Sunday, March 3, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Kraków: Bezpłatne spotkania dla kobiet z zaburzeniami odżywiania

Kraków: Bezpłatne spotkania dla kobiet z zaburzeniami odżywiania

Daj i otrzymaj wsparcie

trzy śmiejące się dziewczyny

Weź udział w bezpłatnych spotkaniach Nowonajedzonych / fot. Priscilla Du Preez / Unsplash

Zaburzenia odżywiania, to problem, który dotyka coraz młodszych kobiet. Wzrost tempa życia, rosnące oczekiwania społeczne dotyczące wyglądu, wpływ mediów masowych oraz skupienie na sylwetce zauważalne w ponowoczesności, wpływają na zwiększenie liczby zachorowań na tego typu zaburzenia. Problemy z jedzeniem, zlekceważone w początkowej fazie, przeradzają się w choroby – anoreksję, bulimię, ortoreksję, kompulsywne objadanie się i inne – które wiążą się z groźnymi powikłaniami zdrowotnymi, a nawet prowadzą do śmierci

Leczenie zaburzeń odżywiania

Szybka reakcja na symptomy i poddanie się leczeniu zwiększają szansę wyzdrowienia. Często jednak pomoc przychodzi za późno, przez co terapia trwa latami i nie zawsze jest skuteczna. Problem stanowi niska świadomość społeczna dotycząca przyczyn zaburzeń odżywiania i sposobów ich leczenia. Sprowadzanie problemów z jedzeniem tylko i wyłącznie do spożywanych pokarmów nie pomaga osobie chorej powrócić do zdrowia. Przyczyna tkwi zwykle o wiele głębiej i często dotarcie do niej zajmuje lata żmudnej pracy. Leczenie wiąże się także z kosztami finansowymi, obejmującymi terapię, a także leki, suplementy lub wizyty w szpitalu. Dlatego właśnie powstała inicjatywa Nowonajedzone. Naszym celem jest:

 1. Oferowanie darmowego wsparcia dla kobiet zmagających się z zaburzeniami odżywiania
 2. Edukowanie społeczeństwa w zakresie zaburzeń odżywiania

Pozyskałyśmy fundusze na stworzenie naszej pierwszej grupy spotkaniowej w Krakowie. W połowie października odbędzie się pierwsze spotkanie. Jak będą wyglądały i jaki jest ich cel?

 • Grupa spotykać będzie się dwa razy w miesiącu w Krakowie, w godzinach wieczornych. Dokładne terminy zostaną podane osobom zainteresowanym.
 • Spotkania będą trwać 60 minut, a prowadzić je będzie Pani Psychodietetyk Anna Paluch.
 • Udział w spotkaniach jest darmowy.
 • Celem spotkań jest stworzenie projektu edukacyjnego w zakresie zaburzeń odżywiania.
 • Spotkania nie są zastępstwem terapii. Okazujemy sobie wzajemne wsparcie w leczeniu zaburzeń odżywiania oraz w okresie po zakończeniu terapii. Grupa nie ma na celu leczenia zaburzeń odżywiania; uczestnictwo w spotkaniach nie zastępuje terapii indywidualnej ani grupowej.
 • Spotkania stanowią uzupełnienie terapii indywidualnej i mają na celu podjęcie twórczego działania, które pomoże w leczeniu.

Kogo zapraszamy do udziału w grupie spotkaniowej?

 • Kobiety w wieku 18-30 lat, które chorowały lub chorują na zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię, ortoreksję, kompulsywne objadanie się).
 • Korzystające w przeszłości lub obecnie z profesjonalnego leczenia.
 • Odważne i silne kobiety, które chcą wzajemnie się inspirować i swoją historią pomóc innym!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub zapisać na spotkanie, napisz mail na adres: maria_pruszynska@wp.pl lub skontaktuj się z nami za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.nowonajedzone.pl lub fanpage’a: https://www.facebook.com/nowonajedzone/

Maria Pruszyńska

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ