Tuesday, April 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Od czego zależy koszt remontu łazienki?

Od czego zależy koszt remontu łazienki?

Jak zrobić to dobrze i nie przepłacić.

fot. materiały prasowe

Kiedy kupujemy lub gruntownie odświeżamy mieszkanie, musimy być gotowi na niemałe wydatki. Jednym z najważniejszych (i jak się okazuje także najdroższych…) pomieszczeń w naszym domu jest łazienka. Ile kosztuje jej remont i od czego zależy?

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Podstawowy asortyment: toaleta, umywalka, wanna i/lub prysznic

Generalnie koszty łazienki po odświeżeniu lub remoncie mogą wynieść tyle… na ile nas stać. Poszczególne elementy sanitarne mogą kosztować zarówno 200 zł, jak i 2000 zł – wszystko zależy od naszego gustu i budżetu.

Jeśli wybierzemy tańsze elementy wystroju, koszt remontu łazienki możemy zamknąć nawet w kwocie mniejszej niż 5000 zł. Jeśli będziemy wybierać najdroższe akcesoria, to cena ta może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych więcej.

Metraż

Tak naprawdę jednak za wannę czy umywalkę zapłacimy zawsze tyle samo, niezależnie od tego jak duża jest nasza łazienka. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy zaczynamy porównywać koszt remontu łazienki w bloku (o bardzo małej powierzchni) i cenę samego skucia kafelków w ogromnej łazience w dużym domu jednorodzinnym.

Musimy więc mieć świadomość, że w tym przypadku rozmiar ma znaczenie, a wszystkie wybrane materiały będą naturalnie kosztować więcej, gdy będziemy ich więcej potrzebować.

Zapoznaj się także z artykułem o kosztorysie remontu łazienki

Wybrane materiały

Polacy w zdecydowanej większości wykładają swoje łazienki kafelkami. Rozwiązanie to na dłuższą metę oznacza oszczędności, jednak nie w czasie remontu. Wtedy musimy liczyć się z ogromnymi wydatkami! Najpierw trzeba skuć stare kafelki, potem położyć nowe –  to naprawdę niemało roboty.

Średnio za 1 m2 solidnych kafelków zapłacimy ok. 40 zł, a podczas promocji nawet około 20 zł/m2. Oprócz kafelków będziemy potrzebowali jeszcze: kleju do płytek, preparatu gruntującego i fug.

A kto to wszystko zrobi?

No i na koniec – cena remontu łazienki znacznie wzrośnie, jeżeli wynajmiemy profesjonalną ekipę. Z jednej strony może nam się wydawać, że sami sobie z wszystkim poradzimy, wystarczy jedynie bardziej się przyłożyć. Jednak samodzielne zmiany mogą kosztować nas o wiele więcej niż wynajem profesjonalistów… zwłaszcza jeżeli pójdzie nam tak źle, że będziemy musieli i tak ich wezwać.

Dlatego bezpieczniej jest od razu zdać się na fachową pomoc i już na początku w budżet wliczyć koszt robocizny remontu łazienki. Za skucie starej glazury czy terakoty oraz wyrównanie podłoża pod nową okładzinę zapłacimy ok. 20 zł/m2, zaś za położenie nowej od 30 do nawet 90 zł/m2.

Pamiętaj, że im bardziej niestandardowe zlecenie, tym fachowiec więcej policzy!

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Ania 16 lutego, 2017

    Szczerze polecam wam stronkę http://www.alumex.biz.pl/ Sama urzadzałam z nimi łazienke i naprawde warto

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ