Monday, April 15, 2024
Home / Kultura  / Krakowski festiwal Unsound czeka na Ciebie!

Krakowski festiwal Unsound czeka na Ciebie!

Unsound to nie tylko osiem dni muzyki, ale również obszerny program dyskusyjno-filmowy. W trakcie festiwalu codziennie odbywają się dyskusje na socjopolityczne oraz muzyczne tematy, warsztaty, wspólne czytania oraz projekcje.   W poprzednich latach rozmawiano o muzyce wschodniej Afryki, kulturze

Goście festiwalu Unsound 2018

Otwarty nabór do programu dyskusyjnego i filmowego festiwalu Unsound / fot. materiały prasowe

Unsound to nie tylko osiem dni muzyki, ale również obszerny program dyskusyjno-filmowy. W trakcie festiwalu codziennie odbywają się dyskusje na socjopolityczne oraz muzyczne tematy, warsztaty, wspólne czytania oraz projekcje.

 

W poprzednich latach rozmawiano o muzyce wschodniej Afryki, kulturze psychodelicznej czy nowych technologiach dźwiękowych, ale sercem programu dziennego są rozmowy opisujące konteksty prezentowanych dźwięków: o aktywizmie na scenie klubowej, zdrowiu psychicznym w branży muzycznej, mizoginii w muzyce, naturze w kontekście zarówno ekologii, jak i kontrkultury, konsekwencjach turystyki, pismach zmarłego filozofa Marka Fishera oraz skutkach kapitalizmu.

 

Motyw

Napis solidarity - Solidarność to dla nas wielowymiarowa kategoria

Solidarność to dla nas wielowymiarowa kategoria / fot. materiały prasowe

 

W tych niepewnych czasach, w jakich żyjemy, każdy ma prawo posługiwać się pojęciem „solidarność”. Dlatego w 30. rocznicę demokratycznych wyborów w Polsce sięgamy właśnie po to pojęcie. Wspólnie w trakcie festiwalu będziemy się bowiem zastanawiać nad tym, co dzisiaj oznacza solidarność, zarówno w kontekście walki o wolność w wielu miejscach na świecie, jak i w odniesieniu do wydarzeń w samej branży muzycznej.

 

Czy optymizm jest dzisiaj najbardziej radykalną formą oporu? Gdzie szukać pozytywnych wizji przyszłości? Jak walczyć z poczuciem alienacji, kiedy wszystko wydaje się pozostawać w kryzysie, ekologicznym, społecznym i ekonomicznym? Jak solidaryzować się ze środowiskiem naturalnym i okazywać wsparcie zamieszkującym je istotom? I wreszcie, jak rozumieć historię, jeśli ta (wbrew przewidywaniom Fukuyamy) wcale się nie skończyła?

 

Unsound 2018  Sho Madjozi, Gosia Płysa & Mat Schulz

Unsound to festiwal, wokół którego wytworzyło się środowisko ludzi z całego świata / fot. materiały prasowe

 

Solidarność to dla nas wielowymiarowa kategoria

Po pierwsze, Unsound to festiwal, wokół którego wytworzyło się środowisko ludzi z całego świata. Chcemy więc zadać sobie pytanie, czy taka wspólnota może dawać poczucie bliskości? Jak łączyć się za pomocą muzyki z innymi ludźmi? Na poziomie dźwiękowym, kulturowym i politycznym oraz poprzez sceny, kolektywy i ruchy.

 

Po drugie, potrzebujemy solidarności w samej branży muzycznej. Internetowe platformy muzyczne, zarządzane przez korporacje, wbrew swojej nazwie wcale nie są „społecznościowe”. Często za sprawą algorytmów działają one na niekorzyść finansową artystów. Czy jest wobec nich alternatywa?

 

Po trzecie, jak pogodzić kolektywność i wspólnotowe tworzenie muzyki z wciąż jeszcze żywym mitem samodzielnego autora-geniusza?

 

I po czwarte, jeśli muzyka może być formą solidarności i protestu, jak brzmi ona dzisiaj, w 2019 roku? Czy można słuchać z optymizmem mrocznych, dystopijnych dźwięków? A może współczesne czasy wymagają koloru i światła w odpowiedzi na otaczającą nas ponurą, niepewną rzeczywistość?

 

Unsound 2018

Unsound 2018 / fot. materiały prasowe

 

Otwarty Nabór do programu dyskusyjno-filmowego

W tym roku ponownie zapraszamy do wzięcia udziału w otwartym naborze do tej części programu. Pomysły nawiązujące do motywu przewodniego Solidarity, prosimy przesyłać na adres solidarity@unsound.pl. Wspólnie chcemy zastanawiać się nad tym, co dzisiaj oznacza solidarność, zarówno w kontekście walki o wolność w wielu miejscach na świecie, jak i w odniesieniu do wydarzeń w samej branży muzycznej.

 

Prezentacja nie powinna przekraczać jednej strony A4. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 31 maja 2019 roku. Uwaga, prosimy o nieprzesyłanie propozycji programu muzycznego oraz instalacyjnego. Takie zgłoszenia nie będą więc brane pod uwagę.

 

 

Unsound 2019: Solidarity
6-13 października 2019
Wydarzenie na Facebooku
www.unsound.pl

 

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ