tak jakbyśmy to robili z kwiatkami doniczkowymi. Przewagą takiej kompozycji jest fakt, że mogą się w niej znaleźć niemal wszystkie gatunki roślin, np. kwiatów, sukulentów czy kaktusów.
Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku kompozycji zamkniętych. Z założenia, efektowny słój przykryty jest np. korkiem, a wnętrze całkowicie odcięte od świeżego powietrza i nowych dostaw wody. Jak to zatem możliwe, że rośliny przeżywają w takich warunkach?
Jak działa las w słoiku?
Rośliny w lesie w słoiku funkcjonują samodzielnie, dzięki wytwarzaniu zamkniętego obiegu wody i powietrza. Woda, podobnie jak składniki mineralne, jest wchłaniana z gleby przez korzenie. Następnie następuje proces parowania, a po skropleniu woda ponownie trafia do podłoża. Co istotne, rośliny uzyskują energię w czasie oddychania tlenowego. Ponieważ w czasie fotosyntezy wytwarzają więcej tlenu, niż jest im potrzebne w ciągu dnia, nie braknie im go w nocy, kiedy korzystają z nadmiaru tlenu wytworzonego w ciągu dnia.
Jak dbać o las w słoiku?
Ponieważ las w szkle to obieg zamknięty, ważne jest, by zamkniętych kompozycji nie otwierać. Jest to dopuszczalne jedynie w momencie, kiedy w ciągu dnia widać powtarzalne spływanie wody po ściankach słojach. Wówczas jest to sygnał do otwarcia. Należy jednak otworzyć słój jedynie na około godzinę i ponownie go zamknąć. Jeśli sytuacja się powtarza, każdego kolejnego dnia otwórz słój na około godzinę aż do momentu, kiedy woda nie będzie już skraplać się na ścianach naczynia. Będzie to sygnał, że ilość wody została unormowana, a Ty możesz już więcej nie otwierać słoja. Każde otwarcie spowoduje szok dla roślin i wytworzonego tam środowiska, dlatego korek wyciągaj tylko z konieczności. Przesłanką do otwarcia słoja jest również brązowiejąca ziemia – to sygnał, że kompozycję trzeba lekko podlać.
Jakie stanowisko jest najlepsze dla lasu w słoiku?
Istotne jest to, gdzie stoi nasz ogród w szkle. W żadnym wypadku nie może on stać w miejscu z dostępem do promieni słońca. Jest to szkodliwe dla kompozycji, ponieważ rośliny zwyczajnie się zagotują w takim naczyniu. Idealne jest więc stanowisko jasne, ale nie w bezpośrednim kontakcie z promieniami słonecznymi lub niedaleko grzejnika. Wydzielane przez nie ciepło może zaszkodzić kompozycji w szkle.
Jak zrobić las w słoiku?
Aby stworzyć las w słoiku potrzebujemy:
• słoja (w rozmiarze i kształcie, jaki wybierzemy)
• korka do słoja – jeśli chcemy wykonać kompozycję zamkniętą
• ziemi – dopasowaną do roślin, jakie chcemy posadzić
• węgla aktywnego
• keramzytu lub żwirku na warstwę drenażową
• ozdobnego piasku
• ozdobnego kamienia lub żwirku do dekoracji
• elementów dekoracyjnych – mech chrobotek, kamyki, szyszki, kora drewna
• roślin do posadzenia (do kompozycji zamkniętych nadaje się m.in. fikus bonsai, bluszcz, paproć, fitonia, skrzydłokwiat, trzykrotka, pilea czy peperomia)
• wody do podlania.
W kompozycji otwartej, oprócz wymienionych wyżej roślin, możesz także posadzić wszelkiego rodzaju kaktusy, sukulenty lub np. storczyk.
Jeśli komponujesz zamknięty las w słoiku, zwróć uwagę na rośliny, które chcesz tam posadzić. Ważne, by lubiły one wilgotne środowisko, a nawet jeśli nie lubują się najbardziej w takiej atmosferze, ważne by komponować rośliny pod względem tych samych wymagań glebowych i wilgotności. Jeśli posadzimy w lesie w szkle roślinę, która uwielbia wilgoć z rośliną, która do przeżycia potrzebuje raczej suchej gleby, mogą one nie przeżyć.
Przygotowanie lasu w słoiku przebiega według poniższych etapów:
1. wysypanie keramzytu lub warstwy drenażowej
2. przykrycie niewielką ilością ziemi
3. wysypanie warstwy węgla aktywnego
4. nałożenie pozostałej warstwy ziemi
5. ziemię można oddzielać ozdobnym piaskiem dookoła (np. w formie obręczy lub nierównomiernych fal – wystarczy wysypać warstwę piasku przy ścianach słoja)
6. ubicie i uklepanie ziemi
7. wykonanie dołka/dołków dla roślin
8. posadzenie roślin
9. wysypanie wierzchniej warstwy z ozdobnego kamienia lub żwirku w dowolnie wybranym kolorze
10. postawienie dodatków – mini mebli metalowych, mchu, kamieni, szyszek itp.
11. podlanie kompozycji – najlepiej strzykawką po ściankach, tak by woda nie dostała się na liście roślin.
Podsumowując, wykonanie lasu w słoiku nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jednocześnie jest to ładny i modny dodatek do domu, który wykonany samodzielnie, pomoże zaoszczędzić pieniądze. W sklepach czy kwiaciarniach takie kompozycje są bowiem stosunkowo drogie. Nic też nie zastąpi radości tworzenia i oglądania efektu własnej pracy.