Niektóre pary decydują się na ślub, by skorzystać z preferencyjnych warunków kredytu hipotecznego. Ale co się dzieje, gdy małżeństwo się rozpada, a kredyt nadal trzeba spłacać? W takich przypadkach, zwraca uwagę w rozmowie z Onetem ekspert finansowy Karol Słobodzian, kredyt może stać się więzią silniejszą niż małżeństwo.
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Wielu młodych ludzi boryka się jednak z problemem zgromadzenia wymaganego wkładu własnego. Dlatego korzystają z różnych programów rządowych, które oferują preferencyjne warunki zakupu nieruchomości, nawet jeżeli oznacza to przyspieszenie decyzji o zawarciu małżeństwa.
Jednak, jak zauważa w Onecie Słobodzian, kredyt hipoteczny, podobnie jak ślub, to decyzje, które wiele zmieniają w naszym życiu. W przypadku kryzysu w związku, kredyt hipoteczny może sprawić, że para nie ma możliwości, aby się rozstać.
Zobacz koniecznie:
Finanse i prawo w związku. 5 najczęstszych błędów kobiet
Rozwód między osobami, które mają wspólną nieruchomość kupioną na kredyt, bywa niezwykle trudny. Jednym z rozwiązań jest sprzedaż mieszkania, spłata kredytu i podzielenie się pozostałymi pieniędzmi. Problem pojawia się, kiedy jedno z małżonków nie zgadza się na sprzedaż mieszkania. W takim przypadku jedno z nich musi spłacić drugiego i wziąć kredyt tylko na siebie.
W praktyce, nie zawsze jest to możliwe.
— Rozwiązanie to jest dostępne tylko dla par, w których jedna z osób ma zdolność na wzięcie na siebie kredytu w całości, oszczędności, by spłacić drugiego z małżonków, a oboje muszą żyć w na tyle przyzwoitych relacjach, by móc dogadać się w tej złożonej kwestii
— potwierdza ekspert.
Przeczytaj też:
Intercyza: brak romantyzmu w związku? Nie, ochrona partnera przed problemami finansowymi
Konsekwencją wzięcia wspólnego kredytu hipotecznego może być nawet trwanie w małżeństwie, w którym już zupełnie nic, oprócz kredytu, nie łączy dwojga ludzi. Brak możliwości pozbycia się go powoduje, że pary nie mają wyboru — trwają w niechcianych relacjach.
— Dlatego tak ważne jest, aby przeanalizować wszystkie możliwości i scenariusze, zanim podejmie się decyzję o wzięciu ślubu z powodu dopłat do kredytu
— podsumowuje Słobodzian.
Więcej przeczytasz w Onecie: https://kobieta.onet.pl/warto-wiedziec/co-sie-dzieje-z-kredytem-hipotecznym-po-rozwodzie-ekspert-finansowy-wyjasnia/gx05kxy