Czy wiesz, dlaczego kwas foliowy przed ciążą jest istotny? Zastanawiasz się, czy powinnaś zacząć go zażywać, lub ile czasu przed ciążą należy brać kwas foliowy? O opinię zapytaliśmy specjalistkę w dziedzinie ginekologii i położnictwa, Agnieszkę Wolak
Co to jest kwas foliowy?
Kwas foliowy to witamina z grupy B. Występuje on naturalnie w żywności w postaci folianów, głównie w warzywach i owocach – takich jak brukselka, kalafior, marchew, banany czy pomarańcze. Jest szczególnie istotny w organizmie jeżeli planujesz ciążę, ponieważ jego prawidłowa ilość może zapobiec ciężkim wadom płodu – takim jak bezmózgowie, rozszczepienie kręgosłupa i wady cewy nerwowej. Aby dostarczyć sobie jego odpowiednią ilość, wzbogać swoją dietę o kwas foliowy w tabletkach – trudno jest dostarczyć jego zalecaną ilość, czyli 0,4 mg/dobę tylko w pożywieniu. Kwas foliowy możesz dostać bez recepty w każdej aptece.
Jak długo brać kwas foliowy przed ciążą?
Ile czasu przed planowaną ciążą brać kwas foliowy?
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa u wszystkich kobiet w wieku prokreacyjnym zaleca się stosowanie kwasu foliowego. Dawka to 0,4 mg/dobę w postaci suplementów, jako uzupełnienie naturalnej, bogatej w foliany diety. U pacjentek z dodatnim wywiadem w kierunku wad cewy nerwowej dawka ta powinna być zwiększona i wynosi 4 mg/dobę na co najmniej 4 tygodnie przed planowaną koncepcją i przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Dłuższe stosowanie kwasu foliowego w dawce 4 mg/ dobę może wiązać się z potencjalnie szkodliwym wpływem na płód.
Co w przypadku kobiet z grupy podwyższonego ryzyka? Jak długo można brać kwas foliowy przed ciążą?
Dawka kwasu foliowego powinna być zwiększona do 0,8 mg/dobę u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, niedoboru folianów i wad cewy nerwowej, takich jak:
- cukrzyca typu I lub II przed ciążą;
- u kobiet stosujących leki przeciwpadaczkowe, metforminę, metotreksat, cholestyraminę, sulfasalazynę;
- stosujących używki;
- z BMI powyżej 30;
- po operacjach bariatrycznych;
- z chorobami przewodu pokarmowego skutkującymi zaburzeniami wchłaniania.
Kwas foliowy przed ciążą – jaki wybrać?
Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w formach, cenach i reklamach kwasu foliowego. Co tak naprawdę jest istotne? Jaki kwas foliowy brać przed ciążą? Lekarka rozwiewa wątpliwości:
Przed planowaną ciążą możemy zastosować zwykły kwas foliowy lub jego formę aktywną, tak zwany metylowany kwas foliowy.
Jak kwas foliowy brany przed ciążą wpływa na rozwój płodu i organizm?
Wskutek niedoboru kwasu foliowego dochodzić może do powstania erytrocytów z nieprawidłowym jądrem komórkowym i rozwoju anemii megaloblastycznej, a także poronień i wad wrodzonych, w szczególności wad cewy nerwowej. Ich częstość występowania szacuje się globalnie na 18,6 na 10 000 tys. urodzeń. Do najczęstszych wad cewy nerwowej zaliczamy anencefalię czy rozszczep kręgosłupa.
Zobacz także: Co pomaga zajść w ciążę – 10 sprawdzonych porad