Książki na lato
Tego lata, z powodu licznych ograniczeń, mniej mamy okazji do szaleństw, ale dzięki temu może więcej czasu na dobrą książkę

Klaudia Muniak, Nie ufam już nikomu
Iga, świeżo upieczona matka, żyje na granicy świadomości i urojenia. Poddała się skomplikowanej procedurze leczniczej, nad którą sama pracowała ‒ zgodziła się na wszczepienie chipu i połączenie z aplikacją. Od tego momentu zaczynają ją prześladować halucynacje i zaniki pamięci. Do tego na ciele jej ukochanego synka pojawiają się siniaki.
Iga przestaje wierzyć nie tylko w to, co mówią lekarze, ale także słowom jej najbliższych. Nie wie, czy może wierzyć sama sobie. Czy na pewno oddany mąż pragnie tylko jej dobra? Co jest prawdą, a co wytworem wyobraźni? Czy przyjaciółka faktycznie jest przyjaciółką?
Trzymający w napięciu thriller autorki Psychopaty. (Wydawnictwo Kobiece)
Morgan Audic, Jaskółki z Czarnobyla
Przez Prypeć, teren dawnej zony, przetaczają się wycieczki turystów zafascynowanych nuklearnym wysypiskiem postsowieckiego świata. Podczas jednej z wycieczek znalezione zostaje zmasakrowane ciało mężczyzny, w którym znajdują się… wypchane jaskółki. Para policjantów, Josif Melnyk i Galina Nowak ustalają̨, że ciało należy do Leonida Sokołowa, syna Wiktora Sokołowa, dawnego wysokiego funkcjonariusza partii w Prypeci. Aleksander Rybałko, były gliniarz, miał osiem lat, gdy w 1986 roku jego ojciec zginął w katastrofie w Czarnobylu. Teraz ma rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci syna notabla.
Jaką prawdę pragnie zatuszować zabójca? Wciągające śledztwo, w którym rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy splata się z czarnobylską tragedią. (Wydawnictwo Mova)
Anna Szczęsna, Krokodyl w doniczce
Aldona, żwawa siedemdziesięciolatka i mistrzyni dziergania na drutach, nie radzi sobie z napadami gniewu. Paweł jest autorem jednego bestsellera i wielu książek, które nie odniosły sukcesu. Młoda, przebojowa Kaja właśnie spełniła marzenie o własnym mieszkaniu. Łączy ich tylko to, że mieszkają w jednym bloku. Z czasem sąsiedzi zaprzyjaźniają się. Ich losy splotą się podczas coraz śmielszych poszukiwań sposobu na spełnienie pragnień.
„Ciepła i pełna humoru opowieść o tym, że czasem los stawia na naszej drodze ludzi, bez których nasze życie nie byłoby pełne. Opowieść o tym, że drugi człowiek jest nam bardzo potrzebny. Szczególnie w tych czasach. Książkę szczególnie miło mi się czytało, bo mieszkałam na tym osiedlu, co bohaterowie. Może byłam ich sąsiadką? Bardzo polecam! To moja pierwsza przygoda z autorką, ale na pewno nie ostatnia”, mówi Magdalena Witkiewicz, bestsellerowa pisarka, mistrzyni książki obyczajowej.(Wydawnictwo Kobiece)
Ellen Marie Wiseman, To, co zostawiła
Minęło dziesięć lat, odkąd matka Izzy Stone zastrzeliła śpiącego męża, pozbawiając swoją córkę ukochanego ojca. Przekonana o obłędzie matki, Izzy nie może jej tego wybaczyć i wciąż odmawia odwiedzenia kobiety w więzieniu. Siedemnastolatka mieszka w rodzinie zastępczej, a w wolnych chwilach pomaga przybranym rodzicom w porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum, w którym pracują. Pewnego dnia w stercie porzuconych i zapomnianych przedmiotów Izzy znajduje zakurzony stos nieotwartych listów z pierwszej połowy XX wieku. Pisała je osiemnastoletnia Clara, rozdarta pomiędzy posłuszeństwem wobec surowych rodziców a szaloną miłością do włoskiego imigranta. Zamknięta w listach historia Clary sprawia, że Izzy zaczyna się głęboko zastanawiać nad wydarzeniami z przeszłości. Prowokująca historia o tęsknocie za poczuciem przynależności i tajemnicach, które mogą odmienić życie. (Wydawnictwo Kobiece)
Ewelina Dobosz, Stracona tożsamość
Emily nie potrafi poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami. Pozornie prowadzi życie jak z bajki, jednak pamięć o tym, co się wydarzyło dwa lata temu w Krakowie nie pozwala jej wrócić do normalności. Wpada w zakupoholizm, przestaje angażować się w wychowanie syna, nie zgadza się na terapię. Jej relacja z mężem słabnie z każdą chwilą. Kiedy Emily przyjmuje pracę w firmie byłego kochanka, a Igor pozwala sobie na coraz śmielszy flirt z pełną seksapilu koleżanką z pracy, obydwoje wpadają w pętlę kłamstw, której skutki okazują się koszmarne. Jak bardzo ryzykowna okaże się dla nich ta gra? Kłamstwa, które oplatają do utraty tchu. (Wydawnictwo Kobiece)
Robert Ziębiński, Lockdown
Olga ma miliony na koncie, wspaniałą córkę, którą samotnie wychowuje i nieustanny głód sukcesu. Właśnie stoi przed szansą, aby go zaspokoić: otwiera największą galerię handlową w Europie. Jest dynamiczna i skuteczna, pędzi przed siebie nie oglądając się na innych. Jedna wiadomość sprawia, że jej świat staje w miejscu. Jej córka zostaje porwana w dniu,
w którym całym krajem wstrząsa wiadomość o epidemii wirusa. Warszawa pustoszeje, ludzie barykadują się w swoich domach. Świat ogarnia paraliż. Pieniądze na koncie stają się czysto wirtualne, a porywacze nie zamierzają czekać. Osobą, która może jej pomóc, jest jej prywatny kierowca, Karol. Schodząc z nim do stołecznego mafijnego podziemia dostrzega, ile mrocznych powiązań skrywało jej pozornie idealne życie. Przekonuje się też, że Karol jest kimś więcej niż tylko sumiennym, zakochanym w jazzie kierowcą. (Wydawnictwo Kobiece)