Monday, March 27, 2023
Home / Styl życia  / Dom  / Lakierobejca, impregnat czy olej do drewna – co wybrać?

Lakierobejca, impregnat czy olej do drewna – co wybrać?

Olej, impregnant czy lakierobejca? Zobacz jak chronić meble z drewna

ręka w niebieskiej rękawiczce impregnuje drewno

Lakierobejca, impregnat czy olej do drewna – co wybrać?

Użycie jednego z wymienionych produktów jest uzależnione od gatunku drewna, sposobu jego obróbki i miejsca zastosowania (na zewnątrz lub wewnątrz domu). Wszystkie zaś mają za zadanie wzmocnienie i odpowiednie zabezpieczenie materiału, jak też wydobycie jego rysunku i koloru. Impregnant czy lakierobejca? Olej czy lakierobejca? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze

 

W celu uniknięcia popełnienia nieodwracalnych błędów przy obróbce drewna, przed przystąpieniem do tej pracy należy spisać kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Trzeba też określić, z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia oraz jaki efekt chcemy osiągnąć. Wybór odpowiedniego produktu ochronno-dekoracyjnego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zostanie on zastosowany wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia. Powinien być także dostosowany do rodzaju powierzchni. Należy ustalić, czy drewno jest surowe, czy też zostało już wcześniej poddane zabiegom uszlachetniającym lub ochronnym. Dopiero potem można przejść do propozycji producentów różnych preparatów ochronnych. W ich ofercie, oprócz środków zalecanych do wykorzystania w konkretnej sytuacji, istnieją takie, które dobrze sprawdzają się w każdych warunkach.

Kiedy i jaki impregnat

Na rynku mamy całą gamę impregnatów ochronnych, ochronno-dekoracyjnych i ochronno-dekoracyjnych, a jednocześnie powłokotwórczych, przeznaczonych głównie do stosowania na zewnątrz domu. Impregnat ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy marki Vidaron nadaje się także do użytku wewnątrz pomieszczeń, w dodatku w połączeniu z Impregnatem Ochronnym-Gruntującym Vidaron zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna przed grzybami pleśniowymi, robakami czy sinizną. Można go stosować do mebli i boazerii, również po to, by uzyskać eleganckie, matowe wykończenie i podkreślić naturalny rysunek słojów.

Do odnawiania i renowacji malowanych wcześniej powierzchni służy Renowacyjne Impregnat do drewna. Jego zaletą jest możliwość szybkiego odnowienia starych elementów i powierzchni drewnianych, a także bogata paleta kolorów. Można go stosować – i to ważne – do odrestaurowywania pomalowanych już elementów architektury ogrodowej.

Olejowanie – na co zwrócić uwagę

Meble ogrodowe czy drewniany taras najlepiej jest zabezpieczyć olejem, ponieważ ma on tę właściwość, że nie chłonie wody. Te służące do zabezpieczania tarasów mają podwyższoną odporność na ścieranie, ponadto ograniczają pękanie i chronią przed zabrudzeniami. Niektóre preparaty służące do mebli ogrodowych zawierają szlachetne woski, które pięknie podkreślają urodę drewna, jednocześnie głęboko je odżywiając. Pamiętajmy, że olejowania nie można przeprowadzać na zawilgoconej powierzchni – trzeba ją dokładnie osuszyć. No i w końcu należy powtarzać ten zabieg mniej więcej co dwa lata.

Lakierobejca – produkt do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń

Nowoczesna lakierobejca to produkt podobny i do tradycyjnych bejc, i do lakierów. Dzięki zawartości pigmentu zabarwia drewno na pożądany kolor. Jej zaletą jest łatwość i wygoda stosowania. Do zabezpieczenia drewna można także zastosować lakierobejce uniwersalne, służące do stosowania zarówno w domu, jak i na zewnątrz pomieszczeń (np. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron – posiada 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony). Jeszcze dłuższą żywotność (producent daje dziesięcioletnią gwarancję na skuteczną ochronę) ma Lakierobejca Ochronna Ultra Trwała marki Vidaron.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy, aby efekt naszej pracy był długotrwały, drewno należy przede wszystkim wyrównać: wypełnić wszystkie ubytki i pęknięcia, posługując się wysokiej jakości akrylową szpachlą do drewna. Po tym etapie pracy powierzchnię trzeba delikatnie przeszlifować, pamiętając o tym, że wszelkiego rodzaju rysy i nierówności – nawet kiedy używa się nowoczesnych produktów – mogą skutkować kapaniem, pryskaniem i spływaniem lakieru, a w rezultacie zniszczeniem powłoki mebla. Tak przygotowane drewno przed nałożeniem lakierobejcy należy zagruntować Impregnatem Ochronno-Gruntującym.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ