Friday, April 19, 2024
Home / POLECAMY  / Kształt twarzy – jak rozpoznać swój? Poradnik!

Kształt twarzy – jak rozpoznać swój? Poradnik!

Owalna, kwadratowa a może w kształcie serca?

Portret kobiety ukazujący jej owalny kształt twarzy

Znajomość kształtu twarzy pomaga dopasować idealną fryzurę i dodatki / fot. Christopher Campbell / Unsplash

Zastanawiałaś się kiedyś, jak określić swój kształt twarzy? Szeroka, owalna, a może podłużna? Ta wiedza pozwoli ci podkreślić mocne strony swojego wyglądu, dobrać odpowiednią fryzurę, a nawet okulary. Poznaj rodzaje twarzy i techniki ich określania

 

Kształty twarzy, tak jak typy sylwetki, dają możliwość wyboru dodatków, które podkreślą twoją urodę. Dzięki temu bez trudu dopasujesz włosy i akcesoria tak, żeby wyglądać najkorzystniej. Zobacz, jaki kształt twarzy mają Selena Gomez i Jennifer Lopez!

 

Rodzaje kształtów twarzy u kobiet

Jakie są rodzaje twarzy kobiet?

1. Owalny kształt twarzy – twarz owalna charakteryzuje się tym, że najszersze miejsce twarzy znajduje się na wysokości kości policzkowych. Zarówno nasada włosów, jak i podbródek są zaokrąglone, a najwyższy punkt czoła jest na środku. Dodatkowo, twarz owalna jest o 1/3 dłuższa niż szersza.

Piosenkarka Beyonce prezentująca owalny kształt twarzy

Beyonce jest przykładem osoby, o owalnym kształcie twarzy / fot. Wikimedia

2. Okrągła twarz – można mówić o tym typie, kiedy twarz jest tak szeroka, jak długa. Czoło jest krótkie, a linia włosów zaokrąglona. Charakterystyczne są też pełne policzki i brak zarysowanych kości policzkowych.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Selena Gomez (@selenagomez)

 

3. Kształt twarzy serce – inaczej twarz trójkątna. Czoło i linia włosów są szerokie, a podbródek szpiczasty, co daje efekt odwróconego trójkąta. Ten typ twarzy wyróżniają bardzo mocno uwydatnione kości policzkowe.

Cheryl Cole prezentująca kształt twarzy serce

Przedstawicielką kształtu twarzy typu serce jest Cheryl Cole / fot. Wikimedia

4. Kwadratowy kształt twarzy – kobiety z tym typem twarzy mają szerokie i często niskie czoło, szczękę z wyraźnie zaznaczonymi kątami, prawie tak szeroką jak czoło. Z kolei linia włosów ma kształt kwadratu. Twarz kwadratowa jest równie szeroka, co wysoka.

Paris Hilton pozująca w okularach przeciwsłonecznych

Kwadratową twarz ma m.in. Paris Hilton / fot. Wikimedia

5. Prostokątna/podłużna twarz – ten kształt podobny jest do kwadratowego, jednak w tym przypadku policzki są płaskie i wydłużone, a twarz jest wyraźnie dłuższa niż szersza. Dodatkowo linia włosów może być kanciasta.

Sarah Jessica Parker pozująca na ściance

Sarah Jessica Parker ma podłużną twarz / fot. Wikimedia

6. Kształt twarzy gruszka/trapez – twarz najwęższa jest w okolicy czoła, a najszersza w linii policzków. Żuchwa jest szeroka i wydatna, a czoło niskie. Jeżeli chodzi o nasadę włosów – w tym przypadku będzie ona prosta lub lekko zaokrąglona

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Halle Berry (@halleberry)

 

7. Twarz w kształcie diamentu – diamentowy kształt twarzy wyróżnia się wąskim podbródkiem. Wyraźnie podkreślone kości policzkowe są najszerszym punktem twarzy. Czoło jest raczej niskie i wąskie, a linia włosów prosta lub delikatnie zaokrąglona.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Jennifer Lopez (@jlo)

 

 

Jak rozpoznać swój kształt twarzy?

Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie „jaki mam kształt twarzy”? Teraz masz okazję się tego dowiedzieć! Zobacz, jak sprawdzić kształt twarzy krok po kroku. Możesz to zrobić na trzy sposoby:

Pierwszym rozwiązaniem jest zrobienie sobie zdjęcia. Zepnij mocno włosy lub zaczesz je gładko do tyłu, żeby przyjrzeć się ich nasadzie. Pamiętaj, aby zrobić zdjęcie dokładnie na wprost – jeśli aparat będzie ustawiony od góry lub od dołu, zaburzysz proporcje.

Innym sposobem na określenie kształtu twarzy jest wykonanie pomiarów. W poziomie istotne są szerokości czoła, kości policzkowych i żuchwy. Natomiast w przypadku pomiarów pionowych, sprawdź odległość od linii włosów do oczu, od oczu do końca nosa i od końca nosa do brody.

Trzecia metoda jest najprostsza. Upewnij się, że oświetlenie w pomieszczeniu jest wystarczająco dobre. Zwiąż włosy i stań przed lustrem. Przyjrzyj się sobie uważnie. Zwróć uwagę na kształt linii włosów, długość i szerokość czoła, kości policzkowe i podbródek. Dla ułatwienia możesz odrysować na lustrze swoją twarz, używając szminki czy kredki do brwi.

Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, pamiętaj o wcześniejszym zdjęciu okularów i biżuterii. Postaraj się być bez makijażu, by nie sugerować się wykonturowaniem twarzy.

 

Zobacz też: Młodszą twarz poproszę

 

Kształt twarzy a fryzura – jak wybrać odpowiednią fryzurę do kształtu twarzy?

Kształt twarzy a fryzura damska

Zobacz, czy długość włosów może optycznie zmienić kształt twarzy.

● Największą swobodę w wyborze fryzury mają kobiety z owalną twarzą. Do tego kształtu pasują włosy długie, krótkie i średnie. Dobrze będą wyglądać nie tylko rozpuszczone, ale też spięte w koka lub kucyk. Dla owalnej twarzy świetnym pomysłem będzie grzywka.

● Asymetryczna grzywka, wycieniowane włosy przy linii żuchwy i delikatne pazurki idealnie sprawdzą się dla twarzy okrągłej. Takie fryzury pozwolą optycznie ją wyszczuplić.

● Jeżeli chcesz delikatnie skrócić podłużną twarz, możesz pomyśleć o grzywce na prosto. Zadbaj też o objętość po bokach – tutaj świetnie wpasują się loki i fale. Długie i proste włosy jedynie wzmocnią efekt pociągłej twarzy.

● U kobiet z trójkątną twarzą sprawdzą się klasyczny bob i krótsze grzywki. Najlepszym wyborem będą fryzury cieniowane, których zaburzona geometria złagodzi ostry zarys kości policzkowych.

● Twarz kwadratową charakteryzuje mocna żuchwa. Celem fryzury w tym przypadku ma być złagodzenie ostrych rysów. W tym przypadku sprawdzą się długie lub średnie fale i wycieniowanie końcówek. Jeżeli zdecydujesz się na grzywkę, niech będzie ona postrzępiona i lekko rozwichrzona.

 

 

Portret kobiety, która ma kwardratowy kształt twarzy

Średnie fale i wycieniowanie końcówek pozwalają złagodzić ostre rysy twarzy / fot. Aleksandr Minakov / Unsplash 

Fryzura męska a kształt twarzy

▴ Panowie z owalną twarzą to szczęściarze! Mogą pozwolić sobie na taką fryzurę, jaką tylko zechcą i będą wyglądać w niej dobrze.

▴ Jaka fryzura dla twarzy okrągłej? Ważne jest to, żeby nieco odwrócić uwagę od krągłości. Pomogą w tym wszelkie nierówności, zawijasy i kanciaste cięcia.

▴ W przypadku trójkątnego kształtu twarzy istotne jest optyczne zwężenie czoła. Można to osiągnąć przez ułożenie włosów w „artystycznym nieładzie”. Dobrym pomysłem będzie też zarost, który delikatnie poszerzy dolną część twarzy.

Kwadratowa twarz, której idealnym przykładem jest David Beckham, wymaga wydłużenia. Należy jednak uważać, aby przypadkiem jej nie poszerzyć. Jaka fryzura będzie najlepsza? Postawione dłuższe włosy i mocno wygolone boki.

▴ W przeciwieństwie do kwadratowej, twarzy prostokątnej nie trzeba już wydłużać. Dlatego przy postawionych włosach zaczesanych do góry, można delikatnie zapuścić także boki.


Sprawdź koniecznie: Najmodniejsze fryzury na jesień 2021

 

Okulary pasujące do kształtu twarzy

Okulary a kształt twarzy – dla kogo oprawki cat eye? Podobnie jak w przypadku fryzur, szczęściary posiadające owalny kształt twarzy mogą nosić dowolny typ okularów. Panuje tylko jedna zasada – oprawki nie powinny być dłuższe od maksymalnej szerokości twarzy. Kocie oprawki sprawdzą się też dla buzi okrągłej, kwadratowej, podłużnej i trójkątnej.

Kształt twarzy a okulary lenonki: okulary dopasowane do okrągłej twarzy powinny spełniać jeden warunek – nie poszerzać dodatkowo buzi. Dlatego lenonki ani muchy nie sprawdzą się najlepiej. Za to owalne okulary dodadzą delikatności twarzy kwadratowej. A co z buzią w kształcie serca? Aby odwrócić uwagę od górnej części twarzy, wybierz delikatne oprawki: owalne lub okrągłe kształty lub pilotki. Unikaj modeli pozbawionych obramowania na dole, aby niepotrzebnie nie wzmacniać efektu mocnej góry twarzy.

Kwadratowe i kanciaste oprawki a kształt twarzy: jeśli masz okrągłą buzię, sięgnij właśnie po te modele. Możesz mieć pewność, że ten rodzaj okularów będzie pasował ci idealnie. Prostokątne oprawki będą dobrze wyglądać na osobach o podłużnym kształcie twarzy – w tym przypadku warto wybierać też okulary o wyraźnie zarysowanej górnej linii oprawek.


Przeczytaj także: Monika Jurczyk (OSA): Okulary niezgody

Laura Nowakowska

 

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ