Sunday, April 14, 2024
Home / POLECAMY  / Krótkie cytaty o rodzinie i rodzicielstwie

Krótkie cytaty o rodzinie i rodzicielstwie

Rodzina ma wiele twarzy, ale każda z nich ma ze sobą coś wspólnego

Ojciec z dzieckiem gra na pianinie

Szczególna relacja między rodzicem a dzieckiem / fot. Canva

Rodzina może być opisywana na wiele sposobów. Ile rodzin, tak wiele określeń do relacji, a szczególnie matki, ojca i dziecka. Poznaj cytaty znanych osób i przekonaj się, które z nich najlepiej opisują Twoją rodzinę

 

Sentencje o rodzinie często są w stanie trafniej określić naszą relację pomiędzy członkami rodziny niż zrobiliśmy to sami. Pomagają nam dostrzec to, co pozornie uznalibyśmy za oczywistości, ale nie skupiamy się na co dzień, aby je docenić. Znane osobistości z całego świata wypowiedziały kiedyś złote myśli, które zostały opublikowane i dziś perfekcyjnie oddają, co możemy powiedzieć o naszej rodzinie.

Wzruszające cytaty o rodzinie

Te cytaty o rodzinie są naprawdę piękne…

„Rodzina to nie krew. To ludzie, którzy cię kochają. Ludzie, którzy cię wspierają” – Cassandra Clare – amerykańska pisarka tworząca w gatunku young adult.

 

„Kochana kobieta jest dla mężczyzny bogiem, który może dokonać z nim cudu” – Aleksander Świętochowski – polski pisarz okresu pozytywizmu.

 

„Każda rodzina ma swoją historię. Najpiękniejsze jest to, że te historie są nakreślone na piasku, nie wykute w granicie. To cudowne, ponieważ możemy je zmieniać” – Diane Chamberlain – amerykańska autorka beletrystyki dla dorosłych.

 

„Przechodzisz przez życie, zastanawiając się, o co w tym wszystkim chodzi, ale pod koniec dnia wiesz, że chodzi o rodzinę” – Rod Stewart – brytyjski piosenkarz rockowy i popowy.

Cytaty o rodzinie i domu

„Dom to oglądanie księżyca wschodzącego nad szałwią i towarzystwo kogoś, kogo można przywołać do okna, żebyście obejrzeli to razem. Dom jest tam, gdzie tańczysz z innymi, a taniec to życie.” – Stephen King – amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze grozy.

 

„To chyba jest właśnie miłość. Kiedy się ma kogoś w domu i zawsze się do niego wraca.” – Jeffery Deaver – amerykański pisarz, autor thrillerów psychologicznych.

 

„Ważna jest tradycja, dbanie o pewne niezmienne formy wspólnego życia. Coś stałego, do czego się wraca jak do domu. Nie do mieszkania” – Katarzyna Grochola – polska pisarka powieści obyczajowych, kierowanych przede wszystkim do kobiecego grona czytelników.

 

„Jeśli chcesz naprawić świat, to idź do domu i kochaj swoją rodzinę” – Matka Teresa z Kalkuty – albańska zakonnica, święta kościoła katolickiego.

 

„Dom – to nie tapety, nie meble, nie kąt z żyrandolem, obrazem. Dom – to tam, gdzie choćby pod gołym niebem ludzie są razem” – autor nieznany.

Rodzina na spacerze w lesie

Rodzina to ludzie, którzy się wspierają/ fot. Canva

Cytaty o rodzinie i szczęściu

„Szczęśliwe małżeństwo to długa rozmowa, która wciąż wydaje się za krótka” – Andre Maurois – francuski pisarz, autor powieści psychologiczno-obyczajowych.

 

„Ten umrze nie skarżąc się, kto posiadł kobietę, którą kochał” – Alfred de Musset – francuski poeta okresu romantyzmu.

 

„Szczęśliwe małżeństwo to mieszanka herbaty, składająca się z miłości, przyjaźni, namiętności i szacunku” – Jaroslav Durych – czeski prozaik, poeta.

 

„Szczęście żonatego mężczyzny zależy od kobiet, których nie poślubił” – Oscar Wilde – irlandzki poeta.

 

„Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje, i święta rodzinne, i dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu” – Antoine de Saint-Exupery – francuski pilot, poeta i pisarz.

Matka, ojciec i dwoje dzieci pozują do zdjęcia

Dom to miejsce, gdzie jesteśmy razem / fot. Canva

Cytaty o rodzinie i dzieciach

„Dziecko – to przecinek między ojcem i matką, ale i spójnik” – Władysław Grzeszczyk – polski satyryk.

 

„Nie wybieramy sobie rodziców, podobnie jak rodzice nie wybierają sobie dzieci. Niemniej powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by otrzymali od nas to, co mamy najlepszego” – Colleen Hoover – amerykańska pisarka, autorka romansów i powieści w gatunku New Adult.

 

„Dziecko rządzi kobietą, kobieta mężczyzną, a on dopiero światem” – Hipolit Taine – francuski filozof.

 

„Może w tym właśnie leży istota dzieciństwa: umieć być szczęśliwym bez żadnego konkretnego powodu” – Pierre La Maure – francuski pisarz.

Dziewczynki bawią się

Dzieciństwo to radość bez końca i bez powodu / fot. Canva

Rodzicielstwo – cytaty

„Jaką wdzięczność okażesz rodzicom, takiej spodziewaj się od swoich dzieci” – Tales z Miletu – grecki filozof, matematyk i astronom.

 

„Nigdy nie znamy miłości rodzica, dopóki sami nie zostaniemy rodzicami” – Henry Ward Beecher – amerykański duchowny protestancki i pisarz.

 

„Dzieci nie chcą słuchać rodziców, by nie starzeć się zbyt szybko” – Robert Debre – francuski lekarz pediatra.

 

„Rodzice mogą tylko udzielić dobrych rad lub skierować na właściwe ścieżki, ale ostateczne ukształtowanie charakteru danej osoby leży w jej własnych rękach” – Anna Frank – autorka dziennika z II wojny światowej.

 

„Traktuj dziecko tak jakbyś chciał, aby ono traktowało ciebie” – Waldemar Łysiak – polski pisarz, publicysta.

Matka, ojciec i dziecko

Miłość rodzica do dziecka jest nieskończona / fot. Canva

Przeczytaj też:

Cytaty o życiu – 100 pięknych, krótkich i inspirujących sentencji znanych osób

Cytaty o macierzyństwie

„Nie istnieje optymalny wzorzec relacji matki z córką. „Normalne” relacje to takie, gdzie kobiety szanują siebie nawzajem, są wzajemnie wrażliwe i utrzymują równowagę między miłością a wolnością. Kochaj, szanuj i rób, co chcesz.” – prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra i psychoterapeuta

 

„Bycie matką to postawa, nie więź biologiczna” Robert A. Heinlein – amerykański pisarz fantastyki naukowej.

 

„Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka jest doniosłe. To decyzja na zawsze, że Twoje serce będzie chodzić poza Twoim ciałem” Elizabeth Stone – amerykańska bibliotekarka i edukatorka.

 

„Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł matkę” Matthew Arnold – angielski poeta.

 

„Rodzi nie tylko matka dziecko, lecz także dziecko matkę” Gertrud von le Fort – niemiecka pisarka, poetka.

 

„Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać, pokonując stojące na drodze przeszkody. Tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług” Herman Auerbach – polski matematyk żydowskiego pochodzenia.

Matka i córka przytulają się

Dziecko rodzi matkę / fot. Canva

Może zainteresują cię:

Najlepsze seriale o relacji matka-córka, które musisz obejrzeć

Cytaty o ojcostwie

„Kiedy uczysz syna, uczysz syna syna” księga judaizmu – Talmud.

 

„Mój ojciec nie powiedział mi, jak żyć. Żył i pozwolił mi patrzeć, jak to robi” – Budington Kelland – amerykański pisarz.

 

„„Córeczkom tatusia” może się zdarzyć sytuacja, w której ojcowie będą zazdrośni o kandydatów na narzeczonych. Z jednej strony to piękne, że ojcu tak zależy na córce, ale z drugiej podejrzane, że tata chce mieć związek z córką na wyłączność. Ta relacja, ten trójkąt, jest czymś naturalnym, ale też niebezpiecznym dla tego, kto chce wyfrunąć z gniazda. Zabiera wolność. Może też prowadzić do nadużyć. Niebezpieczne staje się, gdy mężczyzna erotyzuje kontakt z córką.” – prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra i psychoterapeuta

 

„Wydaje mi się, że jesteśmy ukształtowani przez te dziwne momenty, w których nasi ojcowie uczą nas, nie próbując nas niczego uczyć. Formują nas te małe skrawki wiedzy” – Umberto Eco – włoski filozof, powieściopisarz, publicysta.

 

„Ojcostwo – to udawanie, że najlepszym prezentem, jaki dostałeś jest mydło na sznurku” – Bill Cosby – amerykański komik, aktor.

 

„To, co wyciszone było w ojcu, przemówi w synu. Często w synu odkrywałem sekrety jego ojca” – Fryderyk Nietzche – niemiecki filozof, pisarz.

Ojciec zapina kurtkę dziecku

Ojciec jest przykładem dla syna jak postępować / fot. Canva

Może też cię zainteresuje:
Cytaty o miłości – 100 pięknych i krótkich sentencji znanych osób

Katarzyna Kromka

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ