Sunday, March 3, 2024
Home / PARTNER MK  / Krawat męski, czyli zwis męski ozdobny

Krawat męski, czyli zwis męski ozdobny

Krótka historia męskiego zwisu

Zwis męski ozdobny to dziwna nazwa i niewiele osób wie, że dotyczyła ona właśnie krawata / fot. materiały prasowe

Krawat męski jest znany chyba wszystkim panom. Ale to również ozdoba damskiego stroju. Ten wąski pasek materiału, zawiązywany wokół szyi sprawia, że każdy strój wygląda elegancko. Współczesny krawat jednak niewiele przypomina dawne krawaty, a raczej kolorowe chusty, które noszono w dawnych czasach w Chorwacji. Bo krawat właśnie wywodzi się od kolorowych chust. Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o krawacie?

Zwis męski ozdobny to dziwna nazwa i niewiele osób wie, że dotyczyła ona właśnie krawata / fot. materiały prasowe

Zwis męski ozdobny to dziwna nazwa i niewiele osób wie, że dotyczyła ona właśnie krawata / fot. materiały prasowe

 

Starożytny krawat

Kto by pomyślał, że krawaty znane już były w czasach starożytnych? Otóż najstarszy krawat znaleziono w grobowcu pierwszego cesarza chińskiego. Żołnierze z armii cesarza nosili wiązane na szyi chusty. Były to właśnie pierwsze krawaty. Takie chusty nosili także rzymscy żołnierze. Przez wiele lat takie chusty nosili żołnierze i kto by pomyślał, że współczesny krawat męski wywodzi się właśnie z ubrań żołnierskich?

Krawaty współczesne

Ale przyszedł wiek XX i krawat przeszedł prawdziwą ewolucję. Ewolucja polegała na tym, że ów męski strój skrócił się po prostu. Oczywiście przypominał dawne krawaty i współczesne kształtem, ale był znacznie krótsze. Mniejsza wielkość krawata wynikała z faktu, że spodnie noszono wówczas na wysokości talii, a nie pasa. Taki krótki krawat męski dosięgał więc do brzegu spodni. Ale przyszły nowe czasy i spodnie zaczęto nosić na biodrach. Wówczas krawat zwiększył także swoją wielkość i sięgał do bioder. A co z szerokością? Okazuje się, że na początku modne były krawaty bardzo szerokie, a potem szerokość krawatów zmniejszyła się. Współczesny krawat ma maksymalnie 9 centymetrów szerokości.

Odwiedź sklep https://modini.pl/42-krawaty i wybierz dla siebie krawat.

Zwis męski ozdobny

Zwis męski ozdobny to dziwna nazwa i niewiele osób wie, że dotyczyła ona właśnie krawata. Taką nazwę wprowadzono w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Trzeba przyznać, że nazwa ta brzmi bardzo w stylu socjalistycznym. Krawat męski jednak wówczas, w siermiężnych latach PRL-u taką miał właśnie nazwę. Z czego nazwa ta wynikała? Bo brzmi ona nieco biurokratycznie, ale okazuje się, że ówcześnie trwała kampania na rzecz czystości języka polskiego. Polacy dwoili się zatem i troili, aby wymyślić polskie odpowiedniki dla nazw zagranicznych. Miały być to odpowiedniki pochodzenia polskiego, więc nazwa „krawat męski” była bardzo niemile widziana, gdyż jest to nazwa pochodzenia obcego. Nazwa ta niestety nie przyjęła się i do dzisiaj można ją spotkać w dowcipach na temat epoki PRL-u.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ