Sunday, May 19, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Krakowskie gwiazdy bajki piszą

Krakowskie gwiazdy bajki piszą

Znani krakowscy artyści i dziennikarze, m. in. Dorota Segda, Renata Przemyk, Adam Grzanka i Marek Balawajder, a także blisko trzydzieści innych polskich gwiazd napisało oraz nagrało bajki o niezwykłych bohaterach.

Renata Przemyk

Renata Przemyk / fot. materiał prasowy

Znani krakowscy artyści i dziennikarze, m. in. Dorota Segda, Renata Przemyk, Adam Grzanka i Marek Balawajder, a także blisko trzydzieści innych polskich gwiazd napisało oraz nagrało bajki o niezwykłych bohaterach. Jak potoczyły się losy Wilka o wielkich zębach i jeszcze większym sercu? Czy Smok Mlekopitek zdobył mleko życia, a Kotce Miszcie udało się uratować ludzkie emocje? Dowiemy się tego, słuchając niezwykłego audiobooka IKEA, którego premierę zaplanowano już na 6 grudnia.

Dorota Segda

Dorota Segda / fot. materiał prasowy

Limitowaną płytę CD „Każdy pluszak to historia” będzie można otrzymać bezpłatnie w IKEA Kraków w Mikołajki oraz we wszystkie grudniowe weekendy. Wystarczy tylko przyłączyć się do zbiórki pluszaków dla najmłodszych pacjentów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i przekazać dowolną maskotkę, zakupioną w IKEA, do specjalnego pojemnika znajdującego się na terenie sklepu przy Czarodziejskim Lesie Smaland – czyli bawialni dla najmłodszych. W Krakowie rozdanych zostanie w sumie około 2 tys. płyt. Nagrania będą również dostępne dla każdego na stronie www.pluszakidlaedukacji.pl

W „pluszakową” kampanię IKEA (trwającą od 10 listopada 2013 roku do 4 stycznia 2014 roku) charytatywnie zaangażowało się ponad 30 znanych osób z całej Polski. Aby pomóc dzieciom, które z powodu nieszczęśliwego wypadku lub choroby wymagają interwencji pogotowia, napisały one i nagrały bajki o pluszakach IKEA. W Krakowie Marek Balawajder stworzył i opowiedział historię Smoka Mlekopitka, który wyruszył na poszukiwanie mleka życia. Dorota Segda pokazała inne oblicze Wilka z bajki o Czerwonym Kapturku – tak naprawdę miał on nie tylko ogromne zęby i oczy, ale i wielkie serce. Adam Grzanka opowiedział historię Kotki Miszta, która uratowała ludzkie emocje. Renata Przemyk napisała bajkę o wróżce, a blogerzy Lekko Stronniczy – o jednorożcu i smoku, którzy mimo różnic stanowili zgrany duet.

Wróżki, psy, koty, smoki, a nawet marchewki uczą dzieci, że warto pomagać innym i pielęgnować przyjaźnie. Ale nasze pluszaki wspierają najmłodszych nie tylko w bajkach – mówi Agata Czachórska, Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Kraków. – Wszystkie zebrane w sklepie zabawki trafią do małych pacjentów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Wierzymy, że dzięki bezinteresownemu wsparciu krakowskich gwiazd każdy chory lub poszkodowany w wypadku maluch otrzyma pluszaka, który choć na chwilę pomoże mu zapomnieć o bólu i strachu – dodała Agata Czachórska.

Projekt „Każdy pluszak to historia”

Renata Przemyk

Renata Przemyk / fot. materiał prasowy

Audiobook „Każdy pluszak to historia” i zbiórka pluszaków dla placówek pogotowia ratunkowego stanowi lokalny wymiar akcji „Pluszaki dla edukacji. 1 euro to majątek”, prowadzonej globalnie przez IKEA oraz organizacje UNICEF i Save the Children. W ramach projektu, jak co roku, IKEA Foundation przekaże na programy edukacyjne dla dzieci (m.in. na rozwój szkolnictwa w Afryce) 1 euro od każdej zakupionej w IKEA pluszowej zabawki lub książeczki dla najmłodszych. Efektem ubiegłorocznej edycji było zebrane 9,3 miliona euro, z czego ponad 200 tysięcy euro pochodziło z Polski.

Zapewnienie dzieciom dostępu do edukacji to najlepsza inwestycja w ich przyszłość. Przez 11 lat trwania kampanii „Pluszaki dla edukacji. 1 euro to majątek”, dzięki znacznemu wsparciu finansowemu IKEA Foundation, a także zaangażowaniu klientów oraz pracowników IKEA, UNICEF objął pomocą tysiące dzieci z najbiedniejszych krajów na świecie. A to jeszcze nie koniec. Właśnie trwa kolejna edycja tej globalnej akcji, która umożliwi pomoc jeszcze większej liczbie dzieci. Cieszę się bardzo, że w Polsce akcja ma swój dodatkowy wymiar i pluszaki IKEA są także wsparciem dla polskich maluchów, pomagając im przetrwać trudne chwile w czasie jazdy karetką lub pobytu w szpitalu – powiedział Marek Krupiński, dyrektor generalny UNICEF Polska.

W ramach projektu „Każdy pluszak to historia”, oprócz krakowskich artystów, bajki napisali i nagrali też m.in.: Ambasador Dobrej Woli UNICEF Małgorzata Foremniak, olimpijczyk Robert Korzeniowski, wspierający UNICEF od 2008 roku, oraz znane osoby z różnych miast w Polsce – Jolanta Kwaśniewska, Dorota Sumińska, Maciej Miecznikowski, Rafał Rutkowski (Warszawa); Alicja Janosz, Jerzy Skoczylas, Magdalena Kumorek (Wrocław); Jakub Koźba, Kamil Maćkowiak, Monika Kuszyńska, Natalia Jaroszewska (Łódź); Kasia Wilk, Małgorzata Ostrowska, Piotr Reiss (Poznań); Krzysztof Respondek, Marcin Wyrostek, Sabina Jeszka, zespół Myslovitz (Katowice); Julia Kamińska, Monika Pyrek, zespół Golden Life (Gdańsk). Internetową wersję audiobooka wzbogacą też bajki blogerów.

Pluszaki IKEA w Pogotowiu Teatralnym Groteski

Pluszaki z IKEA Kraków mają w tym roku naprawdę pełne ręce roboty. Oprócz tego, że trafią do karetek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, wezmą również udział w specjalnych przedstawieniach dla dzieci, prowadzonych w krakowskich szpitalach przez Teatr Groteska.

W dniach od 16 do 18 grudnia odwiedzimy małych pacjentów przebywających na oddziałach dziecięcych i przeniesiemy ich w magiczny świat teatru. Bez wstawania z łóżek będą mogli obejrzeć „Bajkę o Szewczyku”, a po spektaklu otrzymają świąteczne prezenty. W dziecięce ręce trafią m.in. przybory plastyczne, a także 900 pluszaków ufundowanych przez IKEA Kraków – powiedziała Magdalena Frej, Specjalista ds. organizacji imprez i impresariatu z Teatru Groteska.

W ramach projektu „Pogotowie Teatralne” aktorzy Teatru Groteska odwiedzą dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie, w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. (źródło: materiał prasowy)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ