Monday, December 4, 2023
Home / Kultura  / Kurs Pisania Powieści

Kurs Pisania Powieści

Każdy nosi w sobie jakąś historię. Dowiedz się, jak ją napisać na Kursie Pisania Powieści

Kurs Pisania Powieści

Chcesz napisać książkę? Weź udział w Kursie Pisania Powieści, organizowanym przez Kraków Miasto Literatury UNESCO

Gdybyście mnie zapytali, co jest w tej chwili najważniejszą obsesją w moim życiu, odpowiem bez wahania, że ROZWÓJ. Gdybyście chcieli zawęzić to jeszcze bardziej, dopowiem ROZWÓJ KREATYWNOŚCI. A wchodząc jeszcze głębiej – ROZWÓJ KREATYWNOŚCI w obszarze PISANIA

Przy słowach „kreatywność” i „pisanie” rozwija się przede mną cała mapa skojarzeń. Wśród nich są Kursy Pisania Kreatywnego organizowane przez KBF Kraków Miasto Literatury UNESCO. W tej chwili trwa nabór (do 2 sierpnia 2020) do kolejnej, już piątej edycji Kursu Pisania Powieści. Zobaczcie szczegóły na stronie: Kurs Pisania Powieści 2020/2021. Nie przegapcie tej daty, bo taki półroczny kurs może otworzyć przed wami wrota do świata waszych pisarskich marzeń.

Synchronizacja

Jestem deadlinowcem i piszę, gdy mi za to płacą. To bardzo trudny punkt wyjścia, kiedy pragnie się napisać zupełnie coś innego niż do tej pory, na przykład powieść, na którą nie ma jeszcze ani wydawcy, ani wyznaczonego terminu, a która jednak stuka, puka i domaga się, by się nią zająć. Dlatego, gdy trzy lata temu umówiłam się sama ze sobą, że pisanie jest moim priorytetem, wszechświat, zgodnie z zasadą synchronizacji, zaczął mi sprzyjać i zesłał najpierw zakład z przyjaciółką (miałyśmy co tydzień przysyłać sobie nowe fragmenty – ja powieści, ona scenariusza; niedotrzymanie terminu kosztowało najpierw sto złotych, a potem mycie okien u tej drugiej), a gdy już się rozkręciłam w pisaniu – informację o Kursie Pisania Powieści.

Trzy lata temu, mniej więcej o tej porze roku zabrałam laptop na wakacje i tam, w czasie gdy mąż chodził z synem nad wodę, ja pisałam pracę kwalifikacyjną na kurs.

12 wybrańców

Również i na aktualnie ogłoszony Kurs Pisania Powieści trzeba wcześniej wziąć udział w „rekrutacji” i do 2 sierpnia 2020 przygotować streszczenie fabuły planowanej powieści oraz jej fragment. Kiedy to piszę już widzę przerażenie w Waszych oczach, że się nie da, że nie jesteście na to gotowi. No cóż, gdybyście byli gotowi, nie potrzebowalibyście tego kursu. On nie jest przeznaczony dla pisarzy, którzy są na liście nominowanych do Nagrody Nike czy Paszportów Polityki, ale dla tych, którzy znajdują się na początku drogi i potrzebują impulsu, by zacząć pisać, a także dla tych, którzy już zaczęli pisać, a nawet mają już w dorobku wydanie książki, ale utknęli z kolejną, mają wątpliwości, w jaki sposób poprowadzić wątki i rozwinąć bohaterów. Ten kurs jest więc realną szansą na napisanie swojej pierwszej (albo kolejnej) książki.

Więc nawet jeśli jeszcze nie zacząłeś pisać swojej książki, a jedynie nosisz jej pomysł w głowie lub w sercu, idź na spacer, następnie usiądź w skupieniu i napisz streszczenie swojej historii tak, jakbyś ją chciał komuś opowiedzieć, a potem, nawet jeśli jeszcze nie masz ani kawałka tekstu, po prostu napisz ten fragment (maksymalnie pięć stron), który będzie według ciebie najlepszą próbką twoich pisarskich możliwości. Nie martw się, że jest to niedopracowane w szczegółach czy niekompletne, w końcu po to idziesz na kurs, aby przez kilka miesięcy szlifować swój pomysł.
Spośród przysłanych prac zostanie wybranych 12 i to ich autorzy wezmą udział w półrocznej przygodzie.

Czy jestem wystarczająca?

Idąc na Kurs Pisania Powieści, miałam za sobą już wydanie jednej książki i kilka książek napisanych jako ghostwriter. Ale wcale nie czułam się superpewnie jako pisarka. Wcześniejsze książki były przedłużeniem moich umiejętności dziennikarskich, traktowałam je jak dobrze wykonaną pracę rzemieślnika, a nie artysty, który potrafi z lekkością prowadzić fikcyjne narracje. Wzięłam udział w Kursie Pisania Powieści, bo po pierwsze ustaliłam ze sobą, że pisanie jest dla mnie ważne i że historia jaką w sobie noszę domaga się opowiedzenia. A po drugie, chciałam też sprawdzić, w jakim miejscu jestem, jakie są moje zasoby.

Pracując od paru lat z tematem kreatywności wiem, że jedną z najbardziej blokujących wymówek przed podjęciem twórczości jest przekonanie, że jeszcze nie wszystko potrafimy, że to co chcemy napisać jeszcze musi się w nas uleżeć, że jeszcze potrzebujemy się paru rzeczy nauczyć, że nie mamy wystarczająco umiejętności. Zapewniam was, że każdy z was ma już wystarczająco dużo, żeby zacząć.

Kurs w liczbach i nazwiskach

Pięć miesięcy, dwunastu uczestników, dziesięciu wykładowców i prawie 100 godzin zajęć. Tak w liczbach można podsumować program tegorocznego Kursu Pisania Powieści. Kurs potrwa od 5 września 2020 do 23 stycznia 2021 (zajęcia odbywają się w weekendy).
Organizator, czyli Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, tak pisze o tym, co się będzie działo:

Jak pisać, żeby być czytanym? Jak pokonać blokadę twórczą? Po co pisarzowi redaktor i jak z nim współpracować? Jak wykreować pełnokrwistego bohatera? Jak znaleźć wydawcę i podpisać z nim dobrą umowę? Na te i wiele innych pytań, nurtujących początkujących pisarzy i pisarki, odpowiedzą nasi prowadzący podczas pięciu miesięcy Kursu Pisania Powieści.

 

Przewodnikami przez pisarski trening będą: Filip Modrzejewski, redaktor z wieloletnim doświadczeniem m.in. w wydawnictwie WAB; Artur Wiśniewski, redaktor i wykładowca związany m.in. z Wydawnictwem Znak; Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora i współzałożyciel Instytutu Reportażu.
Warsztaty redaktorskie zostaną uzupełnione o zajęcia z twórcami. Anna Brzezińska zdradzi, jak prowadzić narrację, aby uwieść czytelnika, a Sylwia Chutnik opowie, jak przeprowadzić dobry research. W programie znalazły się również spotkania z psychologiem twórczości Arkadiuszem Matrasem, który pomoże pisarzom i pisarkom przełamać twórczy impas. Będzie też panel z wydawcami. Na koniec specjalistka od prawa autorskiego Anna Rucińska opowie, jak podpisać korzystną umowę autorską.

Filip Modrzejewski, redaktor W.A.B., jeden z opiekun merytorycznych w czasie kursu, fot. Inga Szeliga

Klub takich samych jak my

Chyba nie jestem w stanie wymienić wszystkich wartości z kursu. Podejrzewam, że dla każdego uczestnika, co innego było ważne. Dla wielu osób odkrywcze były rzeczy które już znałam, bo przez nie wcześniej przeszłam, jak podpisywanie umów z wydawnictwami, współpraca z redaktorem. Dla mnie niezwykle cenne było poznawanie nowych narzędzi literackich, rozpoznanie miejsca, w którym jestem ze swoim pisaniem, bezpośredni kontakt z wykładowcami, dla których pisanie jest codziennością, i ich warsztatem pracy. Bardzo dobrze wspominam warsztaty z Sylwią Chutnik i z nie-pisarzem, a psychoterapeutą, prof. Bogdanem de Barbaro, który rozpracowywał dla nas motywacje i zachowania ludzi-potencjalnych bohaterów książek od strony psychologicznej. Nasz główny przewodnik i mentor Filip Modrzejewski korygował nasze poczynania w bardzo wspierający i taktowny sposób. Zawdzięczam mu to, że sięgnęłam po nieuprawiany wcześniej przeze mnie gatunek – opowiadania.

Najważniejsze jednak było wielomiesięczne zanurzenie w środowisku osób, dla których twórczość jest tak samo ważna jak dla mnie; którzy podobnie jak ja próbują ją zintegrować z tzw. normalnym życiem, w którym jest praca i rodzina. Spotykamy się do dziś organizując przynajmniej raz w roku pisarski zjazd, w czasie którego czytamy i omawiamy nasze nowe teksty. 

To twórcze zanurzenie podobała o mi się tak bardzo, że rok później wzięłam udział w kolejnym kursie. Tym razem był to Kurs Pisania Reportażu. Cały czas daję w ten sposób wszechświatowi znać, że tak, wiem, że prowadzę firmę i mam pełno biznesowych zobowiązań, ale jednocześnie pisanie i tworzenie jest dla mnie ważne.

Jak się to przełożyło na moją książkę? Od czasu kursu napisałam zbiór opowiadań (to było moje odkrycie, że potrafię i lubię pisać opowiadania!), książkę poradnikową (jako ghostwriter, dla klienta) i „Mocne rozmowy”, która nie tylko napisałam, ale także samodzielnie wydałam. 

Wiem również, że nie tylko nieźle piszę, ale też potrafię uczyć inne osoby, jak to robić. Mam świadomość swoich zasobów i stopniowo je rozwijam. Ale ta najważniejsza powieść jeszcze przede mną, bo pisanie jest nie tylko lekcją kreatywności, ale także pokory.

Szczegóły organizacyjne

Kurs Pisania Powieści potrwa od 5 września do 23 stycznia. Żeby wziąć w nim udział, należy do 2 sierpnia 2020 przygotować streszczenie fabuły planowanej powieści i napisać fragment tej powieści. Wyniki rekrutacji będą dostępne do 17 sierpnia. Koszt kursu to 1500 zł.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej: Kurs Pisania Powieści

Organizatorem Kursu Pisania Powieści jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Kurs odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy również Nagroda Conrada.

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Marika Kuśnierz 18 lipca, 2020

    Brzmi bardzo ciekawie! Kiedyś bardzo lubiłam pisać, brałam udział w różnych konkurach na felietony, a zarzuciłam tę pasję. Myślę, że dzięki takiemu kursowi mogłabym znowu wrócić do pisania. Muszę rozważyć uczestnictwo!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ