10 kreatywnych zajęć na weekend
Sprawdź, jak pomysłowo możesz spędzić wolny weekend sama albo z przyjaciółmi.

Kreatywne zajęcia / fot. Canva
Co robić w leniwy weekend? Proponujemy kilka kreatywnych zajęć, które pochłoną cię w wolny czas. Spróbuj czegoś nowego i pasjonującego – oto 10 kreatywnych zajęć na weekend.
Nie możesz doczekać się weekendu, a kiedy nadchodzi pojawia się nuda? Sprawdź, jakie kreatywne zajęcia na weekend możesz wypróbować. Łatwo jest spędzić całe dnie z telefonem w ręku, przeglądając media społecznościowe. Kreatywne zajęcia pozwalają na zabawę i rozwój. Podejmij wyzwanie i zrób coś kreatywnego dla siebie.
Wypróbuj malowanie po numerach
Malowanie po numerach polega na zamalowywaniu wyznaczonych obszarów określonymi we wzorze kolorami. W pakiecie dostajesz też farby oznaczone odpowiednimi numerami i pędzle. W niektórych zestawach znajduje się dodatkowy wzór wydrukowany na kartce, którym można się wspomóc. Wystarczy, że skorzystasz z instrukcji, a uda ci się stworzyć dzieło sztuki. Możesz dodawać też swoje elementy. Zajęcie to wymaga precyzji, ale daje niezwykle satysfakcjonujące efekty. Malowanie po numerach to kreatywne zajęcie i bardzo wciągające. Po ukończeniu jednego obrazu będziesz chciała z pewnością namalować kolejny. Później możesz udekorować własnoręcznie wykonanymi obrazami swój dom i podziwiać każdego dnia. Wybór jest rozmaity. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Malowanie po numerach, fot. Archiwum prywatne, autorka: Katarzyna Kromka
Maluj i rysuj
Możesz też malować albo rysować (albo jedno i drugie) na zwykłej kartce z bloku, zeszytu. Przelej na papier to, co ci w duszy gra. Możesz założyć teczkę, w której będziesz umieszczać swoje prace. Malowanie i rysowanie daje mnóstwo satysfakcji. Dla lepszych efektów możesz sięgnąć po książki, które „uczą” jak rysować, np. „Pierwsze kroki Rysunek” Alaina Picarda albo zobaczyć filmiki, gdzie krok po kroku wykonywany jest obrazek. Wystarczy tylko mieć kawałek papieru, ołówek, kredki lub farby i chęci, aby wykonywać to twórcze i kreatywne zajęcie. Spróbuj też malowania po szkle. Warto potem oprawić obrazek w ramkę i powiesić na ścianie albo położyć w widocznym miejscu.
Przeczytaj też:
Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania

Malowanie i rysowanie / fot. Canva
Przerób swoją szafę
Jeśli masz w szafie mnóstwo starych ciuchów, których ani nie chcesz nosić, ale z drugiej strony szkoda ci je wyrzucić, w wolnej chwili zabierz się za przerabianie swoich ubrań.
- Długie dżinsowe spodnie mogą stać się krótkimi, modnymi spodenkami.
- Bluzka może stać się nową, świetną koszulką.
- Zeszyj apaszkę i stwórz koszulkę.
- Doszyj do ubrań ozdobne elementy.
- Użyj grafiki do naprasowania albo skorzystaj z szablonów, aby namalować wzór na ubraniu.
- Przyszyj nowe kieszonki do spodni.
- Dżinsy można poprzecierać za pomocą ostrego narzędzia, np. pilniczka albo papieru ściernego i zrobić w nich dziury.
Kreatywne zajęcie – przerabianie szafy pomoże ci przy okazji odświeżyć swoją garderobę. Stwórz ze starych ubrań coś modnego.

Przerabianie ubrań / fot. Canva
Udekoruj na nowo swoje wnętrze
À propos, odświeżania, może warto byłoby na nowo urządzić pomieszczenie, w którym panuje rutyna? Dekorowanie wnętrza zainspiruje cię do lepszej produktywności. W nowo udekorowanej przestrzeni możesz wyrazić siebie, stworzyć bezpieczną strefę relaksu. Co powiesz na nowe dekoracje? Udekoruj na nowo swoje wnętrze.
- Przesuń meble, wybierz im nowe miejsce w mieszkaniu/domu.
- Dokup dekoracje, np. poduszki z ciekawymi wzorami, dywan albo kwiaty do postawienia na stole, czy parapecie.
- Spróbuj zrobić własne elementy dekoracyjne (w punkcie następnym).
- Kup naklejki na ścianę i naklej je w widocznym miejscu.
W ten sposób powstanie nowe „gniazdko”, w którym poczujesz się świeżo i szczęśliwie.

Dekorowanie wnętrza / fot. Unsplash autorka: Alexandra Gorn
Wykonuj własnoręczne przedmioty
Wykonaj własnoręcznie przedmioty, których potrzebujesz. Może być to zabawka dla kota lub ładnie wykonany pojemnik na długopisy. Rozejrzyj się po domu/mieszkaniu i zobacz, co mógłbyś zrobić własnoręcznie jako dekorację albo, np. miejsce przechowywania. Wykonaj przedmioty, które będą użyteczne na co dzień. Niezliczona ilość pomysłów, a wszystko zależy do twojej weny twórczej. Możesz opracować sam/a sposób wykonania albo zobaczyć filmiki z DIY. Użyj modeliny, którą wypala się później w piecu albo kartonów, cokolwiek się nada.

DIY – Zrób to sam / fot. Canva
Wykonaj własną biżuterię
Wykonaj własną biżuterię z ciekawym wzorem, oryginalnie „skomponowaną” według twoich potrzeb. Nawlekanie i przygotowywanie drobnych elementów wymaga cierpliwości, ale poświęcony czas jest tego wart. Własną biżuterię możesz nosić na co dzień. Co będzie ci potrzebne? W zależności od materiału z jakiego chcesz ją wykonać:
- Z muliny: mulina, nożyczki, agrafka;
- Biżuteria z kamieni dekoracyjnych: kamienie dekoracyjne, drut pamięciowy (na który się nawleka), szpilki jubilerskie (do nawlekania), zapięcia do bransoletek albo kolczyków, pęseta, nożyczki, piłka jubilerska (do przecinania metalu), kółeczka zaciskowe lub sprężynkowe (do łączenia elementów biżuterii), łańcuszki i ogniwa;
- Z koralików: koraliki, drut pamięciowy, pęseta, zapięcia, zaciski, łańcuszki i ogniwa;
- Biżuteria z żywicy: żywica epoksydowa, forma silikonowa do żywicy, dekoracje, np. suszone kwiaty, strzykawki (aby odmierzyć ilość żywicy), pojemnik (do mieszania w nim składników), szpatułka.
Wszystkie elementy można kupić w pasmanteriach, sklepach plastycznych, hurtowniach. Najłatwiej zdobyć je zamawiając w sklepach internetowych.

Własnoręcznie wykonana biżuteria/ fot. Unsplash autor: Ethan Chan
Zacznij pisać dziennik/pamiętnik
Po minionym tygodniu warto uporządkować swoje myśli. Może upamiętnić niektóre chwile? Wyraź siebie poprzez pisanie dziennika lub pamiętnika. Takie zajęcie ma też działanie terapeutyczne. Zrzucasz z siebie nadmiar myśli. Przy terapiach polecane jest zapisywanie swoich myśli. Można je wtedy uporządkować. Poza tym miło będzie ci wrócić po jakimś czasie do zapisanych wydarzeń i powspominać je. Jest to kreatywne zajęcie, które rozwinie cię literacko. Będziesz też bardziej świadoma swoich procesów myślowych.
Sprawdź też:

Pisanie pamiętnika/dziennika / fot. Unsplash autor: negin bahramii
Zagraj w grę planszową
Wybierz grę planszową, w której przydaje się analityczne myślenie i planowanie. Granie w grę planszową rozwija umysłowo i towarzysko, kiedy grasz z przyjaciółmi lub bliskimi. Jakie wybrać gry planszowe? To może być popularne Monopoly albo strategiczna gra Catan. Spróbuj też gier w karty, np. Uno albo klasycznego Pokera, czy Makao. To są gry na długie godziny.

Granie w gry planszowe / fot. Unsplash autor: Galen Crout
Graj na instrumencie
Gra na instrumencie ma mnóstwo zalet, m.in. poprawia pamięć i koncentrację, pozwala wyrazić siebie, świetnie też rozluźnia. Może być to prosty instrument, np. ukulele. Zagraj znane melodie, piosenki albo napisz własne. Warto nauczyć się odczytywać nuty i wygrywać kompozycje, np. na pianinie. Umiejętność jaką jest granie na instrumencie można wykorzystać podczas rozmaitych okazji, aby się popisać, wspólnie pośpiewać, kiedy przyjdą goście i oczywiście w wolny weekend jako doskonała, kreatywna rozrywka.

Granie na instrumencie / fot. Canva
Zacznij pisać bloga
Jest tyle tematów, które możesz obrać jako przewodni na swoim własnym blogu. Co cię interesuje? Gry? Moda? A może chcesz dzielić się z innymi przemyśleniami? Zacznij pisać bloga. Blog będzie twoim drugim życiem, dlatego w weekend możesz zamieszczać nowe posty, szukać inspiracji. Zobacz, jak wyglądają teksty pisane przez innych i postaraj się udoskonalać swojego bloga, przyciągać nagłówkami, ciekawymi tematami. Im więcej będziesz pisać, tym lepiej będzie ci wychodzić. Pisanie bloga to idealne zajęcie na weekend. Inni też mają wtedy więcej czasu, więc mogą czytać twoje posty.

Pisanie bloga / fot. Canva
Katarzyna Kromka