Krąg Kobiet. Wyobraź sobie, że mówisz i nikt ci nie przerywa
Zasiądź z nami w Kręgu Kobiet
Niegdyś zjawisko niszowe, dzisiaj w tysiącach kręgach w całej Polsce kobiety dzielą się tym, co dla nich ważne, trudne, często intymne. Co decyduje o fenomenie Kręgów Kobiet?
Wyobraź sobie…
Wyobraź sobie, że siedzisz w jakimś towarzystwie, z rodziną, znajomymi, na zebraniu w firmie. Jak wyglądają takie spotkania?
Ktoś zawsze mówi więcej i głośniej, może nawet bardziej błyskotliwie.
Ktoś ci przerywa albo kończy myśl za ciebie, bo przecież doskonale wie, co chcesz powiedzieć.
Ktoś ci uprzejmie doradzi lub – mniej uprzejmie – skrytykuje.
Ktoś strzeli faux pas, a ktoś inny focha.
Zawsze też znajdzie się osoba, która mówi niewiele lub nic, bo po co, i tak albo jej głos jest się nie liczy, albo się nie przebije.
A teraz zmień ten obraz.
Wyobraź sobie, że MÓWISZ i nikt ci nie przerywa.
Więcej, wyobraź sobie, że mówisz z SERCA, co naprawdę jest dla ciebie WAŻNE, a nie, co wydaje ci się właściwe dla utrzymania tzw. dobrego wizerunku.
Pójdźmy jeszcze dalej. Wyobraź sobie, że inni SŁUCHAJĄ cię z uwagą, nie oceniają, nie przewracają oczami „co ona znowu wymyśliła”, nie wyrywają się, żeby ci coś doradzić, zgodzić się z tobą lub przeciwnie. Po prostu słuchają.
Masz to? Podoba ci się?
Oto zarysowałam ci kluczowe zasady komunikacji w kręgu.
Przeczytaj konicznie!
Każda kobieta powinna mieć swój krąg. 5 kobiet o kręgowej drodze
Kręgi Kobiet – co to takiego
Zasiadam w kręgach od 7 lat, głównie w kręgach kobiet, ale istnieją też kręgi męskie i kręgi mieszane. Są kręgi, w których się mówi, i w których się śpiewa, gra na bębnach lub tańczy. Są kręgi otwarte i kręgi zamknięte. Mogą być kręgi snów, kręgi kobiet po poronieniach, kręgi naprawcze, kręgi dla par, a nawet kręgi kobiet biznesu (które zwołuję od kilku lat w społeczności #KobietyKrakowa). Są kręgi kameralne (kilku, kilkunastoosobowe) i kręgi, w których zasiada prawie sto osób (jak np. co roku na Zgromadzeniu Kręgów Kobiet).
O tym, jak 7 lat temu trafiłam na Zgromadzenie Kręgów pod Ślężą (było to zgromadzenie mieszane – kobiet i mężczyzn), gdzie po raz pierwszy zasiadłam w kręgu, opowiadałam w czasie wystąpienia na TEDx-ie. Dzieliłam się, jak wygląda komunikacja w kręgu i jak prowadzi do budowania czegoś więcej – wspólnoty ludzi, których łączą podobne wartości.
Jak wygląda krąg?
Gdyby spojrzeć na krąg z zewnątrz, na pozór niewiele się dzieje. Siedzą ludzie na obwodzie koła, najczęściej na podłodze (albo w naturze, na trawie). Na środku, w centrum kręgu (niektórzy mówią „ołtarz”, ale ja nie stosuję tego określenia ze względu na religijne konotacje), pali się świeczka i – w zależności od tradycji – leżą różne przedmioty, np. symbolizujące żywioły, ale też osobiste talizmany/przedmioty mocy uczestniczek. W tradycyjnych kręgach, na początku jest rytuał okadzania szałwią oraz przywoływania kierunków. A potem każdy po kolei mówi, przekazując sobie z rąk do rąk tzw. gadający przedmiot. Czasem jest jakiś ustalony wcześniej temat spotkania, a czasem nie. W zależności od tego, ile osób zasiada w kręgu i jak długo on trwa, gadający przedmiot może obejść krąg jeden lub kilka razy.
To coś dla Ciebie:
Skąd czerpać wiedzę na temat Kręgów Kobiet
Zwoływanie i trzymanie
Krąg jest strukturą niehierarchiczną. Każdy w kręgu jest tak samo ważny, każdy ma prawo zabrać głos i być wysłuchanym. W tym kontekście mówi się o kręgach jako alternatywie dla struktury patriarchalnej, w której obowiązuje hierarchia, dążenie do władzy, dominacja i przemoc.
W Kręgu wszyscy są równi. Nie ma prezesów i podwładnych, lepszych i gorszych, tych, których zdanie bardziej się liczy i tych, co jak „ryby i dzieci głosu nie mają”. Role i garnitury, zostawiamy na zewnątrz. Nie ma też organizatora, prowadzącego. Przejawia się to nawet w słownictwie. Kręgu się nie „organizuje”, tylko „zwołuje”. Kręgu się nie „prowadzi”, tylko „trzyma”.
Czy za kręgi się płaci
Kręgi tradycyjne z założenia są bezpłatne. Uczestniczki zrzucają się na koszty organizacyjne, np. wynajem sali, zakup szałwii, świec (na ogół jest to 30-50 zł, w zależności od miasta i liczby uczestniczek), ale nikt na kręgach nie zarabia, to nie jest sposób na biznes. Różni się to od podejścia dominującego we współczesnym świecie – nastawionego na zysk i jego optymalizację. Zazwyczaj uczestniczki przynoszą coś na wspólny stół, bo poza karmieniem ducha, ciało też ma swoje potrzeby.
Istnieje różnica między kręgami, a warsztatami w kręgu. Te drugie, mimo iż uczestniczki także siedzą w kręgu, mają inny przebieg – uzależniony od tematu i prowadzącej. Dla osób, które trzymają kręgi, rozróżnienie na to, co komercyjne i niekomercyjne jest istotne. Dla uproszczenia – jeśli spotkanie nazywa się Kręgiem Kobiet (i nie jest warsztatem) nie powinno być płatne (poza wspomnianą zrzutką na koszty).
Gadający przedmiot i komunikacja w kręgu
Unikatową wartością kręgów jest sposób komunikacji, dzięki któremu uczestniczki czują się wysłuchane ze swoimi potrzebami, mają poczucie bezpieczeństwa i czują, że przynależą do wspólnoty.
W kręgu mówi jedna osoba naraz. Mówi ta osoba, która trzyma w ręce tzw. gadający przedmiot. A kiedy mówi, nikt jej nie przerywa, nie komentuje, nie pociesza.
Często słyszę od uczestniczek kręgu, że doświadczają ulgi mogąc się wypowiedzieć w kręgu, bo wiedzą, że nikt nie zasypie ich milionem porad (w dobrej wierze).
Gadającym przedmiotem może być patyk, kamień, cokolwiek, to sprawa umowna. Kiedy osoba z gadającym przedmiotem skończy, przekazuje go dalej. Każdy po kolei w kręgu może się wypowiedzieć, ale równie dobrze może nie powiedzieć nic i przekazać przedmiot kolejnej osobie.
W kręgu mówimy o sobie, z własnej perspektywy, i z… serca. Rozum może na te 3-4 godziny udać się na odpoczynek.
W czasie wspomnianego TEDx-u zachęcałam, by wprowadzić tę formę komunikacji do domów, szkół, firm, a nawet polityki. Gadającym przedmiotem może być zwykła solniczka lub długopis. Efekty są zawsze zaskakujące. Znam dużo kręgowych kobiet, które gadający przedmiot stosują do domowej komunikacji. Znam kobiety-nauczycielki, które siadają w kręgu w szkołach z dziećmi.
Co taki gadający przedmiot może zmienić w świecie? Osoby, które nigdy nie mogły się przebić ze swoim głosem, zostaną wysłuchane. Osoby, które słuchają, mają szansę na głębsze zrozumienie innego człowieka. Ale i bez fizycznego „gadającego przedmiotu”, godziny wysiedziane w kręgu uczą większej uważności w codziennym życiu na drugiego człowieka.
Krąg Kobiet w Krakowie
Masz ochotę doświadczyć spotkania w kręgu? Najbliższa okazja 10 kwietnia (środa). Będzie to drugi krąg z cyklu: „Kręgi Kobiet: Od Podróży Bohaterki do Przebudzenia Artystki”.
Więcej informacji o projekcie:
Od Podróży Bohaterki do Przebudzenia Artystki – Kręgi Kobiet w Krakowie
Tym razem poprowadzi nas hasło: Przebudzenie Artystki
KIEDY: 24 kwietnia (środa), 2024, godz. 18-21 (schodzimy się od godz. 17.30)
GDZIE: Studio Kolorów, ul. Kraszewskiego 2/2, Kraków
ORGANIZATOR: Fundacja Miasto Kobiet
Właśnie trwają zapisy na Krąg 24 kwietnia:
Projekt „Kręgi Kobiet: Od Podróży Bohaterki do Przebudzenia Artystki” realizowany jest dzięki finansowaniu Miasta Krakowa. Dziękujemy!
Zadanie publiczne realizowane ze środków Miasta Krakowa