Wednesday, September 27, 2023
Home / Seks  / Książki o seksie i seksualności – niezbędnik edukacji seksualnej

Książki o seksie i seksualności – niezbędnik edukacji seksualnej

Skąd czerpać wiedzę o seksie i skesualności? Polecamy te książki

Kobieta seksualna

Skąd czerpać wiedzę na temat seksualności? Fot./ Adobe Stock

Książki o seksualności zyskują coraz większą popularność i stanowią pewnego rodzaju niezbędnik edukacji seksualnej. Brak ogólnodostępnej edukacji tego typu w Polsce sprawia, iż wielu informacji musimy szukać na własną rękę. Niestety, Internet oraz social media obfitują w całą masę niesprawdzonych i często nieprawdziwych treści, które mogą wprowadzać młodych ludzi w błąd. Często czujemy się zagubieni, gdy nie jesteśmy w stanie zweryfikować trafiających do nas informacji. Jeśli chcemy poszerzyć swoją wiedzę w sposób pewny, sprawdzony i usystematyzowany, warto sięgnąć po… książki! W zdecydowanej większości są one bowiem pisane przez ekspertów, a następnie weryfikowane przez cały sztab ludzi. Obecnie na rynku znajdziemy całą masę pozycji literackich od tych bardziej teoretycznych, po bardziej praktyczne. Pamiętajmy, aby wybierać książki wydane w ostatnich ośmiu, maks dziesięciu, latach, ponieważ badania naukowe na bieżąco weryfikują dotychczasowe odkrycia.

Książek o seksie są setki, a nawet tysiące, dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z krótkim przewodnikiem po pozycjach wartych uwagi:

1. „Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności”, Jüne Plã

Jüne Plã, Klub rozkoszy

Jüne Plã, „Klub rozkoszy”

Książka francuskiej autorki, wydana w 2022 roku, okazała się hitem na całym świecie! Pozycja łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną. Napisana jest w bardzo lekki, czasami wręcz zabawny sposób, dzięki czemu czytanie jej jest czystą przyjemnością. Lektura dedykowana jest każdemu, kto chciałby zgłębić tajemnice anatomii, biologii, bezpiecznego seksu, a także stosunku oralnego. Autorka bowiem skupia się właśnie na tym rodzaju seksu.

W części praktycznej prezentuje pewnego rodzaju kamasutrę oralną, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jüne Plã próbuje obronić tezę, iż seks oralny może być tak samo ważny i satysfakcjonujący jak seks penetracyjny. Dzięki temu, „Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności” proponuje nam dosyć niesztampowe rozwiązania, niespotykane na co dzień w innych popularnych książkach.

Oprócz już wspomnianej części praktycznej, autorka poświęca sporą część sporej pracy na bardzo dokładne wyjaśnienie zagadnień anatomicznych oraz biologicznych. Są one uzupełnione przejrzystymi grafikami, które pomagają w pełni zrozumieć przekazywane informacje. June Pla używa języka inkluzywnego (niebinarnego), a także unika eufemizmów, które tak często zastępują biologiczne nazwy narządów rozrodczych!

Może cię zainteresuje:
Seks oralny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2. „ONA. Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy”  Ewelina Tyszko-Bury, Kamila Raczyńska-Chomyn

Książka Ona, okładka

Ewelina Tyszko-Bury, Kamila Raczyńska-Chomyn, „Ona, Zdrowie, seksualność, ćwiczenia mięśni dna miednicy” 

Autorki tej pozycji nie skupiają się stricte na seksie, a raczej na szeroko pojętej kobiecości i seksualności. Co ważne, przy tworzeniu książki brała udział cała masa specjalistów z dziedziny ginekologii, fizjoterapii, psychologii czy zapładniania metodą in vitro. Dzięki temu czytelnicy mogą mieć 100% pewność, że przekazywane informacje są zweryfikowane przez najwyższej klasy ekspertów. Jak sam tytuł wskazuje, znacząca część lektury poświęcona będzie zdrowiu dna miednicy, czyli tematowi, który do niedawna właściwie nie istniał w świadomości kobiet. Oprócz dokładnego wyjaśnienia zagadnień teoretycznych, autorki proponują masę praktycznych porad, które znajdziemy wypisane na ostatnich stronach książki. „Ona” to pewnego rodzaju przewodnik po kobiecości, od pierwszej miesiączki, po poród oraz połóg. Każdy z tych rozdziałów napisany jest tak, że nie można się od nich oderwać, nawet jeśli dana tematyka nie dotyczy nas bezpośrednio.

Co ważne, autorki poświęcają osobny rozdział poronieniom, czyli tematowi niezmiernie trudnemu i nieporuszanemu w naszym kraju. Piszą więc o traumatycznych wydarzeniach, które dotykają tysięcy kobiet, jednak starają się przedstawić biologiczny oraz psychologiczny punkt widzenia, by pomóc mamą uporać się z tragedią.

Ewelina Tyszko-Bury, Kamila Raczyńska-Chomyn

Ewelina Tyszko-Bury, Kamila Raczyńska-Chomyn / fot. materiały prasowe

NB: Co według Was jest najważniejszym aspektem tej książki, o którym powinna wiedzieć każda kobieta?

Ewelina Tyszko-Bury i Kamila Raczyńska-Chomyn: Myślę, że dla nas obu najważniejszym przesłaniem tej książki było, by kobiety słuchały swojego ciała i intuicji. Jeśli czują, że coś nie gra, a lekarz ignoruje ich objawy, niech szukają innego lekarza i zawalczą o swoje zdrowie, bo mało jest ważniejszych rzeczy od zdrowia. Jeśli słyszą „taka pani uroda”, gdy zgłaszają np. ból, niech koniecznie nie dają się uciszyć i zignorować, bo seks nigdy nie powinien boleć. Kobiecość generalnie nie powinna boleć.

Przeczytaj też:
Pożegnanie przed powitaniem. Doświadczenie poronienia – o tym się nie mówi

3. „Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet”, Alicja Długołęcka

Przypływ

 Alicja Długołęcka, „Przypływ”

Kolejna propozycja skierowana jest do kobiet dojrzałych, które chcą rozwijać swoją seksualność, a także pomóc sobie w przechodzeniu przez menopauzę. Książka ta jest wyjątkowa na rynku literackim, ponieważ seks ludzi dojrzałych to jeden z największych tematów tabu. W świadomości wielu ludzi, przekroczenie pewnego wieku równa się z porzuceniem własnych potrzeb intymnych i drastycznym spadkiem libido. Alicja Długołęcka stara się walczyć z tym przeświadczeniem pokazując, że seksualność nie kończy się po 50. Co więcej, „Przypływy” to manifest tego, że w wieku średnim można osiągnąć maksimum przyjemności i zacząć korzystać w pełni z naszej intymności!

Przeczytaj fragment książki „Przypływ” 

Jako młoda kobieta myślałam o niej jako o czymś jeszcze bardziej wstydliwym niż miesiączka

4. „Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji.” Esther Perel

Inteligencja erotyczna, książka

Esther Perel, „Inteligencja erotyczna”

„Inteligencja erotyczna” to propozycja dla tych, którzy chcą pogłębić wiedzę dotyczącą utrzymywania dobrego, satysfakcjonującego życia intymnego w związku. Esther Perl to psychoterapeutka zajmująca się przede wszystkim współczesnymi związkami i ich problemami. Jako autorka książek została wielokrotnie wyróżniana przez New York Times. W tej pozycji literackiej znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się w długich związkach. Dlaczego mimo wielkiej miłości, po czasie namiętność stygnie? Jak podtrzymać dobre życie seksualne po pojawieniu się dzieci? To tylko dwie z wielu kwestii, które w swojej książce zgłębia Esther Perel. Z wiedzy zawartej w tej pozycji korzystają także psychologowie, terapeuci oraz seksuologowie, co tylko potwierdza, jak istotne zagadnienia podejmuje autorka.

5. KSIĄŻKI OD SEXED, Anja Rubik z ekspertami

Książki SEXED

Książki SEXEDPL

Na naszej liście nie mogło zabraknąć dwóch książek wydanych przez organizację Sexed.pl, założoną przez Anję Rubik. Pierwsza z nich to „#sexedpl Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”. Skierowana jest ona do młodych ludzi wkraczających w dorosłość z masą pytań oraz wątpliwości w głowie. Supermodelka i aktywistka przeprowadza krótkie rozmowy ze specjalistami – od ginekologów po psychologów. Z każdą z tych osób porusza zagadnienia, które powinny być jasne przez rozpoczęciem aktywności seksualnych. W książce znajdziemy dokładne wyjaśnienia kwestii zdrowia, bezpiecznego seksu, biologii, świadomej zgody oraz tożsamości i orientacji seksualnej.
Cztery lata po pierwszej książce, organizacja Sexed.pl postanowiła pójść o krok dalej i wydać kolejną pozycję: „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”. Jak sam tytuł wskazuje, tym razem specjaliści postanowili stworzyć coś specjalnie dla rodziców. Celem książki jest bowiem wsparcie opiekunów w przeprowadzaniu „trudnych” rozmów z pociechami. Obie pozycje uzupełniają się więc, tworząc przewodnik dla ludzi w każdym wieku, z każdym poziomem doświadczenia, chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Przeczytaj też:
Anja Rubik rozmawia o seksie: #sexedpl

6. „Biblia waginy”, Jen Gunter

Biblia waginy

 Jen Gunter, „Biblia waginy”

„Biblia Waginy” to niewątpliwie jedna z głośniejszych książek dotyczących seksualności ostatnich lat. Jak sam tytuł sugeruje, autorka zebrała w niej niemalże wszystkie kluczowe informacje dotyczące kobiecości. Czytelnicy mogą być pewni rzetelności przedstawionych informacji, ponieważ Jen Gunter jest bardzo cenioną ginekolożką. Regularnie pisze także dla New York Times, gdzie porusza tematy związane z kobiecym zdrowiem. Inspiracją do napisania książki okazał się być Internet, a konkretnie cała masa nieprawdziwych porad przekazywanych przez pseudoekspertów, które od kiku lat wprowadzają kobiety w błąd. W „Biblii waginy” znajdziemy odpowiedzi na niezmiernie różnorodne pytania – od zagadnień stricte biologicznych, po te związane z czerpaniem przyjemności seksualnej. Co ważne, mimo niewątpliwej naukowości owej pozycji, Jen Gunter nie traci poczucia humoru oraz lekkiego pióra, co umożliwia przyjemny odbiór niezależnie od wyjściowego poziomu naszej wiedzy.
Magazyn „The Globe and Mail” o książce pisze następująco:

„Jen Gunter daje kobietom broń i tarczę. To jasno i przejrzyście napisane kompendium wspomina prawie o wszystkim na temat kobiecego zdrowia. Gunter na pewno nie jest pierwszą bojowniczką o prawdę na temat kobiecej seksualności, ale dzisiaj jej głos jest najlepiej słyszalny”.

Więcej o książce Biblia waginy:
Biblia waginy

7. „Sztuka obsługi waginy” aut. Andrzej Gryżewski Jagna Kaczanowska/ „Sztuka obsługi penisa” aut. Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski

Książki: Sztuka obsługi waginy, Sztuka obsługi penisa

Książki: „Sztuka obsługi waginy”, „Sztuka obsługi penisa”

Te dwie książki zostały w naszym zestawieniu połączone, ponieważ można powiedzieć, że są one w pewnym sensie analogiczne. Mimo iż każda z nich poświęcona jest innemu narządowi rozrodczemu, ich struktura jest relatywnie podobna. Same okładki oraz tytuły książek nawiązują stylistycznie do nowego wydania Sztuki Kochania Michaliny Wisłockiej, czyli chyba najbardziej kultowej pozycji dotyczącej szeroko pojętej seksualności. Warto jednak zaznaczyć, że książka ta opublikowana została w 1978 roku, więc niektóre informacje w niej zawarte mogły się „przeterminować”. Szczególnie biorąc pod uwagę tempo rozwoju badań nad seksualnością.

Zarówno „Sztuka obsługi waginy”, jak i „Sztuka obsługi penisa” skupiają się na seksualności, kobiecości i męskości nie tylko w kontekście czysto biologiczno-anatomicznym, ale także tym psychologicznym i kulturowym.

Ta wszechstronność stanowi o ich uniwersalności, co umożliwia czytelnikom wyciągnięcie z lektury istotnych dla nich informacji. Sami autorzy podkreślają, że warto sięgnąć po obie książki – nieważne, czy jesteśmy posiadaczami waginy, czy penisa. Wiedza dotycząca nas samych oraz płci przeciwnej pozwoli bowiem na prowadzenie lepszego i bardziej świadomego życia intymnego.

Wszystkie wymienione książki pozwolą nam posiąść informacje, które uchronią nas przed przykrymi sytuacjami spowodowanymi brakiem dostatecznej wiedzy. Należy zdać sobie sprawę, iż seksualność to dziedzina, która tak jak każda inna wymaga nauki oraz aktualizowania wiedzy. Z pewnością warto to robić, by czerpać pełną satysfakcję i przyjemność z naszej intymności!

Nina Baranowska

TAGI

Studentka psychologii. Najchętniej zajmuje się seksualnością, psychologią oraz tematami tabu. Zaczęło się od pomysłu na podcast youshouldsexitpl, a z czasem przerodziło się w pełnowymiarową pracę nad tekstami dla wielu portali. Inspiracje czerpie z ludzi, rozmów i podróży po świecie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ