Wednesday, July 24, 2024
Home / Uroda  / Chcesz zostać mamą?

Chcesz zostać mamą?

Zanim zaczniesz myśleć o posiadaniu dziecka, przygotuj swoje ciało na wyzwanie, jakim jest ciąża.

Nie wszystkie próby zajścia w ciążę kończą się poczęciem dziecka – coraz więcej kobiet przekonuje się o tym na własnej skórze. Gdy po kilku-kilkunastu miesiącach bezowocnych starań o dziecko pary udają się do lekarza w celu ustalenia przyczyny niepłodności, często okazuje się, że problemem, który stoi na drodze kobiety do macierzyństwa są niedoleczone, przewlekłe infekcje intymne i towarzyszące im zaburzenia flory bakteryjnej pochwy.

lactovaginal

Zadbaj o florę bakteryjną pochwy. / fot. materiał prasowy

Kwaśny odczyn pochwy a zdrowie intymne

Niskie pH dróg rodnych stanowi naturalną ochronę dróg rodnych przed zakażeniami, ponieważ wynika z obecności odpowiednio wysokiej liczby pałeczek kwasu mlekowego. Bakterie te skutecznie zwalczają patogeny i tym samym zmniejszają podatność organizmu kobiety na rozwój infekcji pochwy. Dobroczynne bakterie probiotyczne korzystnie oddziałują także na układ odpornościowy.

Bakterie kwasu mlekowego są wrażliwe na działanie niekorzystnych czynników, a ich liczba może zmniejszyć się w stosunkowo krótkim czasie, powodując tym samym osłabienie flory bakteryjnej pochwy i niepożądany wzrost jej pH.

Kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy?

– Wyjałowienie pochwy może być skutkiem przyjmowania niektórych środków farmakologicznych (np. antybiotyków lub leków hormonalnych).

– Niekorzystny wpływ na florę bakteryjną okolic intymnych ma również życie w ciągłym napięciu, które pociąga za sobą wzrost stężenia hormonu stresu w organizmie i spadek liczby pałeczek kwasu mlekowego w pochwie.

– Złe nawyki pielęgnacyjne: podmywanie się mydłem (kosmetyk ten ma zasadowy odczyn), stosowanie irygacji pochwy, zbyt częste mycie okolic intymnych, używanie silnie perfumowanych preparatów do kąpieli lub zapachowych wkładek higienicznych.

– Nadmierna podaż słodyczy – zawarte w nich cukry proste to świetna pożywka dla grzybów odpowiedzialnych za rozwój infekcji drożdżakowych pochwy.

 

Obniżenie płodności w wyniku infekcji intymnych

Zakażenia pochwy mogą przebiegać bezobjawowo, nie alarmując tym samym kobiety o nieprawidłowościach w obrębie układu moczowo-płciowego. Częstym problemem są także nawracające, niedoleczone infekcje, którym towarzyszy stan zapalny. Bez właściwego rozpoznania i podjęcia stosownego leczenia niedyspozycje intymne – zarówno te o bezobjawowym przebiegu, jak i zakażenia dające wyraźne objawy chorobowe (upławy, pieczenie i swędzenie pochwy) – mogą wyraźnie obniżać płodność kobiety, zmniejszając jej szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

 

Od czego zacząć starania o dziecko?

Zanim zaczniesz myśleć o posiadaniu dziecka, przygotuj swoje ciało na wyzwanie, jakim jest ciąża. Odwiedź ginekologa, zrób niezbędne badania i wzmocnij swój organizm poprzez zdrowy tryb życia (aktywność fizyczna, efektywny sen, zbilansowana dieta, minimum stresu) oraz suplementację diety zalecaną kobietom planującym zajście w ciążę.

Jeśli chcesz zostać matką, a podejrzewasz, że doszło u ciebie do osłabienia flory bakteryjnej pochwy (np. w wyniku leczenia antybiotykiem), zastosuj probiotyk ginekologiczny, taki jak Lactovaginal, który w krótkim czasie spowoduje wzrost liczby pałeczek kwasu mlekowego w pochwie.

Oceń artykuł
9 komentarzy
 • kacha 27 marca, 2015

  Matką może jeszcze zostać nie chcę, ale Lactovaginal znam i stosuję, bo czasem mam wrażenie, że miewam upławy, wtedy szybka aplikacja, 3 dni i po strachu 🙂

 • justyna.b 27 marca, 2015

  Nienawidzę sposobu aplikacji Lactovaginalu i jestem cała chora jak mam go użyć, ale trzeba przyznać, że działa natychmiastowo, więc od czasu do czasu można wycierpieć

 • laba 27 marca, 2015

  justyna.b – bez przesady, nie jest aż tak źle, normalna sprawa, tampony też się podobnie aplikuje i nie jest to wielkie halo 🙂 Najważniejsze, że działa i pomaga błyskawicznie

 • govinda 28 marca, 2015

  No cóż, też nie przepadam za globulkami, ale przecież wiadomo, że jak ma nam wyleczyć obszary intymne, to trzeba je zapodać bezpośrednio do źródła 😉 Dzięki temu lactovaginal działa tak dobrze, lepiej niż środki doustne!

 • evita 29 marca, 2015

  Używałam kiedyś perfumowanych wkładek i się nabawiłam przez to nieprzyjemnej infekcji, która mi się często odnawiała. Uważajcie więc dziewczyny, bo można się przejechać 🙁

 • evita 29 marca, 2015

  Nie wiem czy ma to jakiś związek czy nie, ale ja bardzo regularnie stosuję lactovaginal (normalnie raz na tydzień, po okresie przez trzy dni z rzędu) i nie miałam problemu z zajściem w ciążę 🙂

 • Beti 1 kwietnia, 2015

  Dla mnie te kapsułki Lactovaginala to super wynalazek, chyba jedne z najłatwiej zakładających się z preparatów dopochwowych. Mała, łatwo zaaplikować, czasem tylko posmaruję wejście do pochwy żelem, żeby ułatwic poślizg i juz założone.

 • emilia 31 maja, 2015

  ja nie miałam problemów z zajściem w ciążę, ale na wszelki wypadek uzupełniałam florę bakteryjną przed ciążą bo wczesniej często zdarzały mi się infekcje, dlatego brałam provag, doustny probiotyk ginekologiczny, a wiem, że problemy intymne mogą być groźne w czasie ciąży dlatego wolałam się przed nimi ustrzec

 • famka 30 czerwca, 2016

  Ja jeszcze nie planuję dziecka, ale tak czy siak dbam o swoją florę bakteryjną pochwy, bo niestety często mi infekcje dokuczają. Borę regularnie lacibios femina, bo skutecznie uzupełnia dobre bakterie, przez co flora bakteryjna nie jest tak narażona na zakażenia

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ