Thursday, June 20, 2024
Home / Ludzie  / Królowa Letycja – za co Hiszpania kocha „najbardziej znienawidzoną kobietę”?

Królowa Letycja – za co Hiszpania kocha „najbardziej znienawidzoną kobietę”?

Dowiedz się, za co pokochali ją Hiszpanie

Królowa Letycja i król Filip

Królowa Letycja i Król Filip, portret oficjalny / Fot. Casa de S.M. el Rey

Historia królowej Letycji to gotowy scenariusz na film. Zaczynała jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna, relacjonowała wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz wojnę w Iraku, wyszła za mąż za swojego nauczyciela literatury, z którym rozwiodła się po roku małżeństwa aż w końcu….. poznała syna króla Juana Carlosa I, Filipa

Letycja Ortiz Rocasolano

Letycja Ortiz Rocasolano urodziła się 15 września 1972 roku w Oviedo jako najstarsza z trzech córek. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Pracowała dla czasopisma „La nueva Espana”, gazety „ABC” oraz stacji telewizyjnych: Bloomberg TV, CNN+ i TVE. W latach 2000 – 2001 pełniła funkcję korespondentki w Nowym Jorku i Waszyngtonie, z kolei w 2003 roku relacjonowała wojnę w Iraku. Rok wcześniej, w roku 2002 doszło do rozbicia się tankowca, co przyczyniło się do powstania katastrofy ekologicznej. Na wybrzeże Galicji została wysłana Letycja. W to samo miejsce udał się książę Filip, aby oszacować rozmiar strat. To właśnie tam królewska para spotkała się po raz pierwszy.

Filip wspominając początki ich znajomości podkreślał, że Letycja była kobietą delikatna i zniewalająca, a jednocześnie silną i zdecydowaną.

 

 

Media i poddani przez około półtora roku nie wiedzieli o związku ówczesnego księcia Filipa z dziennikarką. Sam król Juan Carlos I nie pochwalał tej relacji. Wówczas jego syn postawił ultimatum: albo ojciec zaakceptuje Letycję, albo on rezygnuje z odziedziczenia tronu, a tym samym odchodzi z rodziny królewskiej.

Może Cię zainteresuje:
Meghan i Harry – pierwsza randka najbardziej kontrowersyjnej królewskiej pary

 

Królowa Letycja – ślub

Kiedy związek królewskiej pary wyszedł na jaw, Hiszpanie nie kryli rozczarowania. W listopadzie 2003 roku ogłoszono zaręczyny Filipa z Letycją. Większości osób, w tym ówczesnemu królowi Hiszpanii nie podobało się to, że wybranka następcy korony nie pochodzi z arystokratycznej rodziny oraz że jest rozwódką. Ludzie uważali ją za kobietę arogancką, wyrachowaną, pisano o tym, że ma niewyparzony język. Media wypominały jej wpadki np. podczas zaręczyn przerywała wypowiedzi narzeczonego i sama kończyła odpowiedzi na pytania zadawane przez dziennikarzy. Mówiono, że bycie Hiszpanką to jej jedyna zaleta. Ze względu na jej szczupłą sylwetkę plotkowano również, że jest anorektyczką. Z tych powodów nazywano ją „najbardziej znienawidzoną kobietą w Hiszpanii”. Ślub Letycji i Filipa odbył się 22 maja 2004 roku w jednej z madryckich katedr. W tym dniu dziennikarka „złamała” tradycję. Ze względu na padający wówczas grad, Letycja została podwieziona pod same drzwi.

 

 

Zobacz też:

Królowa Anna Boleyn – historia, wygląd, życie

 

Królowa Letycja – siostra

Hiszpańscy obywatele zaczęli okazywać więcej empatii swojej przyszłej królowej, gdy 31 października 2005 roku urodziła córkę Eleonorę. Moment przełomowy miał miejsce w lutym 2007 roku, kiedy to młodsza siostra księżnej, Erika popełniła samobójstwo. Kobieta cierpiała na depresję po rozstaniu z ojcem swojego dziecka. Sekcja zwłok wykazała, że odebrała sobie życie, przedawkowując narkotyki. Letycja była wtedy w siódmym miesiącu kolejnej ciąży. Kiedy prasę obiegły zdjęcia z pogrzebu przedstawiające żonę Filipa zalaną łzami, znaczna większość Hiszpanów zmieniła zdanie na jej temat. Był to pierwszy raz, gdy mogli oni dostrzec „prawdziwą” twarz księżnej – okazującą emocje. Kolejnym wydarzeniem, które spowodowało jeszcze większe ocieplenie wizerunku Letycji było przyjście na świat jej drugiej córki, Sofii 29 kwietnia 2007 roku. O narodzinach dziewczynki poinformowała wraz z mężem media za pośrednictwem SMS-a. Prawie 70 procent Hiszpanów uważało, że książęca para idealnie nadaje się, by w przyszłości stanąć na czele monarchii.

 

Królowa Letycja i Filip

Niedługo później w hiszpańskiej rodzinie królewskiej wybuchły skandale. Kraj borykał się z kryzysem finansowym, media obiegło zdjęcie pokazujące króla Juana Carlosa I z zabitym słoniem, aż w końcu wyszło na jaw, że jego córka, księżniczka Cristina przelewała miliony euro z państwowej fundacji na prywatne konta. Wobec tego, 19 czerwca 2014 roku ówczesny monarcha Hiszpanii podpisał akt abdykacji. Na tronie zasiadł jego syn, Filip.

„Niektórzy uważają, że jestem zbyt poważny, ale wierzę, że mam poczucie humoru. Ze swoimi wadami, zaletami, radościami i frustracjami nie różnię się od innych. Przede wszystkim jestem człowiekiem, dopiero potem królem”

– podkreślił król Filip w rozmowie zaraz po koronacji.

 

Przeczytaj też:

Camilla Parker Bowles – czego nie wiesz o przyszłej królowej?

 

Hiszpańscy poddani cenią sobie, że królewska para stara się być bliżej ludzi prowadząc „normalne” życie. Razem z dziećmi odwiedzają kina, teatry, zasiadają na widowni podczas koncertów. Wielkim plusem jest , że królowa Letycja zapewnia swoim córkom zwyczajne dzieciństwo. Eleonora i Sofia chodzą do prywatnej szkoły na przedmieściach Madrytu, noszą mundurki, do szkoły podwożą ich rodzice, a po lekcjach spotykają się ze znajomymi.

 

Królowa Letycja – styl

„Królowa Letycja uważana jest za jedną z najlepiej ubranych monarchiń. Zazwyczaj wybiera stylizacje klasyczne, zgodnie z dworską etykietą, a przy tym z najnowszymi trendami. Chętnie sięga po zrównoważone projekty oraz nie chowa kreacji do szafy po jednym wyjściu.”

– możemy przeczytać na Vogue.pl.

 

Letycja jest fanką projektantów takich jak Hugo Boss oraz Felipe Varel. Chętnie sięga po ich kreacje. Żona króla Filipa również często stawia na ubrania z Zary.

„Najczęściej Letycja olśniewa w klasycznych strojach, które choć nie łamią dworskiej etykiety, zawsze są zgodne z najgorętszymi trendami”

– czytamy na Vogue.pl.

 

 

Według niektórych źródeł, królowa jest zwolenniczką zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. W 2008 roku pałac wydał oficjalne oświadczenie, że Letycja dokonała korekty nosa, ze względu na problemy z krzywą przegroda. Spekuluje się także, że władczyni regularnie robi botoks i wypełnia policzki kwasem hialuronowym. Niektórych to oburza, dla innych jest dowodem na to, że królowa Letycja jest „nowoczesną monarchinią”. 

 

Zobacz także:

„Na teściową”, czyli 5 stylizacji Księżnej Kate

 

Eryka Kawalec

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Anna+Maria 29 sierpnia, 2022

    NAPRAWDĘ!!! Poddani – czy mamy XIX wiek???

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ