Saturday, April 20, 2024
Home / Moda  / Design  / Koza jako ozdoba salonu? Zdecydowanie tak!

Koza jako ozdoba salonu? Zdecydowanie tak!

Najważniejsza jest ich rola dekoracyjna. Czy rzeczywiście koza w salonie to dobry pomysł?

fot. materiał prasowy

Niewielkie kominki wolnostojące, jakimi są kozy coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Co ciekawsze najczęściej ustawiane są w salonach i to w centrum pomieszczenia – ładnie i wyraźnie wyeksponowane. Ich główne zalety to: funkcjonalność i wygoda użytkowania. Jednak to nie one decydują o ustawieniu kominka w tak reprezentacyjnym pomieszczeniu. Najważniejsza jest ich rola dekoracyjna. Czy rzeczywiście koza w salonie to dobry pomysł?

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Koza w domu to liczne korzyści

Piec wolnostojący jakim jest koza, to jeden z łatwiejszych w montażu modeli kominków. Aby ją zainstalować nie potrzebna jest budowa dodatkowego, specjalnego komina. To udogodnienie pociąga za sobą kolejny plus czyli brak dodatkowych kosztów. Nowoczesne kominki typu kozy to również szybkość działania. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut od momentu rozpalenia ognia, aby dane wnętrze, w którym znajduje się nasz piecyk, wypełniło przyjemne ciepło. Zwykły kominek potrzebuje na to o wiele więcej czasu. Kozę można też określić, jako kominek mobilny. Jest to rodzaj piecyka wolnostojącego czyli z możliwością dowolnego ustawiania.

Efektowne ciepło

Decydując się na kominek w domu typu koza i wybierając salon na miejsce, w którym on stanie, możemy uzyskać bardzo efektowną dekorację naszego wnętrza. Należy jednak zadbać o właściwy dobór jej stylistyki. Producenci otwarci na nasze potrzeby dają nam dwa rozwiązania. Pierwsze to kozy z bogato zdobionym korpusem żeliwnym w kolorze czerni. Niepowtarzalny charakter nadają im solidne, również zdobione i wygięte nóżki. Tego typu kozy nadają się zdecydowanie do salonów dużych i utrzymanych w stylu tradycyjnym lub bardzo eleganckich. Dobrym towarzystwem będą dla nich drewnopodobne panele oraz wszelkiego rodzaju akcesoria i meble drewniane. Drugi typ to konstrukcje pozbawione zdobień o regularnych geometrycznych kształtach. Są to nowoczesne kominki wykonane ze stali. Stawiane bezpośrednio na podłożu lub smukłych nóżkach bądź jednej nodze przypominającej wyglądem dużą kolumnę lepiej będą prezentowały się w mniejszych salonach. Zdecydowanie polecane są do wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu. Świetnie wyglądają w towarzystwie czarnych mebli skórzanych.

Jak wybrać, by nie żałować?

Efektowny wygląd to jedno, ale przy zakupie kozy musimy też zwrócić uwagę na takie elementy jak:

– Sprawność energetyczna – im wyższa, tym lepiej; absolutne minimum, które powinno nas zainteresować to nie mniej niż 75%

– Moc grzewcza – im wyższa, tym większa powierzchnia może zostać ogrzana przez piecyk

– Ciężkość – im lżejsza koza tym szybsza utrata ciepła; lepiej zainwestować w żeliwną kozę i cieszyć się nie tylko efektywnym wyglądem, ale również korzystać z niej, jako z źródła ciepła.

Istotną sprawą, jest też miejsce, w którym zdecydujemy się kupić nasz piecyk wolnostojący. W tej  kwestii dobrze jest zaufać wieloletniemu doświadczeniu. Przykładem producenta, który z pewnością nas nie zawiedzie, a który dysponuje szeroką gamą atrakcyjnych wizualnie i jednocześnie efektywnych kóz, jest firma kratki.pl.

Słowem podsumowania

Inwestując w kozę, jako dekorację naszego salonu, postępujemy zgodnie z powszechnymi trendami. Aby jednak móc się nią pochwalić i uzyskać doskonały efekt musimy zadbać o jak najbardziej efektowną prezentację ognia. Zwróćmy też uwagę na sposób montażu wylotu spaliny. Najlepiej, jeśli będzie znajdował się on z tyłu. Pamiętajmy też o jednym: koza ma to do siebie, że dość szybko i mocno się nagrzewa. Nie stawiajmy jej w pobliżu mebli czy sprzętu elektronicznego. Centrum salonu lub miejsce przy, albo na ścianie centralnej, z dala od mebli to najlepsza lokalizacja dla naszego dekoracyjnego źródła ciepła.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ