Thursday, May 23, 2024
Home / Kultura  / Muzyka  / Krótka historia gitary elektrycznej

Krótka historia gitary elektrycznej

Jak przypadek przyczynił się do powstania instrumentu

Gitara elektryczna

fot. Edwardeyer / Pexels

Geneza wielu instrumentów sięga do czasów starożytności czy nawet prehistorii. Nowocześniejsze sprzęty muzyczne powstały stosunkowo niedawno. Jeden z nich na zawsze odmienił muzykę. Przed Tobą krótka historia gitary elektrycznej!

 

Kiedy wynaleziono gitarę elektryczną?

W latach 30. XX, gdy swing zawojował świat, gitary były często zakłócane przez instrumenty dęte. Muzycy i inżynierowie zaczęli szukać sposobów na to, by wszyscy członkowie zespołów mogli być dobrze słyszani.

 

Wynalezienie gitary elektrycznej przypisuje się George’owi Beauchampowi. W 1931 roku ten amerykański technik stracił pracę u producenta gitar i zaczął eksperymentować, przerabiając igłę gramofonu. Z ogólnodostępnych materiałów udało mu się stworzyć pierwszy przetwornik gitarowy. Następnie zlecił wykonanie specjalnej gitary znajomemu lutnikowi, Paulowi Barthowi. Prototyp otrzymał nazwę „The Frying Pan” czyli „patelnia”. Z czasem przedstawili go Adolphowi Rickenbackerowi, znanemu szwajcarsko-amerykańskiemu inżynierowi. Wtedy założono firmę Rickenbaker, która zaczęła masową produkcję nowej odmiany gitar. Głównie była wykorzystywana jako gitara hawajska.

Jakie były pierwsze gitary elektryczne?

Po kilku latach inżynierowie Gibsona (dużej marki instrumentów muzycznych) zainteresowali się wynalazkiem Beauchampa. W 1935 roku stworzyli model ES-150. Początkowo wynalazek był wykorzystywane głównie przez artystów muzyki hawajskiej, country oraz swingowo-jazzowej. Z czasem zyskał dużą popularność. W latach 40. i 50. na topie był blues, dlatego zaczęto udoskonalać gitary elektryczne. Kolejną odsłoną był model z 1946 roku z litym korpusem, o nazwie „The Log” („deska”), którego twórcą był Les Paul.

 

W 1949 kolejny słynny gitarzysta-inżynier, Leo Fender, zaprezentował światu własną wersję instrumentu, czyli model „Esquire” („giermek”). Jego ulepszony wariant nazywał się „Broadcaster” („prezenter”), ale szybko został przemianowany na „Telecaster”, ze względu na konflikt prawny (zbyt duże podobieństwo do nazwy zestawu perkusyjnego marki Gretsch). W 1954 marka Fender wypuściła kolejny model, uchodzący za najsłynniejszy – „Stratocaster”. Od tego czasu gitary elektryczne były oczywiście ulepszane i modyfikowane, ale to właśnie w latach 50. i 60. Wypracowano dla nich tzw. złoty standard, ceniony do dziś.

 

Fascynujesz się gitarą elektryczną i chcesz nauczyć się na niej grać? Wynajmij markowy model w ramach niewysokiego abonamentu. Sprawdź ofertę wypożyczalni internetowej Vibe.pl: https://vibe.pl/kolekcje/instrumenty-muzyczne/gitary/gitary-elektryczne/.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ