Skóra na powiekach i wokół oczu jest szczególnie delikatna i cienka, dlatego wymaga specjalnego traktowania. Kremy przeznaczone do ciała i pozostałych obszarów twarzy nie będą właściwie pielęgnować i regenerować tych wrażliwych miejsc. Jak w takim razie dbać o skórę pod oczami? Podstawą jest odpowiednio dobrany krem pod oczy. Cienie i zmarszczki pójdą w zapomnienie na długi czas, jeśli zaczniemy używać dobrze dobranego kosmetyku!
Zmarszczki pod oczami, cienie i dolina łez – skąd się biorą?
Wraz z upływem czasu skóra pod oczami zaczyna wyglądać dużo gorzej niż w innych miejscach na ciele. Jest to związane z tym, że w tych okolicach znajduje się bardzo mało gruczołów łojowych i komórek tłuszczowych, naturalny drenaż jest słaby, a naskórek wyjątkowo cienki. Dlatego właśnie skóra pod oczami tak często bywa narażona na zasinienia, obrzęki i powstawanie zmarszczek. Na dodatek wraz z wiekiem zaczynamy tracić coraz więcej kolagenu w skórze (produkujemy go mniej, niż zużywamy), przez co naskórek staje się mniej elastyczny, wiotki i pomarszczony. Rozpoczyna się też migracja, czyli przenoszenie się tkanek na twarzy coraz mocniej w dół. Z tego powodu pełne i okrągłe policzki są kojarzone z młodością i witalnością, a opadnięte, posiadające wyraźną dolinę łez (przestrzeń między dolną powieką a kością policzkową) z przemijającym czasem.
Nie da się ukryć, że większość kobiet obawia się zmarszczek. Pierwsze drobne linie pojawiają się już około 25. roku życia, a wraz z wiekiem jest tylko gorzej. Osoby, które po rodzicach dziedziczą skłonność do powstawania bruzd na twarzy, mogą jeszcze szybciej nabawić się zmarszczek. Na stan naszej cery wpływa jednak nie tylko genetyka – istotne jest też to, jak dbamy o siebie, czy się wysypiamy, unikamy słońca oraz czy palimy papierosy. Włókna kolagenu i elastyny znajdujące się w naszej skórze szybciej niszczeją nie tylko z powodu upływu czasu. Nawet to, jaką mamy cerę, wpływa na szybkość powstawania zmarszczek – skóra tłusta i mieszana starzeje się wolniej niż sucha i wrażliwa.
Kiedy przekroczymy już 25. rok życia i zaczniemy zbliżać się do 30 lat, zauważymy w kącikach oczu pierwsze bruzdy zwane kurzymi łapkami. W okolicach 40. lat zmarszczki są widoczne na czole, między brwiami oraz pogłębią się bruzdy biegnące od nosa w kierunku ust. Około 50. policzki już widocznie opadają, zmarszczki pojawiają się też na szyi, a skóra wokół oczu jest wiotka i pomarszczona. Aby zahamować ten proces, należy jak najszybciej zacząć kurację przeciwzmarszczkową, szczególnie w okolicach oczu.
Jak działa dobry krem pod oczy?
Kremy pod oczy to kosmetyki, które mają bardzo szeroki zakres działania. Ważne jest tylko, aby wybrać produkt wysokiej jakości. Regularnie stosowany preparat działa oczywiście przeciwzmarszczkowo. Przy czym należy pamiętać, że krem nie usunie już istniejących zmarszczek. Może je jednak spłycić oraz zapobiec powstawaniu nowych. Dlatego tak istotne jest, by zacząć wklepywać kosmetyki pod oczy, zanim jeszcze na skórze pojawią się jakiekolwiek zmiany. Ważną cechą tego typu preparatów jest to, że również głęboko nawilżają i odżywiają. Zatrzymanie wilgoci jest bardzo ważne dla naszej skóry – staje się wtedy bardziej elastyczna i wygląda młodziej.
Istotną rolą kremów przeciwzmarszczkowych jest też rozjaśnianie cieni, które mogą pojawić się z powodu zmęczenia, złego odżywiania lub są uwarunkowane genetycznie. Codzienne nakładanie kosmetyku pozwoli delikatnie je zniwelować. Nie możemy zapominać również o tym, że dobry preparat napina i ujędrnia delikatną skórę pod oczami. W tym miejscu naskórek bardzo szybko wiotczeje i poddaje się procesom starzenia, dlatego wymaga wyjątkowo mocnej regeneracji. Warto szukać kremów, które mają w sobie chociaż jeden składnik pobudzający mikrokrążenie skórne. Podczas wybierania kosmetyku możemy zastanawiać się nad żelami, emulsjami lub lekkimi kremami. Warto wypróbować każdą formułę i regularnie stosować, to co będzie nam najbardziej odpowiadać.
Jakie składniki zawierają kremy pod oczy?
Wiemy już, jak działają dobre kremy pod oczy, ale skąd biorą się ich dobroczynne właściwości? Każdy preparat zawiera w sobie zwykle jeden lub dwa składniki aktywne (w najlepszych mogą znaleźć się nawet trzy) odpowiadające za odmłodzenie, nawilżenie, spłycanie drobnych zmarszczek, ujędrnianie, regenerację oraz niwelowanie cieni. Warto też pamiętać, że tego typu kosmetyki, zanim trafią na rynek, muszą przejść szereg restrykcyjnych badań. Ze względu na to, że są przeznaczone do stosowania w okolicach oczu, nie mogą w żaden sposób podrażniać czy powodować innych efektów ubocznych. To bardzo delikatne preparaty z niewielką ilością składników czynnych, dlatego należy stosować je regularnie dwa razy dziennie, by zobaczyć spodziewane rezultaty. Jeśli nie będziemy ich używać codziennie rano i wieczorem wyczekiwany efekt się nie pojawi.
Jakich składników powinniśmy wypatrywać, kupując krem przeciwzmarszczkowy pod oczy? W ich skład zwykle wchodzą różne witaminy np. witamina E o działaniu wzmacniającym, przeciwzapalnym i nawilżającym, witamina A, która wspomaga proces regeneracji skóry i opóźnia powstawanie zmarszczek, witamina C rozjaśniająca cerę i niwelująca efekt podkrążonych oczu czy prowitamina B5 (D-panthenol), która po nałożeniu na skórę przekształca się w witaminę B5 łagodzącą podrażnienia i głęboko nawilżającą.
Wyjątkowo cenne są również różnego rodzaju ekstrakty i wyciągi. Bardzo pożądanym składnikiem jest ekstrakt z jaskółczych gniazd bogaty w kwas sjalowy i aminokwasy. Ten składnik odpowiada za głębokie i długotrwałe nawilżenie oraz odżywienie i natychmiastową poprawę wyglądu skóry. Inne cenne ekstrakty pozyskiwane są np. ze świetlika, aksamitki, borówki czernicy, bławatka czy kory brzozy. Kremy pod oczy i na powieki zawierają też często wyciągi z zielonej lub białej herbaty.
Czytając skład wybieranego kosmetyku, zwróćmy też uwagę na to, czy posiada w składzie proteiny ryżowe, które poprawiają mikrokrążenie, hamują działanie wolnych rodników, redukują cienie i worki pod oczami oraz działają regenerująco i przeciwzmarszczkowo. Podobne działanie ma też koenzym Q10, który wspomaga regenerację komórek, kwas laktobionowy również stymulujący cerę do wzmożonej regeneracji oraz kwas hialuronowy posiadający zdolność łączenia włókien kolagenowych i wiązania cząsteczek wody. Cennym składnikiem są oligosacharydy zapewniające natychmiastowy i długotrwały efekt liftingu, masło shea, które regeneruje osłabiony naskórek, stymulująca skórę kofeina oraz różnego rodzaju oleje np. makadamia, z awokado, wiesiołka, sojowy czy migdałowy.
Co dla 20-latki, a co dla 60-latki? – krem pod oczy w każdym wieku
Dobrze dopasowany krem pod oczy i na powieki to klucz do pięknego i młodego wyglądu. Powinien być dobrze dobrany do typu cery oraz wieku, bo tylko wtedy będzie odpowiednio skuteczny. Przeglądając różne kosmetyki, zetkniemy się z określeniami 20+, 30+, 40+, 50+, 60+, a nawet 70+. Te oznaczenia są dobrą wskazówką podczas wyboru kremu pod oczy. Nie sugerujmy się jednak tylko naszym wiekiem, ale też stanem skóry. Co z tego, że zbliżamy się dopiero do 30 lat, skoro nasza skóra traci już jędrność i pojawiają się na niej widoczne zmarszczki. W takiej sytuacji z powodzeniem można sięgnąć po kremy przeznaczone dla osób 40+, a nawet starszych. Bardziej odżywcza i silniej regenerująca formuła takich preparatów będzie odpowiednia w taki przypadku.
Kiedy zbliżamy się już do pięćdziesiątki, również rozglądajmy się za jak najbardziej odżywczymi kremami. Tylko skoncentrowana formuła o większej zawartości składników pielęgnacyjnych może pomóc zregenerować skórę dojrzałą. Dobrym wyborem dla takiej cery jest Perfecta krem pod oczy, na powieki i wokół ust 50+/60+. To silnie działający kosmetyk, który rozjaśnia, wygładza i doskonale nawilża dojrzałą skórę. Zawiera tak pożądany ekstrakt z jaskółczych gniazd, kompleks protein ryżowych oraz oligosacharydy. Można go z powodzeniem stosować pod makijaż, dodatkowo przedłużając jego trwałość.
Jak stosować krem pod oczy i na powieki?
Liczy się nie tylko odpowiednio dobrany kosmetyk, ale również to, w jaki sposób będziemy go aplikować i jak często. Krem pod oczy i na powieki najlepiej stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zawsze nakładajmy go na oczyszczoną skórę. W przypadku porannej aplikacji najpierw używajmy kremu, a dopiero po jego wchłonięciu możemy nałożyć makijaż. Za to wieczorem najlepiej jest wklepać kosmetyk na kilka godzin przed snem, by uniknąć porannych obrzęków w tym miejscu. Ilość użytego produktu na jedną powiekę nie powinna być większa niż rozmiar niewielkiego ziarnka grochu czy główki zapałki. Nałożenie dużej ilości kremu wcale szybciej nie odżywi skóry, a jedynie ją nadmiernie obciąży.
Bardzo ważna jest też technika nakładania kosmetyku. Nigdy nie róbmy tego zbyt mocno i nie rozciągajmy delikatnej skóry! Zamaszyste wsmarowywanie wcale nie wyjdzie na dobre miejscom pod oczami, a może tylko rozciągnąć skórę, co sprzyja deformacji oraz powstawaniu zmarszczek. Odrobinę kremu należy delikatnie rozsmarować oraz wklepać, rozpoczynając od wewnętrznego kącika pod okiem aż do zewnętrznego. Podobnie postępujemy z powieką. Pilnujmy tylko, by kosmetyk nie stykał się z linią rzęs ani nie dostał się do oka. Cały zabieg wymaga wyczucia i odrobiny czasu, nie warto się przy tym spieszyć.
Jeżeli chcemy wzmocnić dobroczynne działanie kremu, możemy wykonać również delikatny masaż skóry pod oczami i powiek. Taki zabieg poprawi ukrwienie tych miejsc, dzięki czemu wchłoną więcej substancji odżywczych z kosmetyku. Aby wykonać masaż, zaraz po nałożeniu i wklepaniu kremu możemy przez chwilę wykonywać ostrożne okrężne ruchy po skórze, zataczając małe kółka. Nie róbmy tego jednak dłużej niż kilka, kilkanaście sekund. Jeśli często budzimy się z opuchlizną, warto spróbować masażu z użyciem kosmetyków typu roll-on, które są zakończone chłodną, metalową kuleczką.
Renata 27 lipca, 2021
Na pewno dobrać stosownie do wieku i oczekiwań. I zacząć stosować taki krem wcześnie, skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji i tak jak używamy kremu do twarzy tak do okolic oczu powinniśmy mieć osobny. Ja mam obecnie Avène A-Oxitive i jestem bardzo zadowolona z jego działania. Redukuje pierwsze zmarszczki, nawilża, rozświetla. Tak jak oczekiwałam.
Słowikowa 27 stycznia, 2022
Na zmarszczki i sińce pod oczami polecam płatki hydrożelowe Efektimy z kolagenem albo z retinolem 😉 można je dostać w rossmanie. wprawdzie to nie krem, ale może i dobrze bo one są skuteczniejsze w działaniu