Tuesday, March 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Kosmetyki naturalne – czym się charakteryzują?

Kosmetyki naturalne – czym się charakteryzują?

Natura potrafi być szczodra

Kosmetyki naturalne

fot. Nadianb / Adobe stock

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna eliminować składniki chemiczne z codziennego życia. Zmieniają się wybory żywieniowe, odzieżowe, ale także dobór kosmetyków. Coraz więcej uwagi poświęcamy etykietom, starając się wykluczyć ze swojego życia chemię. Szukamy naturalnych składników i staramy się podejmować bardziej świadome decyzje konsumenckie. Jak więc rozpoznać, które kosmetyki są naturalne, a które nie? Przeczytajcie!

 

Kosmetyki naturalne – czyli jakie?

Tym, co odróżnia kosmetyki naturalne od kosmetyków chemicznych, jest po prostu skład. W większości przypadków funkcja kosmetyku pozostaje taka sama – nawilżenie, redukcja zmarszczek czy wyrównanie kolorytu. Jednak ich działanie jest nieco inne. W kosmetykach naturalnych znajdziesz oczywiście wyłącznie naturalne składniki pochodzące z roślin, minerałów, zwierząt lub drobnoustrojów. Składniki naturalne uzyskuje się w procesach fizycznych, które w żaden sposób ich nie modyfikują.

 

Kosmetyki naturalne są przyjazne zarówno dla ciała jak i środowiska, nie zawierają sztucznych i chemicznych dodatków ani parabenów, SLS, zbędnych dodatków, silikonów czy parafin. Czerpią jedynie z samej natury i jej bogatych zasobów. Ponadto podlegają licznym wymogom prawnym – by kosmetyk został uznany za ​​„naturalny”, musi przejść szereg testów i spełniać liczne, restrykcyjne kryteria.

Kosmetyk naturalny, ekologiczny a organiczny – czym się różnią?

Podczas zakupów kosmetycznych wśród wielu konsumentów pojawia się problem związany z nazewnictwem. Naturalne, organiczne, wegańskie, a może ekologiczne? Chociaż często używane są zamiennie, nie wszystkie są ze sobą tożsame. Czym się różnią?

 

Kosmetyki naturalne – jest to najszersze określenie, które zawiera w sobie również ekologiczne i organiczne kosmetyki. Muszą one w co najmniej 95% składać się ze składników pochodzenia naturalnego i zawierać surowce pochodzące ze źródeł odnawialnych. Składniki naturalne pozyskiwane są wyłącznie z roślin, zwierząt, mikroorganizmów i minerałów przez zastosowanie procesów fizycznych, fermentacji lub innych, ale bez chemicznej modyfikacji.

Kosmetyki organiczne – nazywane też bio. Kosmetyki organiczne mają w składzie składniki naturalne, które pochodzą z upraw organicznych. W procesie nie stosuje się pestycydów, nawozów sztucznych oraz innych substancji chemicznych.

Kosmetyki wegańskie – bazują wyłącznie na substancjach roślinnych i mineralnych. Są pozbawione dodatku pyłu pszczelego, czy mleka. Kosmetyki wegańskie są przeznaczone m.in. dla osób, które pragną chronić prawa zwierząt, nie tylko w zakresie diety, ale również w przestrzeni beauty.

Kosmetyki ekologiczne – składniki muszą pochodzić z upraw ekologicznych. Ekologiczne kosmetyki często są produkowane z lokalnych składników, co ogranicza emisję spalin.

Gdzie warto kupić kosmetyki naturalne?

Kosmetyki takie warto kupować ze sprawdzonego źródła. Niestety mimo licznych wymogów prawnych, zdarzają się producenci, którzy obchodzą przepisy i pod osłoną kosmetyków naturalnych, sprzedają chemiczne i niebezpieczne dla skóry substancje. Wysokiej jakości produkty naturalne zakupisz w sklepie internetowym Awesome Cosmetics. Jest to idealny wybór dla osób, którym zależy na naturalnej i świadomej pielęgnacji. Awesome Cosmetics oferuje certyfikowane kosmetyki naturalne do twarzy i ciała, które zapewnią Twojej skórze zdrową pielęgnację.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Mirelka 17 marca, 2022

    Przede wszystkim dobrym składem i tym że nie uczulają skłonnej do podrażnień skóry, takiej jak moja. W domu mam pełno naturalnych kosmetyków od żeli pod prysznic, kremów do twarzy czy nawet naturalnego pudru z ecocery. Może i eko produkty są droższe ale i tak uważam że warto je stosować.

  • Justyna 20 marca, 2022

    Kosmetyki naturalne są i moim odkryciem w ostatnich latach. Początkowo myślałam, że dobre kosmetyki muszą być napakowane chemią aby działały na skórę. Ale nic bardziej mylnego, najlepiej działa to co naturalne i wcale nie potrzeba dużo czasu aby skóra się przestawiła na takie produkty. Ja stosuję kosmetyki z Herbapol Polana, w składzie wyciągi z roślin, ponad 90% naturalnych składników.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ