Friday, September 20, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Kredyt konsolidacyjny – poradnik dla świadomych finansowo kobiet

Kredyt konsolidacyjny – poradnik dla świadomych finansowo kobiet

Pomaga zapobiec kłopotom finansowym

kredyt konsolidacyjny

fot. Freepik

Świadomość finansowa wśród kobiet jest bardzo ważna. Coraz częściej spotyka się szefowe, managerki czy specjalistki, które muszą wiedzieć, jak zarządzać swoimi funduszami. Każda kobieta niezależnie od stanowiska powinna zdawać sobie sprawę, na czym polega konsolidacja. To bardzo pomocne szczególnie dla tych spłacających kredyty. Co zatem warto mieć na uwadze?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Dla niektórych spłacanie jednego kredytu to już spore zobowiązanie, podczas gdy inni decydują się na kilka lub nawet kilkanaście pożyczek. Czasami zdarza się, że zapanowanie nad finansami w takiej sytuacji przestaje być łatwe. Wtedy z pomocą przychodzi konsolidacja, czyli procedura połączenia ze sobą różnych zobowiązań w jedno.

Kredyt konsolidacyjny pozwala nie tylko na zsumowanie wszystkich rat i wpłacanie ich w ramach jednej każdego miesiąca, ale także na obniżenie kosztów. Poprzez wydłużenie czasu spłaty kredytobiorca może cieszyć się niższymi kwotami przeznaczanymi każdego miesiąca na spłatę zobowiązań.

 

O kredyt konsolidacyjny można wystąpić do banku, a każda placówka ma swoje wymagania w tym zakresie. W niektórych da się łączyć jedynie kredyty bankowe, a w innych pod uwagę bierze się również pożyczki od firm pozabankowych. Do procedury zaliczają się jeszcze otwarte linie na kartach kredytowych czy debet na koncie.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę konsolidacji?

Jesteś zainteresowana połączeniem swoich zobowiązań w jedno i pomniejszeniem miesięcznych wydatków? Skorzystaj z porównania kredytów konsolidacyjnych, żeby wybrać bank z najkorzystniejszą ofertą. Dzięki zestawieniu BANKIER Smart można wygenerować ranking dopasowany do własnych potrzeb oraz preferencji dotyczących okresu spłaty.

Na stronie widnieje kalkulator, w którym wpisuje się kwotę kredytu i czas jego trwania. Na tej podstawie poniżej układają się oferty od takich banków jak m.in. Santander czy BNP Paribas. Przy każdej z nich znajdują się najważniejsze parametry wpływające na decyzję o wyborze kredytu, czyli RRSO, całkowita kwota do spłaty oraz miesięczna rata.

Dodatkową wskazówką dla użytkowników jest oznaczenie „Wysoka przyznawalność”, które znajduje się zwykle przy jednej z ofert. Mimo tego symbolu trzeba jednak pamiętać, że do uzyskania konsolidacji niezbędna jest zdolność kredytowa. A co na nią wpływa?

 

Kluczowe znaczenie w obliczaniu zdolności kredytowej mają miesięczne dochody osoby ubiegającej się o kredyt. Nie tylko one są ważne, bo liczy się jeszcze sposób ich pozyskiwania i miesięczne wydatki. Z punktu widzenia placówki finansowej najkorzystniejsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Kobiety zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych mają zdecydowanie mniejsze szanse na konsolidację, nawet gdy zarabiają więcej od tych na UoP.

Podczas przeglądania ofert na BANKIER Smart warto kliknąć literę „i” znajdującą się po prawej stronie każdej propozycji. Rozwija się wtedy pasek z dodatkowymi informacjami, wśród których widnieje np. wysokość prowizji za udzielenie konsolidacji. Nie każdy bank ją pobiera, więc powinno się zwrócić szczególną uwagę na te, które z niej rezygnują. Prawdopodobnie dodatkowe koszty dotyczyły już i tak kredytów, które teraz chce się połączyć w jeden.

Wady i zalety konsolidacji – co trzeba wiedzieć?

Omawianie zalet kredytu konsolidacyjnego warto zacząć od tego, że za jego pośrednictwem da się połączyć zobowiązania różnego typu. Nieważne, czy chodzi o hipotekę, pożyczkę na samochód czy debet na koncie. Bank zajmuje się dostarczaniem odpowiedniej ilości środków do odpowiednich placówek. Dzięki temu kredytobiorca nie musi pamiętać o wielu terminach uiszczania rat i nie traci na to czasu. W zamian robi jeden przelew miesięcznie, a wszystkie kredyty regularnie się pomniejszają.

Można ubiegać się o konsolidację połączoną z dodatkową gotówką. Gdy bank przyzna świadczenie, pieniądze wolno przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Nieważne, czy będą to rajskie wakacje, czy zakup nowego samochodu. Ogromnym udogodnieniem, które jest zwykle czynnikiem decydującym o chęci konsolidacji, jest obniżenie miesięcznych wydatków. Rata w ramach takiego kredytu jest niższa niż suma tych spłacanych dotychczas.

 

Mimo wszystkich zalet konsolidacja nie jest pozbawiona minusów. Jednym z nich jest fakt, że w ogólnym rozrachunku kredytobiorca wydaje więcej pieniędzy niż gdyby spłacał wszystkie zobowiązania z osobna. Takie rozwiązanie zwiększa całkowitą kwotę do spłaty, ale za to ułatwia poradzenie sobie z wydatkami miesięcznymi.

W niektórych przypadkach proces starania się o konsolidację trwa dość długo. Wiele zależy od tego, ile zobowiązań klient chce ze sobą połączyć. Placówka musi wszystko dokładnie zweryfikować, dlatego niekiedy na decyzję czeka się nawet kilka tygodni. Nie jest to jednak reguła, więc nie warto się zrażać czasem oczekiwania.

Czy da się załatwić kredyt konsolidacyjny online?

Załatwianie spraw w bankach i urzędach kojarzy się zwykle ze staniem w kolejkach i nerwami. Wcale nie musi to tak wyglądać. Warto wiedzieć, że część placówek pozwala złożyć wnioski o kredyty przez internet. Konsolidację da się załatwić online, a na witrynę z wybraną ofertą można przejść bezpośrednio z rankingu BANKIER Smart.

Konsolidacja – dla kogo?

Konsolidację uzyska jedynie osoba ze zdolnością kredytową. Z tego względu rozwiązanie to nie sprawdzi się jako ratunek w kłopotach finansowych, ale może im zapobiec. Obniżenie miesięcznych kosztów wydawanych na raty pozwala uniknąć popadnięcia w długi. Właśnie dlatego połączenie zobowiązań poleca się osobom, które spodziewają się, że niebawem ich sytuacja nieco się osłabi.

 

Z powodu rosnących stóp kredytowych raty zaciągniętych nawet lata temu pożyczek się zwiększają. Niektórym trudno dopasować się do zmiennych warunków, a konsolidacja ułatwia poradzenie sobie z rosnącymi kosztami. Ponadto jest to sposób na uporządkowanie swoich spraw pieniężnych i duże ułatwienie w pamiętaniu o wszystkich długach. Jeden termin płatności to ogromna pomoc w zapanowaniu nad własnym budżetem.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ