Monday, May 27, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Kredyt 2% a zdolność kredytowa

Kredyt 2% a zdolność kredytowa

Bliżej do własnego M

Kredyt 2 procent

fot. Freepik

Z początkiem lipca 2023 roku nastąpiła znacząca zmiana w polityce mieszkaniowej Polski. Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadza nowe rozwiązania: Bezpieczny kredyt 2% z rządową dopłatą do rat oraz konto mieszkaniowe z premią z budżetu państwa. Program „Pierwsze mieszkanie” zmienia reguły gry dla osób planujących zakup pierwszego lokum. W artykule przyjrzymy się bliżej zasadom działania preferencyjnego kredytu i sprawdzimy jego wpływ na zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców

 

Kredyt 2 procent

Bezpieczny kredyt 2% stanowi kluczową część rządowego programu pomocy dla osób, które chcą kupić na kredyt swoje pierwsze mieszkanie. Celem programu jest poprawa dostępności mieszkań dla obywateli, przy równoczesnym zachowaniu stabilności systemu finansowego.

Kredyt hipoteczny o niskim oprocentowaniu 2% (+ marża banku) oferowany jest przez pierwsze 10 lat spłaty. Kwota kredytu może wynieść do 500 000 PLN dla singli i 600 000 PLN dla małżeństw lub par wychowujących przynajmniej jedno dziecko.

Warunki kredytu 2%

Wiek

Aplikować mogą osoby, które nie ukończyły 45 lat; jeśli kredyt zaciągają małżonkowie lub rodzice z dzieckiem, wystarczy, że jeden z nich nie ukończył 45 lat.

Przeznaczenie kredytu

Możliwy jest zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, a także budowa domu jednorodzinnego (maksymalna kwota kredytu na budowę to 150 tys. zł dla małżeństw i 100 tys. zł dla singla). Kredyt może zostać przeznaczony na pierwszą nieruchomość, wyjątek stanowi dziedziczenie do 50% nieruchomości, która nie jest wykorzystywana mieszkaniowo. Program można wykorzystać na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego oraz na budowę domu jednorodzinnego.

Bezpieczny kredyt 2 procent – dodatkowe informacje

• Oprocentowanie i raty
Początkowe oprocentowanie kredytu wynosi 2% (+ marża banku). W ciągu pierwszych 10 lat klient spłaca kredyt w latach malejących, a po upływie dekady oprocentowanie oraz sposób spłaty stają się standardowe: stosuje się oprocentowanie rynkowe oraz raty równe.

• Wkład własny
„Tradycyjny” wkład własny nie jest wymagany – można skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, dzięki czemu wnioskujący uzyska kredyt bez konieczności posiadania własnych środków. Inna forma wkładu własnego to grunt, co zwiększa elastyczność osób, które posiadają działkę budowlaną. Maksymalna kwota wkładu własnego jest określona w programie i wynosi 200 000 zł.

• Warunek zamieszkania
Kredytobiorca musi wprowadzić się do zakupionego mieszkania w ciągu roku od daty zakupu. Następnie zobowiązany jest mieszkać w tej nieruchomości przez co najmniej 10 lat. To wymóg, by móc korzystać z preferencyjnych warunków kredytu.

Kto może skorzystać z programu?

Z kredytu 2% mogą skorzystać, które:

• nie ukończyły 45. roku życia,
• nie posiadają ani nie posiadały prawa własności do mieszkania lub domu,
• mają zdolność kredytową adekwatną do wnioskowanej kwoty.

Osoby bez zdolności kredytowej nie mogą przystąpić do programu.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to ważny element procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny, w tym również w ramach preferencyjnego Bezpiecznego kredytu 2%. Jest to ocena zdolności finansowej osoby lub rodziny do terminowej spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami. Banki analizują wiele czynników, takich jak dochody, stałość zatrudnienia, historia kredytowa, obciążenia finansowe, liczba osób na utrzymaniu oraz ogólna sytuacja finansowa wnioskodawcy. Zdolność kredytowa jest obliczana z uwzględnieniem potencjalnego ryzyka niewypłacalności i określa maksymalną kwotę kredytu, jaką dana osoba może bezpiecznie zaciągnąć.

Zdolność kredytowa – Bezpieczny kredyt 2%

Zgodnie z najnowszą rekomendacją S (nowelizacja z 19 czerwca 2023) zdolność kredytowa wnioskującego o Bezpieczny kredyt 2% ma być liczona z uwzględnieniem dopłat państwa. Dzięki temu maksymalna kwota preferencyjnego kredytu 2% może być wyższa niż dopuszczalny limit zobowiązania w ramach standardowego kredytu hipotecznego.

 

Zastanawiasz się, czy bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek w ramach kredytu 2 procent? Dzięki kalkulatorowi online https://policzkredyt.pl/oblicz-swoja-zdolnosc-kredytowa/ możesz oszacować swoją zdolność kredytową. Wystarczy wprowadzić interesujący Cię okres kredytowania, wysokość łącznego dochodu netto, liczbę wnioskodawców, łączne zobowiązania miesięczne oraz swój wiek, a następnie wybrać opcję „Oblicz zdolność”. Pamiętaj, że wyliczenia kalkulatora mogą się różnić od ostatecznej decyzji banku, tym samym nie stanowią oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami).

Zapoznaj się z kompendium wiedzy o Kredycie 2%. Nie zostawiaj tego na później – zacznij planować swoją przyszłość już teraz!

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ