Aranżacja kuchni jest jedną z najważniejszych decyzji dotyczących każdego nowego mieszkania. Kuchnia nie bez powodu uznawana jest za serce domu – także wtedy, kiedy ma charakter otwarty i połączona jest z salonem. Wydaje się, że właśnie fakt, czy mamy do czynienia z kuchnią otwartą, czy zamkniętą jest jednym z czynników decydujących o jej umeblowaniu. Mieszkanie z częścią wspólną, w skład której wchodzi otwarta kuchnia połączona z salonem ma częściej charakter nowoczesny. Kuchnia klasyczna jest za to domeną mniejszych mieszkań, w których podział pomieszczeń jest bardzo jasny i wyraźny – kuchnia jest zamykana, wszystko, co się w niej dzieje, dzieje się „na zapleczu” i salonowi nic do tego
To wyraźny trend, ale nie zasada – także w małych mieszkaniach z wielkiej płyty znajdziemy kuchnie zaprojektowane i umeblowane na wskroś nowocześnie, a w dużych domach kuchnie hołdujące stylowi vintage, czyli wykorzystujące elementy tradycyjne i klasyczne.
Gotowe szafki kuchenne czy meble na wymiar?
Ten dylemat rozwiązać należy na samym początku. Gotowe zestawy szafek kuchennych kupić można od ręki i szybko zamontować. Choć wybór jest ogromny, zawsze wiąże się to z ryzykiem, że nie uda nam się idealnie dopasować mebli i dużych AGD.
Oznacza to, że w dolnym i górnym indeksie szafek mogą pojawić się puste przebiegi, luki, uskoki – rozmaite szpary wymagające dodatkowego uzupełnienia. Dzieje się tak dlatego, że nawet najprecyzyjniej wymierzone gotowe meble do kuchni zawsze trafiają na jakiś kłopot: np. trzeba uwzględnić ciąg kominowy, wystający parapet, przyłącza mediów i inne. Te drobne elementy mogą sprawić, że musimy nieznacznie przesuwać szafki, co zaburza całą koncepcję.
Kiedy zamawiamy meble na wymiar, projektowanie kuchni odbywa się na miejscu – u nas w domu. Projektant od razu uwzględnia wszystkie wymienione detale, dopasowuje elementy meblowe w taki sposób, żeby podczas montażu nie zaistniały żadne nieprzewidziane sytuacje. Im mniej foremna nasza kuchnia (skosy, ciągi wentylacyjne, nietypowo rozplanowane okna itp.), tym lepiej zdecydować się na meble na wymiar.
Zaznaczmy od razu: i gotowe szafki kuchenne, i meble na wymiar mogą mieć charakter klasyczny albo nowoczesny. Wybór zależy od naszych preferencji, a w przypadku, gdy dokonujemy zmian w kuchni już umeblowanego mieszkania, liczy się także dopasowanie do wnętrza.
Współczesna kuchnia – modna kuchnia
Aranżacja kuchni tradycyjnej oparta była – i wciąż jest – na stałym schemacie: dwa indeksy szafek (dolny i górny), blat roboczy, lodówka, kuchenka z piekarnikiem, dwukomorowy zlew. W małych kuchniach bloków z wielkiej płyty, wszystkie elementy rozmieszczone są zwykle tak samo – nie ma nic wspólnego z upodobaniami właścicieli, warunkowane jest układem samego pomieszczenia.
W nowych budynkach wielorodzinnych albo w domach aranżacja kuchni jest wyłącznie efektem estetycznych zamiłowań oraz realnych potrzeb mieszkańców. Nowoczesna kuchnia zawsze stara się nadążać za wnętrzarskimi trendami.
I to zarówno pod względem materiałów wykorzystanych do jej zaprojektowania, ich kolorystyki, jak i układu mebli i AGD czy dodatkowych udogodnień – oświetlenia, systemów przechowywania, zdobień itd. Kuchnia nowoczesna to często wyspa albo barek z hokerami zamiast stołu z krzesłami; płyta grzejna oraz osobny piekarnik zamiast tradycyjnej kuchenki; egzotyczne drewno zamiast gresu na podłodze, czy wreszcie pojemne szafki narożne z obrotowym systemem koszy do przechowywania zamiast przepastnych szafek indeksu górnego.
Styl klasyczny to charakterystyczne fronty meblowe – często drewniane lub drewnopodobne – zwane mydełkiem lub mydłem (specyficzne żłobienia), stół z tapicerowanymi krzesłami czy widoczny masywny okap.
Zwróćmy uwagę: tradycyjna kuchnia w bloku z wielkiej płyty to często po prostu relikt trwający tu latami. Tradycyjna kuchnia w nowoczesnym domu to świadome i dobrowolne nawiązanie do tej stylistyki czyli styl vintage. Nie nie stoi na przeszkodzie, żeby w ramach tego stylu umiejętnie i z wyczuciem połączyć elementy przynależne do kuchni tradycyjnej i ultranowoczesnej. W ten sposób powstają wspaniałe designerskie projekty.
Zaplanuj swoją kuchnię z doświadczonym projektantem
Decyzja o tym, czy wolimy kuchnię tradycyjną, czy nowoczesną powinna skutkować konsultacją z projektantem. To on będzie w stanie przekuć naszą wizję, pomysł, marzenie w projekt dający się zrealizować w określonych warunkach. Dzięki precyzyjnemu planowi każdy metr kwadratowy pomieszczenia będzie funkcjonalny i estetyczny.
Wykonując meble kuchenne na wymiar, specjalista przygotowuje fachowy projekt zabudowy pomieszczenia, który ściśle konsultowany jest z Klientem. Dzięki temu można mieć pewność, że wykonana przez https://serpe.pl/ kuchnia będzie w pełni zgodna z oczekiwaniami jej użytkowników.
Podczas przekuwania pomysłu Klienta w projekt, fachowcy chętnie podpowiadają nowatorskie rozwiązania techniczne oraz materiałowe, które jeszcze bardziej indywidualizują całą koncepcję i sprawiają, że kuchnia staje się ulubionym miejscem spotkań domowników oraz gości.
Karolina 23 grudnia, 2020
Kuchnia to dla mnie ważne miejsce. To nie tylko przestrzeń do przygotowywania posiłków. To miejsce wspólnych, rodzinnych śniadań, pogaduszek z przyjaciółką, ale również kąt, gdzie lubię się zaszyć z filiżanką kawy. To strefa do pracy, ale i do odpoczynku.
Jasiek 10 lutego, 2021
Chociaż lubię styl nowoczesny, wybrałbym ostatecznie kuchnie w stylu klasycznym. Piękne dodatki mogą również wprawić kuchnie w piękny i magiczny klimat.
Jacek 16 lutego, 2021
Urządzając mieszkanie, warto śledzić najnowsze trendy i sprawdzać, co producenci mebli i projektanci proponują jako funkcjonalne i oryginalne rozwiązanie. To szczególnie ważne w przypadku aranżowania kuchni, która oprócz funkcji przygotowywania posiłków, pełni też często rolę miejsca spotkań towarzyskich.
EwaP 12 kwietnia, 2021
Bardzo interesujący wpis. Masz rację, że aranżacja kuchni to ważna decyzja, bowiem mówi się, że to serce domu. Współczesne kuchnie są połączeniem wielu niekiedy drogich i wymagających w użytkowaniu materiałów. Meble na wysoki połysk, duże tafle szkła czy czarne podłogi w kuchni to rozwiązania, które jeszcze kilkanaście lat temu były uważane za pracochłonne i niefunkcjonalne.