Thursday, June 20, 2024
Home / POLECAMY  / Kraków nagradza krakowianki. Trwa nabór do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Kraków nagradza krakowianki. Trwa nabór do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Kobiety od wieków wnosiły fundamentalny wkład w życie społeczne i polityczne. Czas by je nagrodzić

Co roku Rada Miasta Krakowa przyzna tę wyjątkową nagrodę czterem kobietom, które przełamują bariery a ich dokonania znacznie wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Zgłoś swoją kandydatkę!

 

Tworzenie innowacyjnych projektów, zaangażowanie w życie społeczne czy działanie na rzecz wzmacniania pozycji kobiet na rynku pracy, to tylko niektóre z kryteriów, które będą wyróżniane przez Radę Miasta Krakowa. 

Kazimiera Bujwidowa

Nowa nagroda jest bardzo wyjątkowa. Kazimiera Bujwidowa była prekursorką w walce o prawa kobiet. Działała na rzecz równouprawnienia, angażowała się w walkę o prawo do głosowania kobiet w wyborach powszechnych,  wspierała kampanię przedwyborczą Marii Dulębianki – pierwszej kobiety kandydującej do Sejmu Krajowego.

To Bujwidowej Polki w dużej mierze zawdzięczają prawa do studiów wyższych. Zainicjowała akcję pisania indywidualnych i zbiorowych podań kobiet o prawo do studiów, dzięki temu  trzy kobiety Jadwiga Sikorska, Stanisława Dowgiałłówna i Janina Kosmowska zostały przyjęte na UJ w charakterze wolnych słuchaczek, co otworzyło drzwi do dalszych zmian. Bujwidowa stworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym w Krakowie, niezbędnym, aby kobiety mogły starać się o przyjęcie na studia.

Bujwidowa urodziła się w  1867 roku w Warszawie. Do Krakowa przeniosła się w 1893 roku razem z mężem Odonem Bujwidem. Miała nie tylko gen społecznikowski, ale była też przedsiębiorczynią – kierowała Zakładem Produkcji Surowic i Szczepionek, założonym przez męża. Jej życie prekursorki, nie tylko w obszarze praw kobiecych, nie było łatwe. Musiała się zmierzyć z ostracyzmem towarzyskim w konserwatywnym krakowskim środowisku po tym, jak oficjalnie wystąpiła z Kościoła rzymskokatolickiego i ogłosiła swoją bezwyznaniowość.

nowa Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej

Portret Kazimiery Bujwidowej / fot. Wikimedia

 

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej

Wyróżnienia przyznawane są każdego roku czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nagrodzone zostaną krakowianki, które tworzą innowacyjne projekty, działają na rzecz wzmacniania kobiet na rynku pracy, są osobami zaangażowanymi w życie lokalnych społeczności, są wzorem dla młodego pokolenia lub inspirują aktywnością na rzecz przyrody.

Ustanowienie tej nagrody to także tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspierania kobiet w ich działaniach oraz walka z dyskryminacją ze względu na płeć. 

Kapituła przy wyborze kandydatur do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej uwzględnia w szczególności:

  • znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz dziedzinę działalności,
  • zaangażowanie w pracę na rzecz równouprawnienia,
  • okres prowadzonej działalności,
  • efekty i zakres działań,
  • innowacyjność i różnorodność podejmowanych działań. 

 

Przeczytaj koniecznie:

Polskie feministki, 10 cytatów feministycznych z „Salve femina”


Laureatki otrzymają wyróżnienie w postaci statuetki oraz  prawo do używania znaku graficznego nagrody.

Znasz idealną kandydatkę? Zgłoś ją do 12 lutego 2023 w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków lub na adres e-mail: krakowdlarownosci@um.krakow.pl.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na https://obywatelski.krakow.pl/255871,artykul,krakowianki.html

Miasto Kobiet objęło matronat nad Nagrodą im. Kazimiery Bujwidowej

Pierwsze krakowianki z nagrodą

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2021 roku, a tytuł przyznaje corocznie Prezydent Miasta Krakowa na wniosek Kapituły Nagrody za poprzedni rok kalendarzowy.

Do pierwszej edycji nagrody zostało zgłoszonych aż 50 osób (jedną z nominowanych była Aneta Pondo, redaktorka naczelna Miasta Kobiet). Pierwszymi laureatkami zostały: Grażyna Fijałkowska, Cecylia Malik, Elżbieta Penderecka, Agata Teutsch.

„Krakowianki są siłą miasta” – to hasło towarzyszyło gali przyznania nagród (31 marca 2022) oraz debacie, która odbyła się po oficjalnej części z udziałem nagrodzonych kobiet. 

Zobacz koniecznie:
Cecylia Malik: Do zadań specjalnych

Nagroda im. Bujwidowej

Nagroda im. Bujwidowej 2021. Od lewej: Agata Teutsch, Grażyna Fijałkowska, Jacek Majchrowski, Cecylia Malik,   Fot. W. Majka, Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Nagroda im. Bujwidowej 2021.

Nagroda im. Bujwidowej, gala. Fot. W. Majka, Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ