Thursday, May 23, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Akcesoria dla sportowców  / Kostka do jogi ‒ jaką wybrać?

Kostka do jogi ‒ jaką wybrać?

Z myślą o komforcie i bezpieczeństwie

Kostka do jogi

fot. Unsplash

Nie ma znaczenia, na jakim poziomie zaawansowania jesteś – kostka do jogi to bardzo przydatne akcesorium. Początkujący skorzystają z niej zwłaszcza przy asanach rozciągających, wykonując pozycje, które na tym etapie nie byłyby możliwe do zrealizowania. Z kolei w przypadku dłużej praktykujących klocki do jogi umożliwiają poszerzanie zakresu ruchu. W każdym przypadku pojawia się jednak pytanie: jaka kostka do jogi będzie odpowiednim wyborem? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę

 

1. Kostka do jogi ‒ różne rodzaje
2. Optymalne wymiary kostek
3. Jak stosować kostki do jogi?

 

Kostka do jogi ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń. Aby jednak tak się stało, należy wybierać dobrze dopasowane i trwałe kostki. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kostka do jogi ‒ różne rodzaje

Kostki do jogi wykonuje się z różnych materiałów. Każdy ma swoją specyfikę i w różny sposób wpływa na jakość wykonywanych asan. Oprócz indywidualnych upodobań, warto wziąć pod uwagę charakterystykę tworzywa. Jakie kostki można znaleźć w ofercie sklepów z akcesoriami do jogi?

 

• Kostki piankowe
Pianka Eva wykorzystywana do produkcji klocków do jogi jest na tyle twarda, by zapewnić ciału dobre podparcie, a na tyle miękka, by nie powodować dyskomfortu. Gotowe klocki są lekkie, łatwe do utrzymania w czystości, przyjemne w kontakcie z ciałem, trzeba jednak pamiętać, że wykazują stosunkowo niewielką odporność na odkształcenia i uszkodzenia.
• Kostki drewniane
Najczęściej wykonywane z drewna sosnowego, bukowego i dębowego. Są bardzo stabilne i odporne na zużycie, dzięki czemu tego typu klocki do jogi pomagają zwłaszcza w pozycjach stojących i asanach dynamicznych.
• Kostki korkowe
Kolejne klocki wykonane z naturalnych materiałów. Są stosunkowo miękkie i lekkie, a przy tym dobrze amortyzują i zapewniają dobrą stabilność.

Optymalne wymiary kostek

Niezależnie od tego, z jakiego materiału klocki do jogi wykonane zostały, przeważnie producenci nadają im standardowe wymiary. Wynoszą one ok. 7 cm x 12,5 cm x 23 cm, a ewentualne rozbieżności, uzależnione od producenta czy tworzywa, wahają się w granicach 1 cm. Takie elementy sprawdzą się w większości zajęć jogi, przy czym osoby wyższe i mniej rozciągnięte powinny dobierać kostki większe.
Można także kupić bardziej płaskie kostki do jogi, wykonywane przede wszystkim z pianki lub korka, stanowiące dodatkowe podparcie dla ciała.

Jak stosować kostki do jogi?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, tego typu akcesoria sprawdzają się zarówno na początku przygody z jogą, jak i później. Początkujący korzystają z nich głównie w pozycjach mocno rozciągających oraz przy pozycjach stojących, takich jak utthita trikonasana czy utthita parsvakonasana. Bardziej zaawansowani za pomocą kostek poszerzają swój zakres ruchu, by docelowo wypracować właściwe położenie ciała w asanie.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ