Wednesday, April 24, 2024
Home / Kultura  / Do poczytania: podróże małe i duże

Do poczytania: podróże małe i duże

Wielkie miasta, wędrówka po górach, pogoń za szczęściem - w subiektywnym rankingu książek, prezentowane są miejsca, którym ludzie oddali cząstkę siebie.

Wielkie miasta, samotna wyprawa, wędrówka po górach, pogoń za szczęściem – w subiektywnym rankingu książek, prezentowane są miejsca, którym ludzie oddali cząstkę siebie.

książki-nor

Everest. Góra gór
Monika Witkowska, Wyd. Bezdroża

Żeglarka i miłośniczka górskich wypraw, Monika Witkowska przedstawia w książce Everest. Góra gór historię wyprawy na najwyższy szczyt świata. Kim są śmiałkowie, którzy próbują stawić mu czoła? Jak góra gór zmieniła się przez 60 lat od momentu zdobycia? Jak wygląda pudża, czyli buddyjska msza, bez której nikt nie odważy się wyruszyć? Gdzie znajduje się Strefa śmierci? W książce znajdziemy również szereg praktycznych informacji: jaki ubiór powinniśmy wybrać, w co należy się zaopatrzyć przed opuszczeniem bazy wypadowej oraz jak wyglądają kwestie organizacyjne.

Geografia szczęścia
Eric Weiner, Wyd. Carta Blanca

Każda szerokość geograficzna ma swoją definicję szczęścia. Wieloletni korespondent National Public Radio, Eric Weiner wyruszył w podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: po co wstajemy rano? Po odwiedzeniu krajów zaliczanych do najszczęśliwszych miejsc na świecie, m.in. Holandii, Kataru, Islandii, Szwajcarii czy Bhutanu, próbuje wyjaśnić, czym ono jest i od jakich czynników zależy. Geografia szczęścia to zestaw celnych portretów nie tylko państw, ale przede wszystkim narodów. Autor dużo rozmawia, odwiedza stolice państw i jeździ na prowincje. Nie boi się zdawać pytania: czy jesteś szczęśliwy? To właśnie dzięki szczerym rozmowom dowiaduje się, że Szwajcarzy cenią sobie spokój, a mieszkańcy Bhutanu coraz częściej wyznają zasadę Szczęścia Krajowego Brutto.

Mój Nowy Jork: Słynni nowojorczycy opowiadają o swoim mieście
Alessandra Mattanza, Wyd. National Geographic

Nowy Jork należy czytać jak książkę z milionem historyjek. Podążając tym tropem, Alessandra Mattanza patrzy na miasto oczami znanych nowojorczyków. Do współpracy zaprosiła najwybitniejsze osobistości: pisarzy, fotografów, architektów, szefów kuchni. Ludzi, którzy wpłynęli na współczesny obraz metropolii. Dla Woody’ego Allena, który kocha miasto,tak jak się kocha matkę i ojca, mimo że są pijakami i złodziejami, Nowy Jork to Riverview Terrace, z ławkami ustawionymi nad rzeką, z widokiem na most Queeensboro. Natomiast autorce powieści Seks w wielkim mieści, Candace Bushnell, betonowa dżungla kojarzy się z jaskrawą, czerwoną szminką, zapachem włosów spod suszarki i damą snującą się z kocim wdziękiem po Piątej Alei.

Bezsenność w Tokio
Marcin Bruczkowski, Wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Życie gajdzina w pigułce. Marcin Bruczkowski obnaża przed czytelnikami realia życia w odległej Japonii. Czym jest Przyjaciel Kalorii? W jakich sytuacjach cudzoziemiec traktowany jest jak persona non grata? Jak wyglądają japońskie mieszkania? Wiedza autora to zbiór doświadczeń zdobytych podczas 10-letniego pobytu na przełomie lat 80. i 90.. Książka jest pełna ciekawostek o kraju i jego mieszkańcach. Znajdziemy w niej opisy zaawansowanych technologicznie samochodów i archaicznego systemu ogrzewania budynków, a także analizę mentalności japońskiego społeczeństwa.

Olo na Atlantyku. Kajakiem przez ocean
Aleksander Doba, Wyd. Bezdroża

Piękna, spokojna noc. Ocean łagodnie faluje. Wiatru nie czuję. Księżyc kilka dób po pełni bardzo jasno świeci. Przygasza wtedy swoim blaskiem gwiazdy. Aleksander Doba jako pierwszy człowiek na świecie, samotnie przepłynął Atlantyk. W swojej książce opisuje przygotowania do wyprawy, zmagania z naturą oraz walkę z samym sobą. Transoceaniczna wyprawa kajakowa została rozłożona na czynniki pierwsze. 3200 km pokonanej odległości i niemal 100 dób na otwartych wodach oceanu, nasuwają pytanie co sprawia, że człowiek stawia sobie takie wyzwania?

Paulina Krawiec

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ