Monday, May 27, 2024
Home / Moda  / Design  / Krótka historia fotela

Krótka historia fotela

Fotel przez swój służebny charakter to mebel wyjątkowy. Wybierz odpowiednie dla siebie miejsce wypoczynku

dom aranżacja wnętrz meble mieszkanie fotel salon

Poczuj się wyjątkowo, wybierając najwygodniejszy fotel dla siebie / fot. materiały prasowe

Fotel to mebel wyjątkowy. W dodatku znany od starożytności. Wykształcił się ze stołka, z którego zrobiono najpierw krzesło, by następnie dodać mu podłokietniki. Nie należy zapominać, że to mebel pełen prestiżu. W końcu tron to najwyższa forma fotela.

dom aranżacja wnętrz meble mieszkanie fotel salon

Poczuj się wyjątkowo, wybierając najwygodniejszy fotel dla siebie / fot. materiały prasowe

Meble do siedzenia mają dość służebny charakter, choć w przeszłości nie były pozbawione funkcji symbolicznej i prestiżowej. W starożytnym Egipcie siadał na nim faraon, a na dworze Ludwika XVI tylko nieliczni dostępowali zaszczytu siadania.

Na początku były drewniane kłody lub pnie
Jednak coraz większe potrzeby ludzi w tym zakresie sprawiły, że z czasem przycinano specjalnie drewno, by powstały z nich siedziska. Te następnie ewaluowały przekształcając się w krzesła, by ostatecznie stać się fotelem.

Pierwszymi fotelami były krzesła z wysokim oparciem, które nazwano tronami. Najczęściej wykonane były z drewna, metalu lub kamienia. Bogato je zdobiono płaskorzeźbami, by podkreślić ważność i prestiż siadających na nich osób. Wykorzystywali je zarówno władcy świeccy, jak i kościelni. Dopiero we wczesnym renesansie zaczęto tworzyć fotele, na których siadać mogli zwykli śmiertelnicy. Okres baroku natomiast, przyniósł ich prawdziwy wysyp.

Miękki i wygodny fotel jaki znamy dziś, powstał dopiero w XIX wieku. Wówczas wynaleziono tapicerkę sprężynową, a to pozwoliło na stworzenia mebla komfortowego. Od zawsze jednak był meblem wyjątkowym i tak pozostało do dziś. To mebel, który zasługuje na szczególne uznanie i wyjątkowe miejsce w domu. Ma bowiem służyć wypoczynkowi i relaksowi.

Designerski fotel
To, jaki fotel wybierzemy do salonu, powinno przede wszystkim zależeć od wystroju pomieszczenia. Pięknie wyglądają też wnętrza, w których to właśnie fotel ma być numerem jeden i ściągać na siebie uwagę. O! Na przykład taki, na który chce się nie tylko patrzeć, ale i od razu usiąść. Przyciąga bowiem nie tylko kolorystyką, ale i wygodą. Jego tapicerka jest z przyjemne w dotyku bawełny, a wnętrze wypełnia miękka pianka poliuretanowa.

We wnętrzu w stylu glamour idealnie będzie się prezentował Pipe Blue. Intensywnie niebieski z delikatnego aksamitu przypomina muszlę. W nowoczesnym salonie miło będzie odpocząć na fotelu Mytrum.

Fotel bujany
Tym, którzy z sentymentem wspominają babcię siedzącą w bujanym fotelu, warto przypomnieć, że pierwsze modele powstały w Ameryce w XVIII wieku. I gdy wydawało się, że bezpowrotnie odchodzi do lamusa pojawiły się jego współczesne wersje. Łagodnie zatem kołyszą kolejne pokolenie.

Warto jednak pamiętać, że fotel to miejsce w którym niejednokrotnie spędzamy długi czas czytając książkę lub oglądając film. Należy więc zwrócić szczególna uwagę na to, czy jest wygodny. Ma bowiem służyć przede wszystkim relaksowi.

Nowoczesne i stylowe fotele znajdziesz w serwisie Le Pukka (http://lepukka.pl/fotele).

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ