Sunday, July 14, 2024
Home / Moda  / Biżuteria  / Kupujemy naszyjnik z pereł – o co chodzi z tymi cenami?

Kupujemy naszyjnik z pereł – o co chodzi z tymi cenami?

Perła perle nierówna

Naszyjnik z pereł

fot. qiye / Pixabay

Perły znów stały się modne i nie wypada ich nie mieć. Kolczyki z perłami to obowiązkowy element w biżuteryjnym kuferku, trudno dziś również nie mieć choćby jednego naszyjnika z pereł. Zatem przemierzamy Internet w poszukiwaniu odpowiedniej oferty, przeglądamy ekspozycję sklepów jubilerskich i… zazwyczaj nie pomaga to wcale przy podjęciu decyzji o zakupie

 

Personel sklepów na ogół nie potrafi wiele powiedzieć o tym co sprzedaje, w sklepach internetowych widzimy ofertę dużo bogatszą o ogromnej rozpiętości cen i tak naprawdę nie wiemy skąd biorą się aż tak ogromne różnice i czym kierować się przy zakupie. W jednym sklepie spotykamy naszyjnik z pereł za 100 złotych w innym za kilkadziesiąt tysięcy. Czy naprawdę widać między nimi różnicę? Bo jeśli nie to czy warto przepłacać?

 

Skąd się biorą różnice w cenach?

Jest wiele czynników, które wpływają na cenę pereł, a wycena tych kamieni sprowadza się do jednego – im piękniejsze i rzadsze, tym droższe. I możecie wierzyć lub nie, ale szukanie okazji cenowych na tym rynku zawsze będzie równoznaczne z wyborem kamieni niższej klasy, czyli po prostu brzydszych. Te najpiękniejsze to kamienie bardzo rzadkie – nie ma w praktyce żadnej szansy, aby trafiły na rynek z niską ceną. Najlepsze egzemplarze wychwytywane są od razu po zbiorach i przynoszą hodowcom niebagatelne zyski. Jest ich tak mało, iż wręcz niełatwo je kupić, dlatego dostępne są zazwyczaj w sklepach specjalizujących się w kamieniach z górnej półki. Naszyjniki z pereł najwyższej klasy będą dużo droższe niż te, które spotykamy w polskich sklepach i tu o ich jakości najwięcej powie nam właśnie cena. Najdroższe? To najprawdopodobniej klejnoty wysokiej klasy, naprawdę piękne. Najtańsze? To na sto procent coś zupełnie nieporównywalnego, czego nigdy nie założylibyście do eleganckiej kreacji.

 

Zamawianie tego typu biżuterii przez Internet jest zazwyczaj kupowaniem kota w worku. Na zdjęciu naszyjnika z pereł zamieszczonym na stronie internetowej nie zobaczymy niczego, co jest ważne – zarówno jego barwa może być przekłamana, jak i inne cechy jak choćby połysk. Wszystko zależy od tego jak oświetlono przedmiot i jakiej obróbce później poddano zdjęcie. W takiej sytuacji większe prawdopodobieństwo udanego zakupu uzyskamy wyciągając wniosek o pięknie pereł na podstawie ich ceny.

Co wpływa na cenę pereł?

Istnieje wiele czynników wpływających na cenę tych kamieni, a do najważniejszych należą:

 

•  Gatunek, kształt i wielkość – droższe będą klejnoty pochodzenia morskiego, najlepiej idealnie kuliste. Najtrudniej jest wyhodować duże egzemplarze, zatem ich wielkość przełoży się bezpośrednio na cenę.
•  Połysk – to najważniejszy atrybut piękna pereł, najsilniej wpływający na ich piękno. Jednocześnie jest to czynnik najtrudniejszy do oceny, gdyż jest mocno związany z oświetleniem, przy którym oglądamy kamienie. Właściwa ocena połysku możliwa jest tylko wtedy, gdy porównujemy kilka egzemplarzy badanych klejnotów w tym samym świetle.
•  Gładkość powierzchni – im mniej widocznych defektów (tzw. śladów wzrostu), tym wyższa będzie cena.

 

Wysokiej jakości naszyjniki z pereł znajdziemy wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców, np. w sklepie https://gemlord.pl/naszyjniki-z-perel .

I tak naszyjniki z pereł okrągłych i dużych, o wysokim połysku i czystej powierzchni, zawsze będą bardzo drogie. Między bajki należy włożyć opowieści sprzedawców, iż u nich tego typu biżuterię można u nich kupić taniej, gdyż mają świetne kontakty z hodowcami, albo że mają… własną farmę perłową (!). Każdy hodowca bez problemu sprzeda perły wysokiej klasy po cenach rynkowych, dlaczego więc miałby się ich pozbywać taniej? Dodatkowo te najlepsze będą stanowiły jego najważniejsze źródło przychodu, dlaczego więc miałby rezygnować ze swojego zarobku?

A co jeśli mamy ograniczony budżet?

No tak, wiemy już, że dobry naszyjnik z pereł zawsze będzie drogi, ale czy znaczy to, iż przy ograniczonym budżecie nie mamy szans na to, aby nosić coś pięknego? W takim przypadku powinniśmy zdecydować się na pewien kompromis i zrezygnować z niektórych cech kamieni, które są cenotwórcze, a jednocześnie niekoniecznie najważniejsze przy ocenie ich urody. Może trochę mniejsze? Może delikatnie nieokrągłe? Albo z pewną ilością śladów wzrostu?

 

Na pewno nigdy nie rezygnujmy z połysku, gdyż wpływa on na piękno klejnotów w największym stopniu. To co będzie problemem, to ocena tegoż połysku w przypadku zakupu przez Internet. I tu proponujemy przede wszystkim zakup w sklepie, w którym możemy obejrzeć naszyjnik osobiście. Nie ufajmy opisom, w których zachwala się piękno pereł – sprzedawca zawsze będzie uważał, że jego biżuteria jest najpiękniejsza, choćby miał w ofercie najgorsze i najtańsze kamienie. Warto choć raz sprawdzić jego wiarygodność wybierając się do jego siedziby i porównując jego ofertę z jakąkolwiek wcześniej posiadaną perłą o wysokim połysku. Tu raz jeszcze podkreślimy – rodzaj oświetlenia będzie bardzo wpływał na nasze odczucia – oceny połysku możemy dokonać jedynie przez porównanie.

 

Czy da się tanio kupić coś pięknego? Nie jest to łatwe i wymaga trochę cierpliwości. Ale trud na pewno się opłaci. Powodzenia!

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ