
Dobór odpowiedniego zabiegu zależy więc wyłącznie do typu twojej cery i tego, jaki efekt chcesz osiągnąć / fot. Canva
Kwasy na twarz to coraz częściej wybierany zabieg kosmetyczny, zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych salonach urody. Co jednak kryje się pod tą nazwą? Określenie to oznacza wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, wykorzystujące hydrokwasy w celu złuszczania naskórka. Są one niezwykle skuteczne, odmładzają i wygładzają skórę, a nawet pozwalają zmniejszyć zmarszczki. Jak działają?
Kwasy na twarz – jak je stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty?
Wiele kosmetyków, które możesz wykorzystać w domu, opiera swoje działanie na kwasach. Jest to zabieg bardzo uniwersalny, ponieważ hydrokwasy są pochodzenia roślinnego, a zatem zazwyczaj nie uczulają i są w pełni bezpieczne nawet dla cery problemowej. Najważniejszą sprawą podczas stosowania kwasów na twarz jest umiar. Przede wszystkim każdą kurację należy zaczynać od używania preparatów w bardzo niskich stężeniach, aby później stopniowo je zwiększać. Najlepiej przed rozpoczęciem ich używania skonsultować się z kosmetyczką lub dermatologiem – specjalista najlepiej podpowie nam, jak zacząć.
Zazwyczaj na początku preparaty tego typu nakłada się co 2-3 dni, po kilku tygodniach można zwiększyć częstotliwość, jeżeli skóra nie reaguje na nie w negatywny sposób. Żeby osiągnąć widoczny efekt, przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i być przygotowanym na pilnowanie systematyczności – jedynie regularnie stosowane przez dłuższy czas (nawet 3-6 miesięcy) sprawi, że stan twojej skóry wyraźnie się poprawi.
Co dają kwasy nakładane na twarz?
Co dają kwasy na twarz? Przede wszystkim pomagają w walce z trądzikiem, złuszczają naskórek i wygładzają widocznie cerę, zmniejszają produkcję sebum, oczyszczają i zmniejszają widoczność porów oraz wspomagają pozbywanie się przebarwień. Jeżeli chodzi o to, jak działają kwasy na twarz, wiele zależy od rodzaju stosowanego preparatu. Można jednak powiedzieć ogólnie, że złuszczają one martwy i zrogowaciały naskórek, a także stymulują odnowę komórek. Dzięki otwieraniu porów sprawiają, że inne kosmetyki wchłaniają się dużo lepiej i działają efektywniej. Substancje te wpływają korzystnie na syntezę elastyny i kolagenu, co z kolei ma znaczenie dla poprawy elastyczności skóry. Jak już zostało wspomniane, w przypadku kwasów na twarz efekty są spektakularne, ale zdecydowanie nie natychmiastowe – na pierwsze pozytywne zmiany trzeba poczekać nawet około miesiąca.
Jakie kwasy na twarz wybrać – dobierz produkt dla swojej cery!
Jakie kwasy na twarz wybrać? To zależy od tego, z jakim problemem chcesz walczyć – każdy typ skóry wymaga innej kuracji, dlatego tak istotna jest konsultacja ze specjalistą. Dostępnych jest kilka różnych rodzajów kwasów: alfa-hydroksylowe (AHA, w tym np. mlekowy, glikolowy, migdałowy), sprawdzające się przy oczyszczaniu i odmładzaniu skóry, betahydrokwasy (BHA – np. kwas salicylowy), które działają antybakteryjnie i wykorzystywane bywają przy leczeniu trądziku, oraz polihydroksylowe (PHA, np. kwas askorbinowy) – te z kolei działają wzmacniająco na skórę wrażliwą. Dobór odpowiedniego zabiegu zależy więc wyłącznie do typu twojej cery i tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.
Jak nakładać kwasy na twarz?
Jak stosować kwasy na twarz, aby były skuteczne? Przede wszystkim wybrany preparat należy zostawić na klika minut na skórze – absolutnie nie należy przekraczać jednak czasu zalecanego przez producenta danego preparatu. W salonie kosmetycznym czuwać nad tym będzie wykwalifikowany specjalista, który najlepiej oceni, jak długo środek powinien oddziaływać na cerę. Tak zastosowany będzie działał przez cały czas kuracji, nie tylko w momencie nałożenia.
Jak nakładać kwasy na twarz w bezpieczny sposób? Przede wszystkim – na czystą i dobrze osuszoną skórę. Warto robić to dłońmi, aby nie podrażnić skóry mechanicznie podczas korzystania np. z szorstkiego wacika.
Jak często można stosować kwasy na twarz?
W przypadku każdego tego typu zabiegu kosmetycznego pojawia się zazwyczaj pytanie, jak często kwasy na twarz powinny być stosowane? Oczywiście najbardziej precyzyjnej odpowiedzi udzieli ci specjalista w salonie kosmetycznym lub dermatolog. Zaleca się stosowanie ich co kilka dni, następnie można zwiększyć częstotliwość. Dokładne wytyczne zwykle zależą od konkretnego producenta preparatu zawierającego kwasy na twarz. Jak często powtarzać całą kurację? Zasadniczo uważa się, że najlepiej robić to każdej jesieni, żeby oczyścić skórę po bardzo wymagającym dla niej okresie letnim. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji twojej cery.
Kwasy na twarz – przeciwwskazania
Czy każdy może stosować kwasy na twarz? Przeciwwskazania oczywiście również występują. Przede wszystkim z ich stosowania muszą zrezygnować osoby używające środków i leków zawierających retinoidy (na trądzik) oraz kobiety w ciąży. Nie powinno się ich używać na skórę ze świeżymi bliznami, stanami zapalnymi (zwłaszcza ropnymi), oparzeniami – również słonecznymi – ranami lub otarciami, a także niedługo po opalaniu. Wszystkie te sytuacje mogą spowodować powstanie poważnych podrażnień. Poza tym zabieg przeznaczony jest dla każdego typu skóry, a nawet dla osób poniżej 20. roku życia.
Ola Przegorzalska
Sprawdź koniecznie:
Ile jest kwasu hialuronowego w kwasie hialuronowym? Tego wam nie powiedzą w gabinecie