Thursday, July 18, 2024
Home / Ludzie  / Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał prawie 100 lat

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał prawie 100 lat

W wielu 99 lat zmarł książę Filip

Książę Filip i Królowa Elżbieta II

9 kwietnia 2021 r zmarł książę Filip w wieku 99 lat / fot. z winiety książki „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”

W czerwcu skończyłby 100 lat. Dzisiaj, 9 kwietnia 2021, zmarł Książę Filip, mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Dzieje królewskiej rodziny

Od lat śledzimy dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską monarchię zna niemal każdy, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dramatów, jakie przez lata rozgrywały się za bramami Pałacu Buckingham. Część z nich ujawniają książki. W niedawno wydanej „Harry i Meghan Chcemy być wolni” śledziliśmy losy wyjścia z królewskiej rodziny Meghan Markle i księcia Harrego, a dzisiejsze wydarzenie jest okazją, by sięgnąć po nową pozycję na tynku. „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” Marka Rybarczyka to nie tylko historia dziwnego, nieszczęśliwego małżeństwa Elżbiety i Filipa. Książka Marka Rybarczyka to zapis, dekada po dekadzie, losów członków najpopularniejszej rodziny świata.

Skandale w rodzinie królewskiej

Życie królewskiej pary, Elżbiety i Filipa, było źródłem wielu, jeśli nie większości, problemów Windsorów. Skandal gonił skandal. Małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się. Inwazja dziennikarzy, aparatów i kamer na królewską rodzinę sprawiła, że skrzętnie skrywane tajemnice znalazły się na pierwszych stronach tabloidów. Skostniała monarchia nie nadążała za nowoczesnością. Ostatnią próbą luzowania dworskiego gorsetu było wpuszczenie za mury pałaców Windsorów amerykańskiej rozwódki Meghan Markle. Miała zostać nową gwiazdą, „Kate na dopalaczach”, jak pisały gazety. Okazała się – przynajmniej dla Windsorów – „Dianą plus”.

 

Zobacz też: Księżna Diana – bulimia, depresja, ślub, rozwód i śmierć

Zmierzch epoki

Książka „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” powstała w historycznym momencie. Zmiana jest tuż-tuż. Królowa Elżbieta ma prawie 95 lat i lada dzień może oddać tron lub podzielić się władzą z synem Karolem. Nadchodzi kres pewnej epoki i małżeństwa, którego dzieje stały się telenowelą przełomu XX i początku XXI wieku. W tle pojawiają się pytania – czy następca tronu książę Karol będzie w stanie udźwignąć ciężar korony? Czy Brytyjczycy zaakceptują jako swoją królową Kamilę? Jaka naprawdę była Diana? Jaki wpływ na decyzje podejmowane przez Harry’ego ma Meghan? Dlaczego Windsorowie stracili szansę na wspaniałą czwórkę – Meghan, Harry, Kate, Willliam?

 

Zobacz też: Książę Filip – młodość, zdrady i sztuka kamuflażu. 19 ciekawostek z życia zmarłego męża królowej Elżbiety II

Więcej niż The Crown

okładka książki Elżbieta, Filip, Diana, Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Elżbieta, Filip, Diana, Meghan. Zmierzch świata Windsorów

Nasza wiedza na temat brytyjskiej monarchii bazowała dotąd głównie na plotkach i uproszczeniach. Książka „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” pozwala przyjrzeć się z bliska pałacowym relacjom. Odsłania kulisy burzliwych książęcych związków. A przedstawione w niej meandry życia uczuciowego królewskich małżonków, rodzinne skandale i sekrety przedstawione w książce zadziwią nawet fanów serialu, „The Crown”.

O autorze książki

Marek Rybarczyk – publicysta „Polityki”, „Newsweeka” i „Przekroju” , znawca kultury, historii i polityki współczesnej Wielkiej Brytanii, wieloletni dziennikarz radia BBC, korespondent „Gazety Wyborczej” w Londynie, komentator radiowej Trójki i TVN24.

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ