Saturday, May 25, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Najważniejsza kąpiel

Najważniejsza kąpiel

Porozmawiajmy o kąpieli noworodka – to naprawdę nie jest trudne!

Noworodek potrzebuje przede wszystkim naszej miłości wyrażanej czułym dotykiem. Wszystkim czynnościom pielęgnacyjnym powinien więc towarzyszyć spokój i radość, bo to chwile, które zapamiętamy na całe życie, czas pełen niezwykłej bliskości i… czystej przyjemności. A skoro mowa o czystej przyjemności, porozmawiajmy o kąpieli noworodka – to naprawdę nie jest trudne!

Baby bathtime

Usystematyzuj wiedzę

Małe dziecko czuje się bezpieczne jeżeli blisko jest mama i tata, a dni (i noce) mają stały rytm i zawierają powtarzające się elementy. Jednym z najważniejszych i najbardziej wyrazistych rytuałów jest wieczorna kąpiel. Noworodka można kąpać codziennie, najlepiej o stałej porze. Przed kąpielą trzeba koniecznie zadbać o odpowiednią temperaturę wody (zbliżoną do temperatury ciała) i otoczenia (około 22-25oC). Woda do kąpieli nie musi być dezynfekowana (jeszcze kilkanaście lat temu zalecało się jej odkażanie np. za pomocą azulanu, czyli wyciągu z rumianku), ale warto dodać do niej odrobinę emolientu. Kikut pępowiny można moczyć (kiedyś było to absolutne zakazane) – woda w połączeniu z mydłem lub płynem do kąpieli zapobiega zakażeniom. Po kąpieli skórę dziecka należy osuszyć delikatnie oklepując miękkim ręcznikiem (nie trąc), a przyszłemu pępkowi pozwolić po prostu wyschnąć. Oliwkę lub krem nawilżający najlepiej nakładać na lekko wilgotną skórę. Pupę noworodka można posmarować cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom, ale niekoniecznie przy każdej zmianie pieluchy!

Wybierz odpowiednie produkty

Skóra noworodka jest niedojrzała – cieńsza niż skóra dorosłego, ma zwiększoną przepuszczalność i cienki płaszcz ochronny (lipidowy), a naturalne dla skóry pH5,5 dopiero się utrwala. Dlatego produkty przeznaczone do pielęgnacji malucha różnią się składem od środków myjących dedykowanych starszym dzieciom i dorosłym. Kupując płyn do kąpieli noworodka, szampon, czy krem – przeczytajmy uważnie etykietę. Dziecięce kosmetyki powinny mieć ograniczoną do niezbędnego minimum liczbę składników, nie zawierać barwników oraz substancji pieniących i zapachowych, a ponadto muszą być przeznaczone do stosowania od pierwszego dnia życia. Zwróćmy również uwagę na atesty i rekomendacje oraz wyniki badań klinicznych.

Kochaj i kąp

Na początek naszej wspólnej życiowej drogi z noworodkiem będziemy zatem potrzebować: dobrego płynu do kąpieli. Kosmetyki z linii Johnson’s Baby mają hipoalergiczny skład, neutralne pH, nie zawierają barwników i parabenów, a unikalna formuła No More Tears pozwala na kąpiel bez łez. Rodzice ufają tej marce od ponad 100 lat. No właśnie – od ponad 100 lat! Nie jesteśmy pierwszymi matkami i pierwszymi ojcami, którym trzęsą się ręce przed pierwszą kąpielą synka lub córeczki. Zróbmy kilka głębokich wdechów, opanujmy emocje (wzruszenia dozwolone!), podwińmy rękawy… Keep calm i kąpiel gotowa!

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • a2 photo printing 9 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: miastokobiet.pl/kosmetyki-z-linii-johnsons-baby/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ