Wednesday, May 22, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Kurs Bitcoina: Kiedy i jak kupić BTC w Polsce?

Kurs Bitcoina: Kiedy i jak kupić BTC w Polsce?

Inwestycja na trudne czasy

Bitcoin

fot. Pexels

Bitcoin budzi wiele emocji wśród początkujących i zaawansowanych traderów. Jak kupić BTC w Polsce?

 

Bitcoin budzi wiele emocji wśród początkujących i zaawansowanych traderów. BTC jest pierwszą kryptowalutą i nadal najbardziej znaną. Mimo że ta cyfrowa moneta istnieje od ponad dziesięciu lat, eksperci uważają, że pozostaje mądrą inwestycją w 2023 roku. Wielu analityków dostrzega szansę na to, że bitcoin będzie nadal się umacniał w ciągu najbliższych kilku lat. To czyni go potencjalnie zyskowną inwestycją.

 

Decentralizacja bitcoina jest jedną z jego głównych zalet. Oznacza to, że nie jest pod władzą żadnej organizacji rządowej lub finansowej. Dzięki temu staje się doskonałą alternatywą dla każdego, kto szuka inwestycji w aktywa, które nie są podatne na huśtawki konwencjonalnych rynków. Świat jest zafiksowany na cenie bitcoina, wyraźnie z powodu jego zapierającego dech w piersiach wzrostu i spadku w ciągu ostatniego roku lub lak. Problem polega na tym, że jeśli przyjrzymy się bliżej, możemy zauważyć, że różne giełdy podają różne ceny bitcoina (BTCBTC -1,2%) w tym samym czasie.

Z czego wynika ta różnica? Jak kupić Bitcoin (BTC), aby nie stracić? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Cena bitcoina

Cena bitcoina w dalszym ciągu utrzymuje się w okolicach 22 000 USD. Zdania ekspertów są podzielone. Niektórzy analitycy sugerują, że to najlepszy moment na zakup BTC, ponieważ cena monety będzie rosnąć. Czy kryptowalutowa zima jest już przeszłością? Czy kurs BTC wróci do wyników wszechczasów? Traderzy muszą uzbroić się w cierpliwość i zacząć dokładne obserwacje.

Dlaczego ceny BTC są różne?

Jak wszystko inne, cena bitcoina jest zależna od jego podaży i popytu. W idealnym świecie, gdzie wszyscy mają dokładnie te same informacje w tym samym czasie, a cała płynność może być centralnie gromadzona, oba te czynniki byłyby równe. Jednak rynek bitcoina (lub każdej innej kryptowaluty) jest pełen źródeł tarcia. Na przykład głębokość i płynność księgi zamówień może i jest różna dla różnych giełd, a nawet dla par handlowych na jednej giełdzie. Jeśli dana giełda ma płytką głębokość, nie może wchłonąć dużych zleceń bez doświadczania znacznego poślizgu cenowego.

 

Pomimo wzrostu w ciągu ostatnich kilku lat, rynek kryptowalut pozostaje znacznie bardziej rozdrobniony niż tradycyjny sektor finansowy. Utrudnia to (ale nie uniemożliwia) przemieszczanie pieniędzy na całym świecie i wykorzystywanie rozbieżności cenowych, co ostatecznie przywróciłoby ceny do normy.

 

Jednym z najlepszych przykładów tego faktu jest „Kimchi Premium”. Reprezentuje różnicę w cenie między bitcoinem na giełdach koreańskich a resztą świata, która ma tendencję do bycia nieco mniej skorelowaną z resztą rynku. Wynika to ze stosunkowo ograniczonych możliwości inwestycyjnych dla handlowców detalicznych w kraju. Historycznie był on świadkiem pewnej znacznej zmienności. Na przykład podczas szczytu szaleństwa ICO z powrotem w 2017 roku premia osiągnęła 40%. Podskoczyła również podczas rynku byka wiosną 2021 roku. Jeśli jednak spojrzysz na wykres dzisiaj, jest on znacznie bardziej wyciszony.

 

Czasami giełdy stają się pierwszymi poruszającymi się (w obu kierunkach) ze względu na specyficzne pozycjonowanie na rynku. Na przykład, Coinbase, stała się miejscem docelowym dla nabywców instytucjonalnych. Dlatego obserwatorzy kryptowalut (bitcoina w szczególności) zaczęli zwracać szczególną uwagę na ruchy w cenie na Coinbase, ponieważ może to sygnalizować, czy instytucje kupują lub sprzedają aktywa. Te obserwacje mogą stanowić kierunkowe wskazówki dla traderów.

 

Inwestorzy znajdą inną cenę, gdy wyszukają ją w Google, dodając do złożoności fakt, że wiele indeksów i stóp referencyjnych ma własne unikalne sposoby obliczania ceny, które podkreślają kurs różnych produktów giełdowych i innych produktów finansowych. Warto zauważyć, że to dotyczy również omawiania innych walut lub par handlowych kryptowalut.

Bitcoin

Grafika Partnera

Dlaczego to ma znaczenie?

Chociaż prawdopodobnie nigdy nie będzie jednej ceny bitcoina, ponieważ rynki nieuchronnie mają tarcia, tak jak nie ma jednej ceny złota, ważne jest, aby nadal pracować w kierunku zbieżności cen rynkowych. Szerokie rozbieżności w cenach są symptomem nieefektywnych i niedojrzałych rynków. Im bardziej równomiernie rozłożona jest płynność na świecie, tym mniejsza będzie podatność na zarzuty oszustw i manipulacji. To stworzy bardziej równe pole gry dla wszystkich inwestorów.

 

Odpowiadając na tytułowe pytanie, kiedy i jak kupić BTC w Polsce, warto zaznaczyć, że najważniejsza jest analiza rynku. Każdy inwestor powinien zbadać ceny na różnych giełdach lub platformach i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ