Kosmetyki wegańskie: 5 powodów, dla których je kochamy!
Czy nie lepiej nakładać na twarz czy włosy produkty, które nie były pozyskiwane albo boleśnie testowane na żywych istotach? Wybierz kosmetyki wegańskie
Jakie kosmetyki są dzisiaj na topie? Takie, które mogłybyśmy zjeść lub wypić dla poprawy naszego zdrowia i dla wzmocnienia odporności. To nie żart. Jesteśmy wybredne, dokładnie czytamy etykiety, wiemy, że dobry skład to taki, który służy naszej urodzie i planecie. Kosmetyki wegańskie, które powstają bez użycia jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego, pozwalają nam poczuć się lepiej, i tak też wyglądać. Za co Polki pokochały ekologiczną pielęgnację?
Weganizm to stan umysłu
Dziś, kosmetyki wegańskie nie są modą, a stanem świadomości. Weganizm z roku na rok rośnie w siłę, również w branży kosmetycznej. Firmy kosmetyczne rezygnują z używania odzwierzęcych surowców i zastępują je roślinnymi, a świadomi konsumenci poważnie podchodzą do wyzwań związanych z ochroną środowiska i poszanowaniem praw zwierząt. Kosmetyki wegańskie są pozbawione w swoim składzie substancji pochodzenia zwierzęcego. Wiesz, co skrywa zawartość zdobnych buteleczek, którymi tak uwielbiamy zastawiać nasze półki w łazience? Do najpopularniejszych substancji odzwierzęcych, wykorzystywanych w kosmetyce należą: mleczko pszczele, propolis, łożysko, śluz ślimaka, retinol, kwas hialuronowy pozyskiwany z kogucich grzebieni albo bydlęcych gałek ocznych, czy kolagen tworzony z kurzych i bydlęcych embrionów albo rybich skór. Czy nie lepiej nakładać na twarz czy włosy produkty, które nie były pozyskiwane albo boleśnie testowane na żywych istotach? Świat roślin jest hojny, zostawmy zwierzęta w spokoju.
Hype na naturalność
Często stawiamy znak równości między kosmetykami naturalnymi, a wegańskimi. To nie do końca to samo. Warto wiedzieć, że istnieją istotne różnice między kosmetykami: naturalnymi, organicznymi, bio, eko czy wegańskimi. Kosmetyki naturalne są wytworzone z naturalnych substancji: roślinnych, odzwierzęcych czy składników mineralnych. Muszą mieć konserwanty w swoim składzie. W przeciwnym wypadku kosmetyk byłby zdatny do użycia jedynie kilka dni po jego wyprodukowaniu. Kosmetyki organiczne mają zdecydowanie szersze restrykcje dotyczące produkcji. Nie mogą zawierać sztucznych barwników i parabenów. Jeżeli chodzi o kosmetyki wegańskie, to najważniejsza wiadomość jest taka, że w ich składzie nie znajdziesz substancji odzwierzęcych ani GMO, mamy też gwarancję, że takie produkty nie były testowane na zwierzętach.
O tym, czy kosmetyk uznawany jest za naturalny lub organiczny decyduje posiadany certyfikat, podobnie jest z wegańskimi. Do najważniejszych certyfikatów dla najlepszych kosmetyków wegańskich należą: VEGAN, ICEA, oraz Fundacji Viva! – przyznawany produktom spożywczym, kosmetykom, środkom czystości i usługom. Tym ostatnim oznaczeniem może poszczycić się najnowsza linia kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy Vegan od Joanny. W opakowaniach znajdziemy tylko to, co dobre: aloes, bergamotka, masło pomarańczowe, proteiny ze słodkich migdałów, ocet malinowy. Jednym słowem: bombę witamin. Vegan Joanny to aż trzy serie: nawilżająca, regenerująca i oczyszczająca.
Dobre wybory zmieniają świat
W Polsce mieszka już ponad milion wegetarian i wegan, a kolejne dwa planuje przejść na dietę roślinną. Ale weganizm to nie tylko dieta, to też wybór, który ma wpływ na wiele obszarów życia: zdrowie, ekologię, etykę, światopogląd czy styl życia. Nie każdy może lub chce z dnia na dzień zrezygnować z mięsa, łatwiej jest ograniczyć stosowanie produktów odzwierzęcych na przykład w kosmetykach. Ale czy tylko wegetarianie i weganie kupują wegańskie kosmetyki? Co ciekawe, zjawiskiem występującym przy tworzeniu produktów dla wegan jest zainteresowanie nimi osób, które diety wegańskiej w ogóle nie przestrzegają. Dzieje się tak dlatego, że część ludzi nie chce zmieniać swoich nawyków jedzeniowych, jednak w innych obszarach życia stara się ograniczać przyczynianie się do krzywdzenia zwierząt.
Poza tym, część konsumentów kupuje kosmetyki wegańskie tylko i wyłącznie ze względu na wiarę w ich wyjątkowo skuteczne działanie. W konsekwencji, popularność wegańskich kosmetyków z miesiąca na miesiąc rośnie, co wymusza na producentach dążenie do tworzenia kosmetyków o coraz lepszych składach i tańszych cenach.
Taniej i więcej
Jeszcze do niedawna za dobre, wegańskie kosmetyki musiałyśmy sporo zapłacić. Było to związane z tym, że większość kosmetyków wegańskich pochodziło z zagranicy. Pierwotnie takie marki były tworzone od zera przez pasjonatów trendu, jednak z czasem duże koncerny zaczęły rozszerzać swoją działalność o samodzielne marki wegańskie lub co najmniej linie kosmetyków wegańskich.
Dzisiaj wybierając się do drogerii, nie musimy wybierać między jakością, a ceną. Najlepsze polskie laboratoria kosmetyczne, np. Laboratorium Kosmetyczne Joanna, też postanowiły iść z trendem. Skuteczne kosmetyki nie muszą być drogie, szczególnie jeśli lubimy zakupy online.
Skuteczność
Dobry skład kosmetyków oznacza lepszą skuteczność. Skoro wegańskie kosmetyki nie zawierają żadnych składników, które mogłyby być toksyczne lub niebezpieczne dla naszej skóry, to ryzyko podrażnień jest dużo mniejsze niż w przypadku kosmetyków nafaszerowanych chemią. Mniej znaczy więcej! Zwróć uwagę, czy twoja ulubiona odżywka ma krótki czy długi skład. Bo choć mogłoby się wydawać, że pozbawienie produktów niektórych substancji może mieć negatywny wpływ na ich skuteczność, to prawda jest taka, że mniej pozycji na etykiecie, tym efektywniejsza pielęgnacja.
Racelle 30 listopada, 2020
Oczyszczanie skóry to podstawa. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie oczyszczenie skóry, bedzie ona potem szara oraz brzydka. Poza tym może mieć sklonności do zanieczyszczanie się oraz zatykania się porów. Dobrze oczyszczona skóra lepiej przyjmuje skladniki odżywcze z kosmetyków.