Wystartował ogólnopolski projekt „Kultura Na Widoku” realizowany przez Fundację Legalna Kultura, którego celem jest promocja legalnych źródeł kultury oraz uczczenie rocznicy 25-lecia Wolności.
Na specjalnych regałach ustawionych w największych miastach w Polsce zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów Solidarności spotka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości. Będzie dostępna za darmo albo w bardzo atrakcyjnych cenach dla wszystkich odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych. Regały, które w czasie Grolsch ArtBoom Festivalu ustawione były tuż przy byłym Kinie Światowid, 24 czerwca pojawiły się na krakowskim rynku, gdzie będą czekać na użytkowników do 30 czerwca. Następnie zostaną przeniesione do Forum Przestrzenie i na dach Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego u stóp Wawelu. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest partnerem projektu.
Do pobrania będzie ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Na jednym z regałów, zatytułowanym Wolność nie ma granic, będzie można znaleźć dokumenty z czasów Solidarności wydane w podziemiu w latach 1976 – 1989. Projekt Kultura Na Widoku otrzymał wyróżnienie Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
Głównym celem kampanii jest promocja świadomego i legalnego uczestnictwa w kulturze. Realizując projekt Kultura Na Widoku Fundacja pragnie poszerzać wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł uświadamiając odbiorcom, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpowiedzialność.
W czasie obchodów Święta Wolności Fundacja Legalna Kultura chce zwrócić uwagę społeczeństwa na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność to nie tylko prawo do głoszenia politycznych poglądów, ale także prawo do swobodnego, nieskażonego ideologią dostępu do kultury i sztuki. I uświadomienie Polakom jaką drogę przeszła kultura od podziemnych czasów Solidarności do współczesnej epoki społeczeństwa cyfrowego.
Specjalne regały swoją podróż po Polsce rozpoczynają od siedmiu miast wojewódzkich. Inicjatywa wystartowała 29 maja w Warszawie pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. W kolejnych dniach i tygodniach Kultura Na Widoku odwiedza Łódź, Katowice, Gdańsk, Opole, Wrocław, Kraków, Sopot, Mrągowo, Gdynię, Zakopane i Kazimierz Dolny.
Na regałach znajdują się cyfrowe wersje współczesnych propozycji dla wszystkich pokoleń. Do pobrania jest ponad 600 tytułów książek, filmów, gier i utworów muzycznych. By je pobrać wystarczy połączyć się z udostępnioną za darmo siecią Wi-Fi i pobrać wybrany utwór za pomocą QR kodu lub linku. Połowa udostępnionych materiałów jest dostępna za darmo, pozostałe w bardzo przystępnych, promocyjnych cenach. Wszystkie udostępniane dzieła linkują do legalnego źródła, które odbiorcy mogą poznać i korzystać z niego również po zakończeniu kampanii. Na regałach Kultury Na Widoku można znaleźć szeroki wybór utworów – począwszy od dzieł literackich Norwida i Konopnickiej, kończąc na najnowszych bestsellerach książkowych, czy bijących rekordy popularności hitach muzycznych takich jak np. „Get Lucky” Daft Punk. W ich sąsiedztwie znajdują się zdigitalizowane materiały z czasów Solidarności: ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty i znaczki, a także książki i nagrania, w tym również archiwalia z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zasoby Ośrodka Karta m.in. z kolekcji Solidarność – narodziny ruchu wpisanej na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Dla wielu jest to również wyjątkowa okazja do odrobienia lekcji historii.
Lokalizacja regałów Kultura Na Widoku w Krakowie:
24 – 30 czerwca – Rynek Główny
1 – 31 lipca – Forum Przestrzenie (ul. Marii Konopnickiej 28)
1 – 15 sierpnia – dach Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (u. Powiśle 11)