Sunday, April 14, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Lampy wiszące dla dziecka: jakie wybrać i jak je rozmieścić?

Lampy wiszące dla dziecka: jakie wybrać i jak je rozmieścić?

Dobre oświetlenie miejsca pracy i zabawy jest nie do przecenienia

lampy wiszące dziecko w pokoju

Lampy wiszące budują oświetlenie całego wnętrza / fot. Envato Elements

Dobre rozplanowanie mebli w pokoju dziecka to często nie lada wyzwanie – zwłaszcza kiedy mamy do dyspozycji stosunkowo niewielką powierzchnię użytkową. Na ustaleniu samego układu biurka, łóżka i szafy aranżowanie pokoju dziecięcego jednak się nie kończy, ponieważ należy też wybrać i optymalnie rozmieścić lampy wiszące dla dzieci. Jak to zrobić, aby zachować jak najlepszy efekt wizualny oraz największą użyteczność oraz praktyczność całej aranżacji? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule

 

Centralne źródło światła: jaką lampę wybrać?

Na środku pokoju dziecięcego zazwyczaj umieszcza się lampę wiszącą, która stanowi centralne źródło światła. Dziecko będzie korzystać z niego podczas codziennej zabawy, dlatego bardzo ważne jest to, aby lampa oświetlała całe pomieszczenie. Celem jest tutaj przede wszystkim wybór modelu, który umożliwi na dostarczenie takiej ilości światła, jaka jest obecna w pokoju w trakcie dnia. Doskonałym miejscem na powieszenie lampy głównej będzie środek sufitu. Dzięki takiemu rozmieszczeniu istnieje duża szansa na to, iż światło będzie rozprowadzone równomiernie po całym pomieszczeniu. Odpowiedni wybór modelu lampy wiszącej w centralnym miejscu pokoju jest bardzo ważny zarówno z punktu widzenia samej estetyki, jak i praktyki.

Nie poleca się zakupu lamp dla dzieci, których klosz w jakiś sposób ograniczałby dostarczanie światła. Tego rodzaju modele będą odpowiednie przy łóżeczku dziecka, ale w roli lampy głównej raczej się nie sprawdzą. Jeżeli chodzi o samą estetykę, warto tutaj postawić na duży, charakterystyczny model. Lampa wisząca w centralnym punkcie sufitu zwraca na siebie uwagę, dlatego jeżeli do pokoju przydałaby się jakaś dekoracja, dobrym pomysłem będzie zakup dużej, ozdobnej lampy o ciekawej formie.

Dodatkowe światło do nauki, czyli lampka wisząca nad biurkiem

Wielu rodziców decyduje się również na zamontowanie dodatkowego oświetlenia nad biurkiem dziecka. Jest to bardzo na miejscu szczególnie w przypadku dzieci w wieku szkolnym, które przygotowują się do ważnych egzaminów i spędzają mnóstwo czasu na nauce. Lampka wisząca nad biurkiem nastolatka to doskonały sposób nie tylko na udaną aranżację pokoju, ale również na zapewnienie większego komfortu podczas pracy umysłowej. Model idealnie dobrany do umieszczenia nad biurkiem nie musi dostarczać światła na cały pokój, ponieważ wystarczy, aby dobrze oświetlał najbliższą przestrzeń.

Lampka nad biurko może być mniejsza od tej, która została umieszczona w centralnym punkcie sufitu. Nie ma też żadnych przeszkód ku temu, aby klosz był dłuższy. Z punktu widzenia praktyki oraz komfortu dziecka warto zadbać o to, aby zapalanie światła było możliwe bez odchodzenia od biurka. Lampka może zostać umieszczona centralnie nad miejscem nauki, ale w przypadku dzieci praworęcznych równie dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej bardziej z lewej strony w stosunku do środka biurka. Analogicznie, w przypadku leworęcznego dziecka najbardziej optymalne może okazać się umieszczenie lampki nieco bardziej na prawo niż środek biurka.

Lampa wisząca przy łóżku dziecka – wygoda przede wszystkim

Uzupełnienie pokoju dziecka o dodatkowe źródło światła nad łóżkiem często wynika z wygody lub przyzwyczajenia maluszka do zasypiania przy zapalonym świetle. Lampa wisząca niedaleko łóżeczka to świetna opcja również dla samych rodziców, którzy wieczorem czytają książki dzieciom na dobranoc. Tego rodzaju lampka nocna to niekonwencjonalne rozwiązanie, które w wielu przypadkach może okazać się naprawdę praktyczną opcją. Sprawdzają się tutaj nawet małe lampki. Jeżeli dziecko jest już nieco starsze i lubi czytać przed snem samodzielnie, warto postawić jednak na nieco większy model w rodzaju podobnym do tego, który jest już zamieszczony nad biurkiem.

Lampy wiszące dla dzieci – wiele opcji na wyciągnięcie ręki

Obecnie asortyment z zakresie oświetlenia do pokoju dziecięcego jest bardzo szeroki i rozbudowany. Lampy wiszące dla dzieci z Lampsandco.pl mogą być zarówno bardzo proste, jak i naprawdę oryginalne w swej formie. Dostarczanie światła nie jest jedyną funkcją większości modeli – są one również bardzo dekoracyjne i stanowią prawdziwą ozdobę w pokoju maluszka. W przypadku małych dzieci warto postawić na kolorowe lampki wiszące lub na lampki o określonej formie i kształcie. Ciekawym uzupełnieniem do pokoju małego dziecka będą modele utrzymane w spokojnych barwach pastelowych. Pokoje nieco starszych dzieci oraz nastolatków mogą zostać wyposażone w lampki bardziej minimalistyczne.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Przeprowadzki Warszawa 10 lipca, 2021

    Wybór jest naprawdę ogromny. Z tego co mogę powiedzieć, to prostota powinna być najważniejsza. I to na nią powinniśmy stawiać!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ