Tuesday, July 16, 2024
Home / Ludzie  / Książę Filip – młodość, zdrady i sztuka kamuflażu. 19 ciekawostek z życia zmarłego męża królowej Elżbiety II

Książę Filip – młodość, zdrady i sztuka kamuflażu. 19 ciekawostek z życia zmarłego męża królowej Elżbiety II

Książę Filip w młodości bulwersował i intrygował

Królowa Elżbieta II i książę Filip

Królowa Elżbieta II i Książę Filip podczas wizyty w NASA 8 maja 2007 / fot. Paul E. Alers, NASA

W 2021 roku podczas bardzo kameralnej uroczystości w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, Zjednoczone Królestwo, a z nim świat, pożegnał Filipa, Księcia Edynburga. Półtora roku po śmierci Filipa dołączyła do niego jego małżonka, królowa Elżbieta II

 

Ojciec czwórki dziedziców fortuny Windsorów był postacią niezwykle malowniczą. Królewski potomek, niespełniony marynarz, okiełznany buntownik i playboy i birbant wsławił się między innymi tym, że w odróżnieniu od swoich dzieci nie wywołał nigdy spektakularnego skandalu, ponieważ do perfekcji opanował sztukę kamuflażu. Dzięki temu o jego popijawach, licznych miłosnych podbojach i nieślubnym potomstwie nigdy nie było wiadomo nic pewnego. Jego odejście to sygnał, że „Saga Rodu Windsorów” ma się ku końcowi. Nawet gdy książę Karol zastąpi matkę ma tronie, świat nie będzie już śledził losów jej bohaterów z zapartym tchem…

 

Zobacz też:
Królowa Elżbieta II nie żyje

 

19 ciekawostek z życia księcia Filipa:

1. Urodzony w 1921 roku Filip wywodził się z duńskiej dynastii królewskiej Schleswig-Holstein-Sønderburg-Glücksburg. W XIX wieku jego rodzina trafiła z Danii do Aten. Jego ojciec, książę Andrzej, wraz z żoną i maleńkim Filipem, uciekł z Grecji po tym, jak skazano go na śmierć za dezercję podczas wojny z Turcją.

 

2. Gdy Filip miał 10 lat, rodzice oddali go pod opiekę zamożnemu wujowi, markizowi Milford Haven (ojciec chłopca wyjechał do kochanki w Monte Carlo, a matka trafiła do szpitala psychiatrycznego). Gdy jednak Filip skończył 16 lat, wuj zmarł, a on trafił pod nową kuratelę ‒ lorda Louisa Mountbattena.

 

3. W 1938 roku 17 letni Filip inicjuje długi łańcuszek miłosnych relacji z kobietami. Pierwsze to amerykańska aktorka Cobina Wright, i kanadyjka Osla Benning i późniejsza królowa Jugosławii Aleksandra. W tym czasie przyjmuje brytyjskie obywatelstwo i nazwisko swego opiekuna.

 

4. W 1939 roku, już jako kadet Royal Naval College w Dartmouth, uczelni kształcącej kadrę oficerską dla brytyjskiej floty wojennej, został wyznaczony do oprowadzenia po uczelni 13 letniej księżniczki Elżbiety i jej młodszej siostry Małgorzaty. Od powrotu do domu Elżbieta mówi o nim „Mój książę wiking”…

 

5. Przez całą wojnę Elżbieta całuje przed snem stojącą na jej szafce nocnej fotografię Filipa. Ten, służąc już na okrętach liniowych (awansując od aspiranta do porucznika uczestniczył w działaniach wojennych na Oceanie Indyjskim, Pacyfiku i Morzu Śródziemnym) pod wpływem sugestii lorda Mountbattena pisuje do niej regularnie.

 

6. 11 sierpnia 1946 roku, w parku zamku Balmoral, Elżbieta przyjmuje oświadczyny Filipa. Uczyniła to bez wiedzy królewskich rodziców.

 

7. Filip staje się sławny także dzięki temu, że jest bez grosza. Według jego służącego, garderoba księcia składa się między innymi z cerowanych skarpetek i nie zawsze czystej koszuli. W 1947 roku, tuż przed ślubem z Elżbietą, ma na rachunku 6 funtów i 10 pensów, dostaje też oficerski żołd wysokości 11 funtów tygodniowo.


 

8. Pochodzenie Filipa było dla Windsorów bardzo kłopotliwe ‒ był on półkrwi Niemcem, co zaledwie dwa lata po wojnie nie mogło zostać na wyspach dobrze przyjęte. Zwłaszcza, że trzy z jego sióstr, mieszkających nadal w Niemczech, miały za mężów hitlerowskich oficerów. Nic dziwnego więc, że tajne służby Zjednoczonego Królestwa robiły co możliwe, aby zatuszować ten mankament drzewa genealogicznego narzeczonego następczyni tronu. Później oficjalna propaganda zawsze podkreślała, że Filip pozostaje z niemieckimi krewnymi w bardzo luźnych stosunkach.

 

9. Zgoda króla Jerzego VI na mariaż córki nie była entuzjastyczna, raczej wymuszona przez zdeterminowaną Elżbietę. Jej pewność siebie wynikała między innymi z faktu, że właśnie zrobiła prawo jazdy i zobaczyła trochę świata poza pałacem.

 

10. Jednym z aktów przedślubnej uległości ze strony Filipa jest rzucenie palenia. Zanim w pożyczonym ubraniu wyjedzie na ceremonię ślubną do Opactwa Westminsterskiego, wypala ostatniego papierosa.

 

11. Już w 1946 roku kuzyn wprowadza go do Klubu Czwartkowego w londyńskim Soho. Klub znany jest z dobrej kuchni, trunków i dalekich od pruderii pięknych kelnerek. To tam Filip ma swój drugi, nieoficjalny wieczór kawalerski, którego echa wstrząsnęły Londynem. Książę pozostanie członkiem klubu przez kolejnych 10 lat.

„Masz szczęście, że twój rozporek nie potrafi mówić”,

mówił Filipowi jeden z kompanów hulaszczych wypadów.

 

 

12. W 1951 roku, gdy Elżbieta przebywała u boku umierającego ojca, króla Jerzego VI, Filip zostaje zmuszony do wystąpienia o bezterminowy urlop z marynarce wojennej. Jak się okazało ‒ na zawsze. W wieku 30 lat musiał zrezygnować z pracy, która było jego życiową pasją. Zachował jednak jędrny marynarski język, którym chłostał dworaków nienawykłych do słuchania przekleństw z ust arystokracji. W tym czasie para królewska ma już dwoje dzieci ‒ Karola i Annę.

Może też cię zainteresuje:
7 najważniejszych kobiet monarchii brytyjskiej – rozwody, skandale i inne ciekawostki?

 

13. Po koronacji nieufna Elżbieta II na każdym kroku odsuwa małżonka ‒ odmawia mu dołączenia jego nazwiska do nazwy dynastii, nie powierza mu też żadnych oficjalnych funkcji. Aż do 1956 roku nie przyznaje mu tytułu Księcia Anglii. Jednak aby złagodzić jego ból po rozstaniu z marynarką mianuje go honorowym admirałem floty brytyjskiej.

 

14. Para królewska, jak większość arystokratów, od ślubu miała oddzielne sypialnie, ale Filip zwykle korzystał z sypialni małżonki. Jednak pewnego dnia zastał jej drzwi zamknięte od środka ‒ zawiedziona stylem życia męża królowa miała dość namiętnych nocy. Książę zaczął z rozmysłem uciekać w świat popijaw, meczów polo i zabaw z pięknymi kobietami.

 

15. Biografowie sugerują, że w latach 50. miał co najmniej dwie poważne partnerki ‒ 15 lat młodszą księżniczkę Aleksandrę, która była druhną Elżbiety na ich ślubie, i starszą o 10 lat aktorkę Merle Oberon. Ale bez wątpienia takich znajomości miał więcej.

„Nieważne, czy członkowie rodziny królewskiej dopuszczają się grzechów, jedyny prawdziwy grzech, to dać się złapać”,

zwykła mawiać królowa. Trzeba przyznać, że pod tym względem Filip zawsze zachowywał się wzorowo i nigdy nie dał się przyłapać na gorącym uczynku.

 

16. Na przestrzeni lat książę próbował nieco zreformować pałace, pachnące naftaliną i pudrem peruk, ale napotykał opór.

„Obawiano się, że Filip sprowadzi na dwór idee nowoczesności i wprawi wiele osób w zakłopotanie”,

mówiła córka lorda Mountbattena, Patricia Brabourne. W końcu chciał już tylko spokoju ‒ stał się zgorzkniały, zgryźliwy i konserwatywny w poglądach. Wieczorami, jeśli nie imprezował z kolegami z floty, w samotności oglądał telewizję, a później wideo.

 

17. Pod koniec lat 80. osobiste relacje Elżbiety i Filipa, choć pozbawione złudzeń, opierają się na mocnych więzach wspólnej walki i na interesach. Gotowi są pazurami bronić „firmy”, jaką jest Korona, przed wpływami „tej szalonej krowy” (mało eleganckie określenie, jakim Filip określił kiedyś księżnę Dianę).

 

Zobacz też:

Księżna Diana: bulimia, depresja, ślub, rozwód i śmierć

 

18. W reakcji na wiadomość, że wnuk Harry wybrał sobie na partnerkę gwiazdę amerykańskich seriali, Meghan Markle, znany ze złośliwości 90 letni Filip powiedział:

„Z aktorkami chodzi się na randki, a nie żeni z nimi”.

 

19. 17 stycznia 2019 roku land rover, prowadzony przez 97 letniego księcia, uderza w inne auto na drodze publicznej. Nikt nie ginie, ale wypadek powoduje sensację. Mimo to następnego dnia książę wyjeżdża na ulicę kolejnym land roverem. Sprawa trafia na pierwsze strony gazet, angażuje się policja, i pod naciskiem stary książę decyduje się oddać prawo jazdy. Po tych wydarzeniach samotnie zamieszkuje na Wood Farm w posiadłości Sandringham ‒ do czasu, aż pandemia zmusza go do powrotu do zamku Windsor, gdzie zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat.

 

Zobacz też:

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał prawie 100 lat

Tekst powstał na podstawie książki Marka Rybarczyka „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan ‒ zmierzch świata Windsorów”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Muza

Dziennikarz, redaktor, fotograf, ilustrator. Jedyne męskie spojrzenie na miastokobietowy babiniec.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ