Kubeczki menstruacyjne stanowią alternatywę dla klasycznych produktów higienicznych, jak tampony i podpaski używanych podczas menstruacji. Dostępne są w różnych rozmiarach i mogą być stosowane wielokrotnie
Kubeczki menstruacyjne są niezauważalne, nie odznaczają się przez ubranie podczas użytkowania, a gromadzona w nich krew nie jest wyczuwalna wizualnie ani węchowo. Niekiedy mogą być nieprzerwanie stosowane nawet do 12 godzin, a po tym czasie wystarczy opróżnić kubeczek. Korzystanie z tej formy wyrobów menstruacyjnych pozwala ograniczyć ryzyko grzybiczych zakażeń pochwy, wysuszenia oraz podrażnień błony śluzowej dróg rodnych.
Co to jest kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny nazywany również kieliszkiem menstruacyjnym może być używany przez kobiety w czasie „okresu” zamiast tradycyjnie stosowanych tamponów i podpasek. Jego zaletą jest możliwość wielorazowego użycia, ponieważ wytrzymałość tych produktów opisywana przez ich producentów wynosi do 10 lat. Kubeczek menstruacyjny wyglądem przypomina lejek. Stanowi elastyczną miseczkę. Zwykle wyprodukowany jest z silikonu lub gumy. Tworzone są z materiałów hipoalergicznych, bezpiecznych dla skóry i błony śluzowej okolic intymnych. Można je używać w ciągu dnia, a także w nocy. Stanowią dobre zabezpieczenie nawet podczas wykonywania aktywności fizycznej. Właściwie założony stanowi dobrą ochronę przez wiele godzin, nie przecieka, nie pachnie krwią i daje uczucie komfortu na długi czas.
Jak działa kubeczek menstruacyjny?
Kubeczki menstruacyjne przeznaczone są do umieszczania w pochwie podczas menstruacji. Umożliwiają zebranie krwi menstruacyjnej. Produkty te pozwalają zebrać znaczne ilości płynu oraz mogą być stosowane wielokrotnie dzięki czemu stanowią ekologiczną alternatywę dla tamponów i podpasek. Stanowią alternatywę dla klasycznych środków higienicznych stosowanych podczas okresu, jak podpaski czy tampony.
Kieliszek menstruacyjny – jak dobrać jego rozmiar?
Przed zakupem kieliszka menstruacyjnego należy dobrać właściwy dla siebie rozmiar.
Zwykle dostępne są rozmiary S,M,L. Rozmiar S kubeczka menstruacyjnego jest najmniejszy, ma pojemność ok. 17ml i rekomendowany jest dla kobiet poniżej 18 roku życia, które jeszcze nie współżyły lub współżyją rzadko, nieregularnie. Rozmiar L kieliszka menstruacyjnego ma pojemność ok. 30 ml i zalecany jest dla kobiet po 25 roku życia lub młodszym, które rodziły naturalnie. Rozmiar M ma pojemność ok. 25ml i dedykowany jest kobietom poniżej 25 roku życia, które jeszcze nie rodziły. Niektórzy producenci posiadają dwa rozmiary: A i B. Rozmiar A kieliszka menstruacyjnego polecany jest dla kobiet, które są wieku do 30 lat lub jeszcze nie miały porodu. Rozmiar B dedykowany jest kobietom po 30 roku życia lub poniżej tego wieku, jednak które rodziły.
Kubeczek menstruacyjny – jak używać?
Przed pierwszym zastosowaniem kubeczka menstruacyjnego warto porozmawiać o jego właściwym użytkowaniu z ginekologiem lub farmaceutą. Przed założeniem należy dokładnie umyć ręce. Następnie zwłaszcza przy pierwszym użyciu warto wykonać aplikację w wannie lub pod prysznicem. Podczas początkowych aplikacji zaleca się opróżnianie kubeczka z częstotliwością zbliżoną do stosowanej podczas użytkowania tamponów lub podpasek. Przy regularnym stosowaniu i nabraniu wprawy oraz obserwacji ilości wydzielanej krwi podczas menstruacji opróżnianie kieliszka może następować rzadziej. Niekiedy wystarczy tę czynność wykonać jedynie 2 razy na dobę. Częstotliwość należy jednak dobrać indywidualnie.
Kubeczek menstruacyjny – jak założyć?
Przed założeniem kieliszek warto lekko rozciągnąć i następnie złożyć w jeden z poniższych sposobów:
– w literę S, poprzez ściśnięcie jego brzegów aby ułożyły się w literę S
– w literę C, brzegi kubeczka należy zgiąć aby utworzyły kształt zbliżony do litery C
– kształt trójkąta, jeden brzeg kieliszka należy wgiąć do środka, aby utworzył się kształt trójkąta
Następnie po uformowaniu właściwego kształtu kubeczek należy umieścić w pochwie, a następnie przestać ściskać brzegi. Spowoduje to zassanie się kubeczka do wewnątrz i dopasowanie kształtem do powierzchni dróg rodnych. Warto na koniec delikatnie przekręcić wkoło kieliszek, aby dobrze przylegał do błony śluzowej.
Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć?
Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego podczas pierwszych aplikacji warto wykonać w wannie lub pod prysznicem, podobnie jak założenie. Niedoświadczone ruchy podczas początkowych zastosowań mogą spowodować ubrudzenie przestrzeni wokół, dlatego zaleca się wykonywać zakładanie jak i wyjmowanie w początkowym okresie stosowania w miejscu łatwym do oczyszczenia i dezynfekcji. W celu wyjęcia kieliszka menstruacyjnego należy złapać za jego zakończenie i łagodnie obracać aby kubeczek odessał się od błony pochwy. Następnie trzymając za końcówkę oraz delikatnie ją ściskając powoli wyjąć pojemnik. Zawartość należy wylać, a kubeczek dokładnie oczyścić przy użyciu zimnej wody, można także użyć płynu do higieny intymnej. Kubeczek nie wymaga osuszania, ponieważ delikatna wilgotność ułatwi ponowną aplikację.
Kubeczek na okres – o czym pamiętać?
Przed zakupem kubeczka należy dobrać odpowiedni jego rozmiar. Pierwsze założenie kubeczka najlepiej wykonać w miejscu łatwym do wyczyszczenia, jak wanna czy prysznic. Podczas początkowych dni noszenia, warto zastosować większą częstotliwość opróżniania, aby sprawdzić i dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Zwykle zaleca się opróżnianie kubeczka 2-4 razy na dobę (co 4 – 8 godzin). Kubeczka nie należy przemywać ciepłą wodą, płynami z dodatkiem olejów, silnymi detergentami nieprzeznaczonymi do okolic intymnych. Dla osób, które boją się zaplamienia ubrania, podczas pierwszej aplikacji pomocne może okazać się dodatkowe zabezpieczenie w postaci podpaski. Po nabraniu wprawy i poczucia bezpieczeństwa należy zrezygnować z dodatkowej formy zabezpieczenia, ponieważ prawidłowo założony kieliszek nie przesuwa się, nie przecieka i w pełni zabezpiecza przed przeciekaniem krwi menstruacyjnej.