Saturday, April 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Na co zwrócić uwagę kupując siodełko rowerowe?

Na co zwrócić uwagę kupując siodełko rowerowe?

Postaw na komfortową jazdę!

Wybieramy wygodną jazdę! / fot. materiały prasowe

Nasze ciało podczas jazdy na rowerze wykorzystuje aż trzy punkty podparcia wpływające na stabilną pozycję i wygodną jazdę. Są to kolejno siodełko, pedały i kierownica. Największą rolę z tych trzech odgrywa siodełko. Wybór odpowiedniego siodełka sprawi, że jazda na rowerze stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Wybieramy wygodną jazdę! / fot. materiały prasowe

Wybieramy wygodną jazdę! / fot. materiały prasowe

Dla wielu osób wybór odpowiedniego siodełka rowerowego nie jest wbrew pozorom sprawą tak oczywistą. Źle dobrane siodełko może prowadzić do dużych problemów zdrowotnych, a w najmniejszym wymiarze kary do utraty chęci do jeżdżenia na rowerze. Bardzo szybko można stracić zapał do pedałowania, jeżeli nasza pupa zaczyna odczuwać dyskomfort nawet po kilku kilometrach jazdy. Dobór odpowiedniego podparcia w postaci siodełka jest sprawą indywidualną, przez co nie możemy kierować się wyłącznie opiniami przeczytanymi w Internecie i zasłyszanymi u znajomych. Siodełko opisywane w wielu testach, jako najlepsze siodełko świata dla niektórych może okazać się okropne. Z siodełkiem, więc, jest podobnie jak z ubraniami. Należy przymierzyć kilka, aby zdecydować, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Rodzaj siodełka, a rodzaj roweru i płeć

Siodełka rowerowe podzielić możemy ze względu na kilka podstawowych cech. Pierwsza z nich jest płeć rowerzysty. Siedziska różnią się budową w zależności od tego czy użytkownikiem będzie mężczyzna czy kobieta. Kształt siodełka męskiego różnił się będzie od siodełka damskiego z powodu różnic anatomicznych takich jak szerokość miednicy, bioder i rozkład naczyń krwionośnych w okolicy pupy. Z powodu tych różnic producenci siodełek stworzyli siodełka damskie, charakteryzujące się większą szerokością, od siodełek męskich. Różnice na pierwszy rzut oka wydają się nieznaczne, ale stają się wyraźnie zauważalne podczas jazdy próbnej.

Innym ważnym parametrem po płci jest styl jazdy. W zależności od sposobu, jakim jeździmy na rowerze nasz kąt pochylenia względem ramy jest inny. Zawodowi kolarze żeby utrzymać jak najbardziej aerodynamiczną sylwetkę zachowują kąt pomiędzy ramą, a ciałem w okolicach zaledwie piętnastu stopni. Specjalnie do takiej jazdy stworzono siodełka długie i o wąskim nosie. Oczywiście im bardziej rekreacyjna jest nasza jazda, a w związku z tym kąt pochylenia jest większy, tym krótsze i szersze jest nasze siodełko. Dlatego siodełka do rowerów miejskich są tak wygodne i szerokie. Każdy rodzaj siodełek znaleźć możemy na portalu seltrade https://seltrade.pl/.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze siodełka

Aby kupić dobre siodełko sprawdź, z jakich materiałów zostało wykonane. Czasami różnica kilkudziesięciu złotych może mocno wpłynąć na jego, jakość i odczucia w czasie jazdy. Kupując siodełko dowiedz się wszystkie na temat:

  • Twardości siodełka – Wbrew obiegowej opinii im twardsze siodełko tym lepiej. Jedynym miejscem, w którym siodełko powinno być relatywnie miękkie jest miejsce styku z kościami kulszowymi.
  • Szerokości siodełka – Parametr ten zależy w pełni od indywidualnych predyspozycji i upodobań użytkownika. Szerokość siodełka powinna być dostosowana do szerokości rozstawu naszych kości kulszowych
  • Obicia siodełka – Najlepsze siodełka obite są prawdziwą skórą. Syntetyczne odpowiedniki mogą być równie wytrzymałe, jednocześnie wpływając pozytywnie na cenę.
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ