Monday, March 4, 2024
Home / POLECAMY  / Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II nie żyje

Najdłużej panująca monarchini miała 96 lat. Zmarła 8 września 2022

królwoa elżbieta II nie zyje

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 / fot. Buckingham Palace

Buckinham Palace wydał dziś (8 września 2022) oficjalny komunikat, że Królowa Elżbieta „zmarła spokojnie w Balmoral dziś popołudniu”. Zebrałyśmy dla Was najważniejsze fakty i ciekawostki o Królowej Elżbiecie II

Ile lat miała Królowa Elżbieta II

Miała 96 lat. Była najdłużej panującą monarchinią. Niedawno obchodziła 70-lecie panowania. Tytuł królewski i tron przeszedł na jej najstarszego syna Karola, a z kolei William, syn Karola, automatycznie został następcą tronu.

Królowa Elżbieta wstąpiła na tron, gdy miała zaledwie 26 lat, a król Karol dla odmiany jest najstarszym monarchą wstępującym na tron brytyjski (ma 73 lata). Król Karol wydał dziś oświadczenie: Śmierć mojej ukochanej matki, jej królewskiej mości, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście cenionego suwerena i ukochanej matki. Wiem, że jej strata będzie odczuwana przez cały kraj, królestwa i Wspólnotę Narodów, a także przez niezliczone rzesze ludzi na całym świecie. W tym okresie żałoby i zmian moja rodzina i ja będziemy się pocieszać i wspierać wiedzą o szacunku i głębokim przywiązaniu, jakim darzono Królową.”

Zobacz też: 
Camilla Parker Bowles – czego nie wiesz o przyszłej królowej?

Królowa Elżbieta II w krytycznym stanie

Dziś koło południa Pałac Buckingham wydał komunikat, że „lekarze królowej są zaniepokojenie stanem zdrowia Jej Wysokości i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym”. Do szkockiego zamku Balmor, gdzie przebywała królowa Elżbieta II, od rana zjeżdżała rodzina, przede wszystkim książę (obecnie już król) Karol i jego żona Camilla, a także książę Andrzej i książę Edward (młodsi synowie królowej) oraz książę William i książę Harry (wnukowie królowej), co sugerowała, że sytuacja jest poważna. O godz. 15.10 pierwszy program telewizji publicznej BBC One zawiesił swój regularny program, aby nadawać informacje o sytuacji związanej ze stanem zdrowia. Zarówno pod zamkiem Balmoral, jak i pod Pałacem Buckingham od południa gromadzą się tłumy ludzi. Zamek Balmoral, gdzie przebywała królowa, położony jest w Szkocji. Elżbieta spędzała tu czas w okresie letnim. Balmoral jest jedną z ponad 150 królewskich rezydencji.

Ostatni raz publicznie Królowa Elżbieta II wystąpiła we wtorek. Było to spotkanie z ustępującym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z jego następczynią Liz Truss. Według niektórych obserwatorów, królowa wyglądała na zmęczoną. Według innych, przeciwnie – miała dobre samopoczucie.

Król jąkała. Kim był ojciec Królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. Jej rodzicami byli: Elżbieta, księżna Yorku i książę Albert (późniejszy król Jerzy VI). Królową została przez… przypadek. Ojciec królowej Elżbiety objął tron, gdy abdykował król Edward VIII, co było jednym z największych skandali w królewskiej rodzinie, gdyż zrezygnował z tronu, aby poślubić rozwiedzioną Amerykankę Wallis Simpson. W ten sposób, Elżbieta została naturalną następczynią tronu.

Ojciec Królowej Elżbiety II, Król Jerzy VI cierpiał na wadę wymowy. Dopiero jako dorosłemu udało mi się przezwyciężyć jąkanie. Zmarł, gdy miał 57 lat, na nowotwór raka i płuc.

Może Cię zainteresuje: 
7 najważniejszych kobiet monarchii brytyjskiej – rozwody, skandale i inne ciekawostki?

Królowa Elżbieta i Książę Filip

Swojego przyszłego męża, Filipa Mountbattene, Elżbieta poznała już jako 13-latka. Ślub wzięli w 1947 roku. Małżeństwo budziło wiele kontrowersji. Sam Filip urodził się za granicą, był biedny, a jego siostra wyszła za mąż za niemieckiego szlachcica, nazistę. Dla Elżbiety była to miłość od pierwszego wejrzenia, dla Filipa kalkulacja – nawet bardziej wuja i opiekuna Filipa, niż samego księcia, który pragnął wżenić go w królewską rodzinę. Głośno się mówi o romansach księcia Filipa, chociaż nigdy nie został przyłapany na gorącym uczynku.

Zobacz koniecznie:
Książę Filip – młodość, zdrady i sztuka kamuflażu. 19 ciekawostek z życia zmarłego męża królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta – dzieci

Władzę Królowa objęła w 1952 roku po śmierci ojca, ale uroczysta koronacja odbyła się 19 czerwca 1953. Była to pierwsza ceremonia koronacji, transmitowana na żywo przez telewizję. Co było totalną nowością i rozpoczęło romans rodziny królewskiej z mediami. Królowa Elżbieta urodziła 4 dzieci: księcia Karola, księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda.

Królowa Elżbieta na pogrzebie Diany

Kryzysy w rodzinie królewskie są normą, ale nowością za panowania Królowej Elżbiety było rozgrywanie ich pod okiem tabloidów, które szczególnie w latach 80. i 90. skrzętnie odnotowywały każdy krok członków królewskiej rodziny. Szczególną pożywką było dla nich nieudane małżeństwo księcia Karola z Dianą Spencer, ich separacja (w 1992 roku), rozwód (1996 rok) i śmierć Diany, co wywołało potężny kryzys – uznawany za największy w całym okresie panowania Elżbiety II, zwłaszcza początkowy brak reakcji Królowej na wypadek. Królowa nie pojawiła się też na pogrzebie Diany. Jest to uznawane za największy błąd wizerunkowy jej panowania.

Przeczytaj też:
Księżna Diana: bulimia, depresja, ślub, rozwód i śmierć

Camilla Parker, Kate Midelton i Meghan Markle 

W 2005 roku królowa pogodziła się z obecnością Camilli Parker w życiu swojego syna i ich miłością, która przetrwała małżeństwo Karola z Dianą, i kryzys po jej śmierci. Dziś Camilla jest oficjalnie Królową Małżonką. Jest też akceptowana przez brytyjskie społeczeństwo, mimo iż serca Brytyjczyków cały czas najmocniej biją dla zmarłej księżnej Dian1y.

Wnuk Królowej Elżbiety, William w 2011 roku poślubił Kate Midelton. Są oni uznawania za najgodniejszych następców królowej.

W 2018 ślub wziął brat Williama, książę Harry. Wywołał on mały skandal, gdyż wybranką Harrego była Meghan Markle, aktorka, rozwódka, Afroamerykanka. Dużo większy skandal wywołał rozwój Harrego i Meghan z rodziną królewska. O kulisach dochodzenia z królewskiej rodziny można przeczytać w książce „Harry i Meghan. Chcemy być wolni” . W stopniowaniu skandalu najwyżej stoi udział Harry’ego i Meghna w programie Oprah Winfrey. Meghan oskarżyła w nim królewską rodzinę m.in. o rasizm i hipokryzję.

Zobacz koniecznie:
Księżna Meghan i książę Harry – do czego przyznała się para wywiadzie z Oprah?

 

W 2021 umiera książę Filip. Wielu obserwatorów stwierdza, że królowa od tamtego czasu przygasła. Mimo wielu kryzysów w ich małżeństwie w ostatnich latach Elżbieta i Filip utrzymywali bardzo dobre relacje. Książę pozostał prawdopodobnie jedyną i prawdziwą miłością życia Królowej Elżbiety II.

Zobacz też:

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał prawie 100 lat

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ