Saturday, April 20, 2024
Home / Moda  / Design  / Kuchnia w eleganckim wydaniu

Kuchnia w eleganckim wydaniu

Lubisz minimalizm w aranżacji wnętrz, chcesz żeby twoje mieszkanie było urządzone ze smakiem i harmonią? Jest na to sposób.

/ fot. materia prasowy

Kuchnia jest kulinarnym centrum dowodzenia. Nic nie sprawia takiej przyjemności jak rodzinne przygotowywanie i spożywanie posiłków, co niestety rzadko się zdarza. Aby mogła pomieścić wszystkich domowników wymaga poświęcenia pewnej przestrzeni domu. Co zrobić zatem, aby kuchnia była bardziej funkcjonalna i przestrzenna?

/ fot. materia prasowy

Wyspa oprócz pełnienia roli dodatkowego miejsca do gotowania, może również spełniać funkcje „przechowalni” kuchennych akcesoriów. / fot. materia prasowy

Postaw na wyspę

Najlepszym sposobem jest umieszczenie w niej wyspy. Wyspa jest kuchenną szafką o dużych rozmiarach. Na niej umieszczony jest blat, co daje nam dodatkowe stanowisko pracy w kuchni. Zatem wyspa integruje domowników, bo zachęca do wspólnego gotowania.

Jak wyposażyć wyspę?

Wyspa oprócz pełnienia roli dodatkowego miejsca do gotowania, może również spełniać funkcje „przechowalni” kuchennych akcesoriów. Istnieje możliwość zamontowania w nich szafek, które zmieszczą również elektroniczny sprzęt. Zatem dodatkowym atutem wyspy jest jej pojemność, dzięki której można uniknąć bałaganu w kuchni.

Oprócz szafek, można również zamontować takie sprzęty jak płyta gazowa czy indukcyjna. Ponadto wyspa jest idealnym miejscem na umieszczenie w niej zlewozmywaku. To z pewnością ułatwi poruszanie się w obrębie kuchni i organizację pracy przy gotowaniu. Można również zamontować nad wysepką okap, który oprócz sprawowania swojej funkcji, może pełnić rolę ozdoby.

Zalety wyspy

Po pierwsze wyspa niezwykle efektownie prezentuje się na tle kuchni. Dodatkowo ciekawie zaprojektowana lub wyposażona w LEDY doskonale sprawdza się jako barek lub miejsce do spożywania posiłków. Dlatego idealnie sprawdzi się jako miejsce do podawania przekąsek i napojów na imprezach i przyjęciach. Oprócz tego wyspa daje nam dodatkowe miejsce do pracy, przez co funkcjonowanie w kuchni staje się bardziej komfortowe. Ogranicza to ścisk, spowodowany zbyt dużą ilością osób w jednym miejscu. W przypadku kiedy kuchnia jest połączona z salonem, wyspa stanowi optyczną i bardzo efektownie wyglądającą granicę między tymi pomieszczeniami, dzięki czemu pomimo integracji zachowują one swoje pierwotne funkcje.

Ciekawe przykłady zaaranżowanych wnętrz z wykorzystaniem wyspy można znaleźć na stronie www.perfectspace.pl. Sprawdźcie jak sprawnie można połączyć kuchnie z salonem jeśli znamy się na aranżacji wnętrz – jeśli nie, warto wspomóc się fachowcami.

Funkcje wyspy

Po pierwsze wyspa niezwykle efektownie prezentuje się na tle kuchni. Jeśli chodzi o funkcjonalność to można ją wykorzystać jako kolejne stanowisko do pracy. Ponadto wyspa jest równoznaczna z dodatkową ilością szafek, dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca na kuchenne przybory i sprzęty. Kolejnym atutem wyspy jest czerpanie przyjemności z gotowania. Przygotowując posiłek nie musisz wpatrywać się w ścianę, ale masz widok na całą przestrzeń; możesz obserwować, co dzieje się w pozostałej części domu.

Półwysep

Istnieje również możliwość zamontowania półwyspu zamiast wyspy. Czym te dwie instalacje się różnią? Przede wszystkim w przeciwieństwie do wyspy, półwysep przylega do części kuchni lub do ściany, przez co z jednej strony przejście dla domowników jest zablokowane.

Ile miejsca wymaga wyspa?

Niestety wyspa wymaga sporo miejsca. Jest to spowodowane również tym, iż poruszanie się wokół niej nie może sprawiać żadnych problemów. Najlepiej na kuchnie z dużą wyspą poświęcić minimum 15 m2.

Jeśli wciąż nie wiecie na co się zdecydować, warto przejrzeć kilka gotowych aranżacji i zobaczyć czy któraś z nich spełnia wasze wymagania i mogłaby posłużyć za wzór dla waszej kuchni!

Oceń artykuł
5 komentarzy
 • Katarzyna 19 marca, 2015

  Mnóstwo jest pomysłów na aranzacje kuchni – ja niestety mam zbyt mało miejsca aby zrobić „wyspę” . Znalazłam za to fajny, okrągły stół – http://www.batdom.pl/kp,0,365/stol-st6-bialy.ehtml , który nie zajmie zbyt wiele miejsca 🙂

 • Robert 28 kwietnia, 2017

  Eleganka kuchnia to podstawa 🙂 W końcu przygotowywanie posiłków to nieodłączna część naszego dnia.

 • Robert 28 kwietnia, 2017

  Ostatnio uzupełniłem moją o zlewozmywak granitowy – mistrzostwo świata! Polecam samemu sprawdzić https://primagran.pl/zlewozmywaki-granitowe/ bo świetnie nadaje elegancji w naszym domu.

 • Marcin 28 kwietnia, 2017

  Ostatnio uzupełniłem moją o zlewozmywak granitowy – mistrzostwo świata! Polecam samemu sprawdzić https://primagran.pl/zlewozmywaki-granitowe/ bo świetnie nadaje elegancji w naszym domu.

 • Marcin 28 kwietnia, 2017

  Ostatnio uzupełniłem moją kuchnię o zlewozmywak granitowy – mistrzostwo świata! Polecam samemu sprawdzić https://primagran.pl/zlewozmywaki-granitowe/ bo świetnie nadaje elegancji w naszym domu.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ