Monday, September 25, 2023
Home / Ludzie  / Królowa Anna Boleyn – historia, wygląd, życie

Królowa Anna Boleyn – historia, wygląd, życie

Dowiedz się jaką historię kryje za sobą dynastia Tudorów

Anna Boleyn grana przez Natalie Portman w filmie "Kochanice króla".

Natalie Portman w roli Anny Boleyn w filmie "Kochanice króla". / fot. materiały prasowe

Królowa Anna Boleyn przyszła na świat w 1501 lub 1507 roku jako druga córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard. Wychowywała się w Hever Castle. Jaka była Anna Boleyn? Historia jej życia jest naprawdę niezwykła. W końcu nie bez powodu powstało o niej kilka produkcji filmowych

 

Anna Boleyn była dzieckiem o silnym charakterze. Wyrosła na mądrą, ambitną, inteligentną kobietę. Z filmu dokumentalnego „Żądze” przedstawiającego królewskie tajemnice możemy dowiedzieć się, że ojciec królowej Tomasz miał poważne plany dotyczące przyszłości jego córek:

 

Pragnął, by jego dzieci dotarły na dwór królewski i obracały się w towarzystwie najbardziej wpływowych osób w kraju. Planował dla swych córek wspaniałą przyszłość, hołubił w marzeniach widok wnuków królewskiej krwi bawiących się w pałacowych ogrodach. Jego marzenia zrealizowała Anna lecz przypłaciła to życiem”

 

Anna Boleyn początkowo pełniła funkcję dwórki Marii Tudor, siostry Henryka VIII. W 1514 roku wyjechała razem ze swoją starszą siostrą Marią do Francji. Były one tam damami dworu królowej Klaudii, żony króla Franciszka I. Spędziły w tym kraju siedem lat, dzięki czemu obydwie starannie się wykształciły. Anna nauczyła się języka francuskiego, pogłębiła swoją wiedzę o modzie, a także dokładnie zapoznała się z tamtejszymi obyczajami i kulturą. W styczniu 1522 roku powróciła do Anglii, po czym została damą dworu królowej Katarzyny Aragońskiej.

 

 

Katarzyna Aragońska była żoną króla Henryka VIII. Ich małżeństwo przetrwało dość długo. Mieli oni ośmioro dzieci, z czego przeżyła tylko jedna córka Maria. Władca pragnął syna, który odziedziczy po nim pełnioną funkcję. W końcu były to jeszcze czasy, kiedy na królewskim tronie mogli zasiadać wyłącznie mężczyźni. Z powodu braku męskiego potomka w małżeństwie, ówczesny monarcha Anglii zaczął wdawać się w romanse.

 

„Maria Boleyn, siostra Anny była jego pierwszą z faworyt. Henryk VIII często przyjeżdżał do Heaver Castle na schadzki z Marią. Zwrócił tam uwagę na Annę i zakochał się w niej bez pamięci od pierwszego wejrzenia”

 

– można usłyszeć w dokumencie.

 

Obraz przedstawiający Annę Boleyn

Obraz przedstawiający Annę Boleyn / Hever Castle, rok 1550 / fot. Wikimedia

Władca nie miał łatwo jeżeli chodzi o zdobycie Anny. Królowa początkowo nie uległa Henrykowi VIII, w związku z czym zaczęły się miłosne podchody. Monarcha pragnął mieć ją jak najbliżej siebie, dlatego została mianowana przez niego na damę dworu jego ówczesnej małżonki Katarzyny Aragońskiej. Król długo zabiegał o względy Anny, z kolei ta wyraźnie określiła swoje warunki:

 

„Nie ma korony, nie ma wspólnego łoża”

 

– miała powiedzieć Boleyn do Tudora. 

 

Przeczytaj też:

7 najważniejszych kobiet monarchii brytyjskiej – rozwody, skandale i inne ciekawostki?

 

 

Uczucie Henryka doprowadziło do wydarzeń, które zmieniły bieg brytyjskiej historii. Władca od dłuższego czasu planował rozwieść się z Katarzyną, lecz papież nie wyrażał zgody na takie rozwiązanie. Ostatecznie, król Anglii podjął decyzję o wyłączeniu królestwa brytyjskiego z jurysdykcji papieskiej. Henryk VIII stanął na czele kościoła anglikańskiego.

 

„Pierwszy akt nowego kościoła z maja 1533 roku dotyczył unieważnienia małżeństwa z Katarzyną. Henryk już wcześniej uzyskał dostęp do łoża Anny Boleyn lecz dopiero teraz można było ogłosić, że jego ślub zawarty z Anną w styczniu 1533 roku odbył się zgodnie z prawem i koronować nową królową

         

– słyszymy w filmie dokumentalnym „Żądze”.

 

Anna Boleyn – wygląd

Z pewnością ciekawe jest to, jak wyglądała Anna Boleyn. Trudno jest zdobyć konkretną informację na ten temat, gdyż w latach jej panowania nie powstał żaden przedstawiający ją obraz. W „Żądzach” wspomniane jest, że miała ciemne, niezwykłe oczy, które przyciągały uwagę mężczyzn, w tym Henryka VIII. Właśnie to był wyróżniający element, który posiadała Anna Boleyn. Wygląd królowej był przeciętny. Źródła podają, że nie uważano ją powszechnie za piękną kobietę. Wiadome jest również to, że miała długie, czarne włosy. Wpisując w wyszukiwarkę frazy „Anna Boleyn jak wyglądała” możemy dowiedzieć się, że oprócz kokieteryjnego zachowania cechował ją także elegancki styl. Sporo pieniędzy wydawała na stroje.

 

„Zgodnie z księgą wydatków były wśród nich: peleryna z czarnej satyny z szerokimi rękawami i podszewką tego samego materiału której kołnierz i rąbek wykończono atłasem oraz czarna satynowa koszula nocna na czarnej tafcie. Uwielbiała też biżuterię, a szczególnie swój słynny perłowy naszyjnik z literką B na różne sposoby odtwarzany także współcześnie. Najprawdopodobniej wybielała twarz specjalnie zmieszaną farbą, złożoną z białek i sproszkowanych skorupek jajek, ałunu, boraksu i białego maku. W czasach Boleyn usta i policzki zaczerwieniano szkodliwym dla skóry pigmentem, który w składzie miał siarczek rtęci o czerwonym odcieniu”

 

– możemy przeczytać na Vogue.pl.

 

Anna Boleyn – dzieci

We wrześniu 1533 roku królowa urodziła córkę Elżbietę. Henryk VIII był rozczarowany, gdyż liczył na męskiego następcę tronu. Rok później Anna ponownie zaszła w ciążę, która zakończyła się poronieniem. Według niektórych źródeł królowa była znowu w ciąży w 1535 roku lecz najwidoczniej po raz kolejny nie doszło do narodzin dziecka. W 1536 roku ponownie poroniła. Boleyn zdawała sobie sprawę z tego, że jej pozycja u boku króla jest zagrożona dopóki nie urodzi mu syna. Finalnie, królewskie małżeństwo nie doczekało się męskiego potomka.

 

Anna Boleyn – śmierć

Małżeństwo Anny z Henrykiem VIII, a jednocześnie wielkie marzenie jej ojca Tomasza zakończyło się tragicznie. W konsekwencji tego, że królowa nie powiła swojemu mężowi syna, ten zaczął nawiązywać kolejne romanse. Kolejnym obiektem westchnień angielskiego monarchy stała się Jane Seymour. W celu zbliżenia się do niej postąpił niemal identycznie jak poprzednim razem. Swoją kochankę mianował na damę dworu, którego posiadaczką była właśnie Anna Boleyn. Śmierć królowej była jedną z przyczyn kolejnego romansu króla z dynastii Tudorów. Za to jak umarła Anna Boleyn prawdopodobnie odpowiedzialny był nie tylko jej małżonek ale również królewski sekretarz, Thomas Cromwell. Nie podobały mu się działania, które popierała Anna. Królowa pragnęła by wybudowano placówki medyczne oraz edukacyjne, lecz ten był przeciwny temu pomysłowi. Cromwell nie chciał także zawrzeć sojuszu z Francją w przeciwieństwie do Boleyn. Źródła podają, że to jak zginęła Anna Boleyn było przede wszystkim inicjatywą sekretarza. To on miał namówić Tudora na to, aby doprowadzić do egzekucji jego ówczesnej żony. Annie postawiono fałszywy zarzut zdrady króla. Oskarżono ją o cudzołożenie, w tym ze swoim bratem Jerzym Boleyn. 19 maja 1536 roku Anna Boleyn została stracona razem z mężczyznami, których uznano za jej kochanków.

 

„Walczyła tak ciężko, by zostać królową – nie zaryzykowałaby tego, bezmyślnie wciągając się w takie sprawy. To było całkowicie wymyślone. Fałszywe zarzuty, aby obalić królową Anglii. Jej jedyną zbrodnią było to, że nie dała Henrykowi syna. Gdyby go urodziła, nic z tego by się nie wydarzyło. Zostałaby królową, a mąż by ją chronił”

 

– mówi historyczka Tracy Borman w wywiadzie dla portalu Ofeminin.pl.

 

 

Do ostatniej chwili życia Anna Boleyn pokazywała klasę.

 

„Na szafot weszła w sukni z szarego adamaszku obszytej futrem, na którą założyła płaszcz z gronostajów. Na głowę włożyła czepek angielski. Pocieszeniem miał być dla niej fakt, że jej szyja – uwielbiana przez Henryka – była niezwykle cienka, długa, a dzięki temu egzekucja miała przejść szybko i bezboleśnie”

 

– czytamy na Vogue.pl.

 

Filmy i seriale o Annie Boleyn

Życiorys żony Tudora to gotowy scenariusz na film zawierający romantyczny tragizm. Właśnie z tego powodu powstało kilka produkcji telewizyjnych opowiadających o jej losach.

 

Anna Boleyn filmy

W 1920 roku swoją premierę miał niemiecki film kostiumowy w reżyserii Ernsta Lubitscha przedstawiający historię drugiej żony króla Henryka VIII zatytułowany „Anna Boleyn”. W Annę wówczas wcieliła się niemiecka aktorka Henny Porten znana z takich produkcji jak: „Schody kuchenne” czy „I.N.R.I”.

 

 

Kolejny film pokazujący życie królowej to „Kochanice króla” w reżyserii Justina Chadwick. Premiera miała miejsce w 2008 roku.

Został on nakręcony na podstawie bestselleru Brytyjki Philippy Gregory. Akcja skupia się wokół dwóch sióstr Boleyn – Anny i Marii, które walczą o względy jednego mężczyzny – króla Henryka VIII. Główne role odegrały amerykańskie aktorki: pochodząca z Izraela laureatka Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA za rolę w filmie „Czarny łabędź” Natalie Portman (Anna) oraz znana z „Zaklinacza koni” i „Niani w Nowym Jorku” Scarlett Johansson (Maria). Film ten otrzymał trzy nominacje (Teen Choice, AACTA oraz IFTA).

 

Przeczytaj koniecznie:
Natalie Portman – życie ściśle tajne

 

 

Anna Boleyn seriale

„Dynastia Tudorów” to historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez telewizję BBC i emitowany w latach 2007 – 2010. Ukazuje on życie dworskie za czasów panowania Henryka VIII, w którym pełno zdrad i intryg. Annę Boleyn zagrała angielska aktorka Natalie Dormer znana z „Igrzysk śmierci” i „Gry o tron”. Serial zdobył nagrodę Emmy w kategorii: „Najlepszy muzyczny motyw przewodni”.

 

W 2021 roku na Netfliksie miał premierę kolejny serial opowiadający o ostatnich miesiącach królowej Anglii. W główną rolę wcieliła się czarnoskóra aktorka pochodząca z Wielkiej Brytanii Jodie Turner-Smith, która zagrała w takich produkcjach jak „Queen i Slim”, „Neon Demon” i „Nowość”. Anna Boleyn została w tym serialu przedstawiona jako kobieta walcząca z panującym patriarchatem.

 

 

„Decyzja o obsadzeniu czarnej aktorki pozwala zmienić perspektywę i dodaje nowego spojrzenia na historię Anny. To bardzo odważne i potrzebne, a reakcja tylko pokazuje jak wiele uprzedzeń jest dalej z tym tematem”

 

– mówi dr Borman w dalszym wywiadzie dla Ofeminin.pl.

 

Zobacz też:

Księżna Meghan i książę Harry – do czego przyznała się para wywiadzie z Oprah?

 

Eryka Kawalec

 

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ