Sunday, July 21, 2024
Home / Kultura  / Królowa Elżbieta II: aktorki, które zagrały brytyjską monarchinię

Królowa Elżbieta II: aktorki, które zagrały brytyjską monarchinię

Poznaj odtwórczynie jej roli

Imelda Staunton jako królowa Elżbieta

Imelda Staunton wciela się w rolę Królowej Elżbiety II w 5. sezonie ĺThe Crown” / fot. materiały prasowe Netfliksa

Królowa Elżbieta II odeszła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Była najdłużej panującą monarchinią na brytyjskim tronie. Pełniła funkcję głowy państwa przez 70 lat. Miała ona okazję przyjąć aż 15 premierów, począwszy od Winstona Churchilla aż po Liz Truss, którą powitała dwa dni przed swoją śmiercią. Za czasów rządów królowej wydarzyło się wiele istotnych momentów w historii Wielkiej Brytanii  jak i świata. Władczyni stała się postacią popkulturową, jej życie przedstawiono w wielu filmach i serialach. Które aktorki zagrały królową Elżbietę II?

 

Helen Mirren „Królowa” (2006)

Brytyjska aktorka znana z produkcji: „Jak wykończyć panią T.?” czy „Mama na obcasach” wcieliła się w postać monarchini. Rola ta okazała się strzałem w dziesiątkę, bo dzięki niej w ręce Mirren trafiły nagrody: Oscar, Złoty Glob i BAFTA. Film wyreżyserował Stephen Frears. „Królowa” opowiada o pierwszych dniach w Wielkiej Brytanii po tragicznej śmierci księżnej Diany w 1997 roku, kiedy to Elżbieta II i wówczas nowy premier Tony Blair w zupełnie inny sposób reagują na ówczesną sytuację. Konserwatywna głowa państwa unika kontaktów z mediami przebywając w letniej rezydencji Balmoral, zaś polityk, którego postać odgrywa Michael Sheen zdobywa uznanie narodu poprzez wygłaszanie przemówień. Krytycy pozytywnie odebrali tę produkcję. Helen Mirren ponownie zagrała brytyjską królową w 2013 roku w spektaklu „The Audience” na deskach londyńskiego Gielgud Theatre.

 

Może też cię zainteresuje:
W nowym sezonie „The Crown” księżną Dianę zagra aktorka polskiego pochodzenia! Podobne?

 

Claire Foy „The Crown” (2016-2017)

Aktorka, która wystąpiła w serialu „Mała Dorrit” czy w filmie „Akademia Wampirów” również miała okazję zagrać postać królowej Elżbiety II w serialu Netfliksa „The Crown”. Claire Foy pojawiła się w dwóch pierwszych seriach produkcji wcielając się w młodą Elżbietę II, kiedy to ukazano okres początków panowania władczyni. Odtworzenie roli monarchini także przyniosło jej sukces, artystka bowiem otrzymała nagrodę Złotego Globu w kategorii „najlepsza aktorka w serialu dramatycznym”.

Claire Foy w serialu "The Crown."

The Crown – Philip, Elizabeth – Queen Elizabeth II and Prince Philip in Ghana Zdjęcie z planu / fot. Coco Van Oppens / Netflix

 

Przeczytaj też:

Królowa Elżbieta II nie żyje

 

Olivia Colman „The Crown” (2019-2020)

W trzeciej i czwartej serii Elżbietę II odgrywa o 10 lat starsza od Claire Foy, Olivia Colman. W „The Crown” obsada zmienia się zgodnie z decyzją twórcy serialu Petera Morgana. Powodem tego jest fabularne starzenie się głównych postaci. Dla Colman Jej Wysokość była niezwykłą osobą.

 

– Mam na jej punkcie lekkiego bzika, choć po serialu to chyba już obsesja

 

– żartowała aktorka w jednej z rozmów.

 

Olivia Colman w serialu "The Crown".

The Crown – Philip, Elizabeth – Queen Elizabeth II and Prince Philip in Ghana Zdjęcie z planu / fot. Coco Van Oppens / Netflix

 

Sarah Gadon „Randka z królową” (2015)

Kanadyjska aktorka znana między innymi z horroru „Dracula: Historia nieznana” wcieliła się w postać księżniczki Elżbiety w produkcji wyreżyserowanej przez Juliana Jarrolda. Film „Randka z królową” opowiada o nastoletniej Elżbiecie i jej siostrze Małgorzacie granej przez Bel Powley, które postanawiają złamać etykietę dworu królewskiego. Wobec tego prosto z przyjęcia w hotelu Ritz w Londynie z ekscytacją udają się w miasto w celu obchodów dnia VE.

 

 

Może cię zainteresuje:

7 najważniejszych kobiet monarchii brytyjskiej – rozwody, skandale i inne ciekawostki?

 

Julie Walters „Corgi, psiak Królowej” (2019)

Popularna brytyjska aktorka, która zagrała między innymi w filmie „Mamma mia!” użyczyła głosu monarchini w filmie animowanym komputerowo. KreskówkaCorgi, psiak Królowej” opowiada o ukochanym psie królowej i jego przygodach, po tym jak opuścił Pałac Buckingham i znalazł się w schronisku dla zwierząt. Reżyserami filmu są Ben Stassen i Vincent Kasteloot.

 

Zobacz też:

Książę Filip – młodość, zdrady i sztuka kamuflażu. 19 ciekawostek z życia zmarłego męża królowej Elżbiety II

 

Jane Alexander „William i Kate” (2011)

Amerykańska aktorka zagrała angielską królową w „William i Kate”. Film w reżyserii Marka Rossmana opowiada o początkach znajomości książęcej pary aż do momentu ich zaręczyn. Powodem do nakręcenia tej historii był zbliżający się wówczas ślub księcia Williama i księżnej Kate.

 

 

 Jeanette Charles

„Siostra bliźniaczka królowej Elżbiety”. Artystka przez cztery dekady wcielała się w rolę brytyjskiej monarchini wielokrotnie. Przyczyną tego było uderzające podobieństwo fizyczne aktorki i głowy Zjednoczonego Królestwa. Charles zagrała Jej Wysokość w takich produkcjach jak „Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego”(1988), „W krzywym zwierciadle: Wakacje” (1985) czy w jednym z odcinków „Saturday Night Live” (1977).

 

 

Przeczytaj także:

Księżna Diana: bulimia, depresja, ślub, rozwód i śmierć

 

 Eryka Kawalec

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ