Sunday, April 2, 2023
Home / PARTNER MK  / Kosmetyki dla mężczyzn – chwilowa moda czy współczesny przymus?

Kosmetyki dla mężczyzn – chwilowa moda czy współczesny przymus?

Panowie używają tylko mydła, a nawet nie? Obalmy mit!

kosmetyki-dla-mezczyzn-miasto-kobiet

Kosmetyki dla mężczyzn mają swoich zwolenników, nie tylko wśród kobiet, ale również panów, którzy doświadczyli zbawiennego wpływu preparatów na wygląd skóry i samopoczucie. Czasy, kiedy to mężczyznom nie wypadało używać kosmetyków pielęgnacyjnych odeszły w zapomnienie. Obecnie zdecydowanie większa liczba panów wie, że dbanie o siebie jest kluczem do lepszego samopoczucia oraz nieskazitelnego wyglądu każdego dnia

Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki zestaw kosmetyków powinien gościć w łazience prawdziwego mężczyzny,
Jakie kremy do twarzy powinien stosować mężczyzna,
Jak i kiedy stosować kosmetyki dla mężczyzn,
Co stosować do męskiej higieny intymnej,
Jaki skład męskich kosmetyków wybierać,
Jak sobie radzić z pierwszymi męskimi zmarszczkami,
Co mężczyzna powinien stosować na trądzik.

Skóra mężczyzny znacząco różni się od skóry kobiety. Za tę różnicę odpowiada testosteron, który wyposażył panów w grubszą o ponad 25% skórę oraz większą ilość gruczołów łojowych, a także bujniejsze owłosienie. To dlatego mężczyźni są odporniejsi na działanie czynników zewnętrznych, ale też są o wiele bardziej podatni na występowanie wykwitów, zaskórników i przewlekłego trądziku.

Między innymi przez różnicę w grubości skóry, ale też i inne wymagania, mężczyźni nie powinni używać kosmetyków przeznaczonych dla kobiet, ani dzielić się swoimi kremami z paniami. Damskie preparaty mają nie tylko inny zapach, ale też i skład. Mężczyzna powinien rozpoznać potrzeby swojej skóry i maksymalnie dostosować pielęgnację według określonych kryteriów. W końcu odżywiona, nawilżona i zadbana skóra to inwestycja na przyszłość.

PAMIĘTAJ: O męskie ciało dbali już starożytni Egipcjanie. Pomimo tego, że nie mieli oni problemów ze zmarszczkami, a z nadmiernym wypadaniem włosów, mikstury, które przygotowywali, by temu zapobiec, do tej pory wzbudzają podziw. To oni wpadli na pomysł połączenia aloesu z tłuszczami roślinnymi w odpowiednich proporcjach. Połączenie to do tej pory króluje w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

Zestaw kosmetyków dla mężczyzn

Regularne golenie zarostu jest bardzo ważne. Dla niektórych mężczyzn jest to niemal fizjologiczna czynność, jednak nawet w tym wypadku trzeba bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad. Na przykład, nie wskazane jest golenie się bezpośrednio po przebudzeniu, kiedy skóra jest nadzwyczajnie wrażliwa – bardzo łatwo wówczas o skaleczenie. Nieodpowiednio dobrany krem do golenia, czy nawet maszynka, mogą doprowadzić do powstawania podrażnień i alergii.

Golenie jest sprawą indywidualną każdego mężczyzny, a przyjemność związana z wykonywaniem tej czynności zwiększa się wraz z wiekiem i doświadczeniem. Każdy mężczyzna drogą eliminacji znajduje odpowiedni dla siebie sposób golenia – czy to brzytwą, jednorazową maszynką czy też golarką elektryczną. Nie ma idealnego przyrządu do golenia – wszystko zależne jest od typu męskiej skóry i jakości zarostu. Podobnie jest z metodą – jedni panowie preferują golenie po porannym prysznicu, inni wolą tę czynność wykonywać na schłodzonej skórze.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry po goleniu, zaleca się stosowanie delikatnych pianek, albo kremów przeznaczonych do skóry wrażliwej. Po goleniu natomiast, warto wybierać balsamy nawilżająco-kojące. Nie zaleca się zbyt częstego stosowania wód po goleniu, w których składzie zazwyczaj króluje alkohol, mający działanie wysuszające. By cera wydawała się zawsze gładka i zdrowa, warto, kilka razy w tygodniu, wykonywać delikatny peeling twarzy. Czynność ta pozwoli uniknąć wrastania się włosów, ale też pomoże tym już wrośniętym, w wydostaniu się na powierzchnię. Natomiast, by zatamować krwawienie po zacięciu należy sięgnąć po ałun – jest to tani, wydajny, ogólnodostępny, a przede wszystkim – naturalny kosmetyk.

kosmetyki_dla_mezczyzn_do_twarzy

Kosmetyki dla mężczyzn do twarzy

Większość mężczyzn posiada tłustą skórę, czasami z wypryskami, która miejscami jest wrażliwa i skłonna do przesuszania. W tym wypadku podstawą pielęgnacji jest prawidłowe oczyszczanie przez cały rok. Warto używać do tego celu żelu z mikrogranulkami oraz toniku. Krem należy nakładać na skórę twarzy i szyi codziennie rano i wieczorem. Może to być kosmetyk nawilżająco-matujący przeznaczony do skóry skłonnej do przetłuszczania się, odżywczy, albo chroniący przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Pod oczy należy stosować lekki krem przeciwzmarszczkowy, który zmniejszy sińce i obrzęki.

Każdy mężczyzna powinien wiedzieć, że nie tylko jego twarz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ważne są również dłonie, które narażone zostają na przesuszenie. Krem do rąk przeznaczony dla mężczyzn, powinien odżywiać skórę, jednak w tym wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgać po wspólny preparat. Najważniejsze, by był natłuszczający i zarazem regenerujący. Podobna sytuacja dotyczy stóp i pięt.

Badania potwierdzają, że chociaż skóra mężczyzny starzeje się wolniej niż kobiety to równie często ulega ona podrażnieniom oraz znacznie częściej jest atakowana przez trądzik.

Pierwsze kremy przeznaczone dla mężczyzn pojawiły się na sklepowych półkach dopiero kilkanaście lat temu. Wówczas o cerze panów było wiadomo dużo mniej niż o skórze kobiecej. Jednak zapotrzebowanie na skuteczne kosmetyki dla mężczyzn stale rosło, dlatego męska cera stała się przedmiotem badań naukowych.

Kosmetyki dla mężczyzn – dostosowane do grubszej i mocniejszej skóry

Dzięki badaniom, wiadomo dziś, że skóra mężczyzny jest podobna w budowie do skóry kobiety. Różnicę stanowi naskórek, który jest o 25% grubszy i mocniejszy od damskiego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest większa ilość zrogowaciałych komórek. To właśnie przez nie męska skóra jest bardziej szorstka w dotyku i charakteryzuje się większą odpornością na zranienia. Znacznie grubsza jest również skóra właściwa, która posiada mniejszą ilość włókien sprężystych niż u kobiet, przez co mają one ciaśniejszy splot, co sprawia, że zmarszczki u panów pojawiają się później niż u pań.

Mężczyźni mają zdecydowanie gładszą cerę, ponieważ brodawki skóry właściwej są w ich przypadku większe, co poprawia mikrokrążenie krwi – skóra jest dotleniona i odżywiona. Jeśli chodzi o panów, bardziej widoczne są zmarszczki mimiczne, które przy okazji są znacznie głębsze – za ten stan rzeczy odpowiada aktywność mięśni przywłośnych, których mężczyźni posiadają piętnaście razy więcej niż kobiety.

Panowie posiadają również piętnaście razy więcej mieszków włosowych w porównaniu do kobiet, a co za tym idzie – więcej włosów, za których wzrost odpowiada testosteron. U mężczyzn większe jest też zagęszczenie naczynek krwionośnych. Większa jest też ilość gruczołów łojowych, odpowiadających za produkcję sebum, ponadto są bardziej aktywne. Plusem zaistniałej sytuacji jest bardziej obfita powłoka hydrolipidowa skóry, która skutecznie ochrania ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Minusem natomiast – większa skłonność do zmian trądzikowych w okresie dojrzewania, kiedy to olbrzymi wpływ na skórę mają męskie hormony płciowe – androgeny. Ponadto męska skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na opalanie przy jednocześnie mniejszej skłonności do powstawania przebarwień – wszystko to za sprawą większej aktywności melanocytów.

kosmetyki_dla_mezczyzn_jak_stosowac

Kosmetyki dla mężczyzn, jak je stosować?

Pomimo tego, że męska skóra jest grubsza i mocniejsza, mitem jest, że zniesie wszystko. By utrzymać cerę w dobrej formie, niezbędna jest codzienna pielęgnacja połączona z regularnym stosowaniem kosmetyków (np. Ziaja), które odpowiadają potrzebom męskiej skóry.

W czasie wykonywania porannej toalety twarz powinna zostać przemyta płynem micelarnym, albo mleczkiem nawilżającym, które nie przesuszy naskórka u mężczyzn, mających skłonność do jego nadmiernego rogowacenia.

Kosmetyki używane do golenia oraz po goleniu nie powinny zawierać w swoim składzie alkoholu ani mydła, ponieważ mogą podrażnić skórę oraz zmienić ich odczyn pH. Żele lub pianki muszą mieć składniki zmiękczające skórę i nawilżające (np. glicerol). Po goleniu warto nałożyć na skórę emulsję lub płyn kojący podrażnienia (np. z wyciągiem z nagietka).

Poranną pielęgnację należy zakończyć zaaplikowaniem na skórę twarzy lekkiego kremu albo żelu nawilżającego z filtrem UV o faktorze minimum SPF 15.

Wieczorem, do oczyszczenia skóry twarzy z całodniowych zanieczyszczeń, warto użyć mleczka nawilżającego, a przed pójściem spać, nałożyć krem – najlepiej delikatnie złuszczający. Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji może być krem lub żel pod oczy o działaniu przeciwzmarszczkowym, który ma za zadanie rozjaśnić cienie oraz zmniejszyć „worki” pod oczami.

Higiena intymna mężczyzn

O męskiej higienie intymnej niewiele się mówi. Z racji tego, że skóra panów jest znacznie grubsza od kobiecej, zdecydowanie bardziej owłosiona i częściej się poci, wymaga szczególnej opieki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku męskich narządów płciowych, w pielęgnacji których wielu panów popełnia rażące błędy.

Temat higieny intymnej kobiet był już wielokrotnie poruszany, jednak niewiele mówi się o higienie męskiej. Panowie nie przywiązują zbyt dużej uwagi do tej kwestii.

Mężczyźni bardzo często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji jakie niesie za sobą zaniedbanie higieny intymnej. Dlatego też mycie tych okolic zazwyczaj ograniczają do użycia zwykłego żelu pod prysznic. A wystarczy kilka minut dziennie, by zagwarantować sobie czystość, świeżość i zapobiec rozwojowi nieprzyjemnych infekcji. Odpowiednia higiena intymna ma również znaczenie ze względu na kontakty seksualne – zaniedbanie tej kwestii może skutkować infekcjami dróg rodnych u partnerki.

Skóra okolic krocza wyposażona jest w liczne gruczoły łojowe i potowe. Ponadto u mężczyzn jest ona gruba i gęsto porośnięta włosami. Sprawia to, że intensywniej się poci, szczególnie w okolicy pachwin. Pot w połączeniu z resztkami wydzielin, które są charakterystyczne dla genitaliów, tworzą doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów, odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach oraz bakterii, które wywołują infekcje.

Pielęgnacja okolic intymnych mężczyzny, powinna odbywać się codziennie. W przypadku częstych wizyt w saunie, na siłowni czy na basenie, częstotliwość mycia powinna zostać zwiększona. Zaleca się też mycie okolic intymnych po każdym stosunku. Warto zrezygnować z używania kolorowych mydeł, mocno zapachowych żeli czy klasycznego mydła do mycia okolic intymnych. Agresywne środki myjące oraz zapachowe, które są zawarte w tych kosmetykach, naruszają naturalną florę bakteryjną, która chroni narządy płciowe przed infekcjami. Dlatego też panowie powinni wybierać specjalne kosmetyki przeznaczone do higieny intymnej, które są zdecydowanie łagodniejsze i mają kwaśny odczyn pH, co skutecznie zapobiega rozwojowi infekcji oraz powstawaniu przykrego zapachu. Niestety, w drogeriach nie ma dużego wyboru preparatów do higieny intymnej dla mężczyzn, jednak ta oferta stale jest powiększana, dlatego każdy z panów z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy, że kosmetyk do higieny intymnej powinien zawierać w swoim składzie kwas mlekowy, który odpowiada za kwaśne pH i substancje łagodzące, takie jak alantoina czy d-panhenol.

Do mycia okolic intymnych nie zaleca się używania gąbek i myjek przez gromadzące się w nich bakterie oraz chropowatą fakturę, która może wywołać podrażnienia. Okolice intymne powinny być myte za pomocą rąk. Należy pamiętać o odciągnięciu napletka i usunięciu powstałej w rowku żołędziowym łojowej wydzieliny. Woda nie powinna być zbyt gorąca, a po kąpieli koniecznie trzeba dokładnie wysuszyć okolice krocza. Nie zaleca się używania do tego celu ręcznika, którym wycierana jest reszta ciała. Po użyciu powinien on zostać rozwieszony tak, by mógł równomiernie wyschnąć i by na jego powierzchni nie rozwinęły się bakterie i grzyby.

PAMIĘTAJ: Warto unikać korzystania z jacuzzi, ponieważ ciepła woda sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Łatwo tam jest się nabawić nieprzyjemnych infekcji intymnych.

Kosmetyki dla mężczyzn – jak dobrać odpowiedni skład?

Skóra mężczyzn znacząco różni się od skóry kobiet, a co za tym idzie, ma swoje specjalne potrzeby. Dlatego też kremy i balsamy przeznaczone dla panów zawierają inne składniki aktywne, niż te dla pań.

Męska cera czasami jest kapryśna i problemowa – twarda, gruba, tłusta i permanentnie podrażniona. Niestety, mydło z wodą nie jest złotym środkiem na wszystkie dolegliwości i nie zaspokaja potrzeb męskiej skóry.

Skóra mężczyzny jest zdecydowanie grubsza niż kobiety, jest też wyposażona w większą ilość włókien kolagenu i elastyny. Sprawia to, że jest lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Właśnie dlatego zmarszczki u panów pojawiają się znacznie później. Mężczyźni posiadają też większą ilość gruczołów łojowych, które intensywnie produkują sebum. Z jednej strony skóra jest dobrze chroniona przed niekorzystnym wpływem środowiska, a z drugiej nadmiar sebum odpowiada za powstawanie problemów w okresie dojrzewania. Chłopcy zdecydowanie częściej mają do czynienia z trudnym do okiełznania trądzikiem i zazwyczaj pocą się na potęgę.

PAMIĘTAJ: Jedna trzecia powierzchni twarzy mężczyzny, porośnięta jest zarostem, na który składa się 6 – 25 tysięcy włosów. Średnio 140 dni życia każdy mężczyzna spędza na goleniu.

Pomimo tego, że męska skóra ma naturalnie dobrą ochronę, codziennie jest narażona na podrażnienia – już samo golenie zarostu sprawia, że ostrze maszynki narusza warstwę ochronną, ale również odpowiada za powstawanie mikrourazów naskórka. Skóra staje się sucha, wrażliwa, zaczerwieniona i piekąca. Ponadto wielu panów po goleniu używa preparatów zawierających spirytus, który jeszcze bardziej wysusza i podrażnia skórę.

Kosmetyki dla mężczyzn powinny spełniać ich indywidualne potrzeby i wymagania. Nie zaleca się podbierania preparatów pielęgnacyjnych swojej drugiej połówce, ponieważ mężczyźni i kobiety mają różne flory bakteryjne, które nie powinny mieszać się w czasie używania kosmetyków.

Mężczyźni posiadają grubą i tłustą skórę (zazwyczaj), jednak mimo to nie powinni oczyszczać jej za pomocą mydła zasadowego (typowo drogeryjnego). Kosmetyki pielęgnacyjne muszą posiadać odpowiednie pH dla skóry, bardziej kwasowe, nie zasadowe. Mydła zasadowe pozbawiają skórę warstwy łoju i przy okazji niszczą barierę ochronną (wodno-lipidową), co prowadzi do wysuszania oraz podrażniania delikatnej skóry twarzy.

Każdy zadbany mężczyzna powinien używać kosmetyków przeznaczonych do golenia, kremu nawilżającego, kremu do stóp, do dłoni oraz kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Kremy przeznaczone dla mężczyzn (np. Ziaja Yego, które znajdziesz w drogerii Moja Cera) zazwyczaj mają konsystencję lekkiej emulsji, dzięki czemu szybko się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze lepkiego filmu. Oczywiście krem powinien zostać dobrany do potrzeb cery. Warto zdecydować się na kremy i balsamy o działaniu nawilżającym, jeśli skóra jest wysuszona i wrażliwa. Skóra trądzikowa i ze skłonnością do łojotoku skorzysta na działaniu preparatów matujących, pochłaniających sebum oraz nawilżających.

PAMIĘTAJ: Problem cellulitu nie dotyczy mężczyzn, ponieważ krzyżujące się włókna tkanki łącznej tworzą gęstą sieć, zatrzymującą głębiej komórki tłuszczowe. U kobiet włókna kolagenowe przebiegają luźniej, dlatego też komórki tłuszczowe znajdują się płycej pod skórą.

Większość mężczyzn goli się rano, część z nich robi to również wieczorem, dlatego tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania tego zabiegu. Dlatego też żel lub pianka do golenia, powinny zawierać w swoim składzie składniki nawilżające i działające kojąco na skórę (np. aloes, witaminę E, masło kakaowe, pantenol).

PAMIĘTAJ: By uniknąć podrażnień, warto golić się zaraz po przebudzeniu, zanim krążenie krwi wróci do normalnego działania.

Aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia należy odczekać chwilę po nałożeniu kosmetyku do golenia. W ten sposób zarost zostanie zmiękczony. Po goleniu warto sięgnąć po bezalkoholowy balsam, mleczko albo krem, które nawilżą skórę, zdezynfekują ją i złagodzą podrażnienia. Z kolei, by uniknąć wrastających się włosków, należy regularnie wykonywać peeling drobnoziarnistym preparatem. Takie złuszczanie naskórka pozwoli wydobyć włosy spod skóry. Ponadto peelingowanie podnosi włosy, dzięki czemu ich golenie jest dokładniejsze.

Każdy dobry męski krem powinien zawierać składniki antyrodnikowe, witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę B5, minerały, takie jak cynk i miedź. Mile widziane są składniki przyspieszające regenerację skóry po goleniu, nawilżające i poprawiające koloryt.

W stosowanym rano, po goleniu, kremie, powinny znajdować się filtry przeciwsłoneczne. Wielu panów ma problemy z cieniami i „workami” pod oczami, co często jest dziedziczne. Dlatego ważne, by na półce w łazience znalazł się kosmetyk z arniką, świetlikiem, zieloną kawą, witaminami A i E. Na potrzeby męskiej skóry kosmetyki pod oczy mają lekką formułę, która szybko się wchłania i pozwala skórze oddychać.

Kosmetyki dla mężczyzn a problemy z goleniem zarostu

Pierwszy zarost jest zawsze powodem do dumy. Nareszcie nastolatek może oddać się prawdziwie męskiemu rytuałowi – goleniu. Jednak zazwyczaj ten krok w dorosłość nierozerwalnie związany jest z problemami ze skórą.

Problemy z goleniem ma wielu mężczyzn. Niekiedy już samo nałożenie kosmetyków na skórę wywołuje dyskomfort w postaci pieczenia i swędzenia. Prawidłowe golenie wymaga praktyki. W czasie ścinania zarostu należy naprężać skórę i przytrzymywać ją od góry palcami. Ostrze powinno być prowadzone z góry na dół i nie za mocno dociskane do skóry. Nieodpowiednio naciągnięta skóra, wiotka i z fałdami, sprzyja zacięciom. Mocne dociskanie maszynki powoduje ścinanie nie tylko zarostu, ale i powierzchniowej warstwy naskórka.

Zarost na brodzie i policzkach jest zdecydowanie grubszy i sztywniejszy niż włosy na głowie. Odpowiadają za to męskie hormony – androgeny, które pobudzają wzrost włosów na twarzy. Kiedy po goleniu występuje mocne zaczerwienienie, pieczenia albo uczucie ściągnięcia, jest to najprawdopodobniej wina nieodpowiednio dobranych kosmetyków.

Skóra skłonna do trądziku musi być golona z należytą ostrożnością – nie wolno ropnych guzków ścinać maszynką, aby zmiany nie rozniosły się po całej twarzy. Wszelkiego przebarwienia i brodawki (zarówno płaskie jak i wypukłe) należy omijać w czasie golenia, ponieważ systematycznie kaleczone i drażnione, z czasem mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe.

kosmetyki_dla_mezczyzn_na_zmarszczki

Kosmetyki dla mężczyzn na zmarszczki

Każdy mężczyzna, który ukończył 35. rok życia, powinien zainwestować w krem przeciwzmarszczkowy. Pomimo tego, że męska skóra starzeje się wolniej, zmarszczki, które pojawiają się po czterdziestce są od razu głębokie. By skutki starzenia się skóry były zminimalizowane, należy sięgnąć po kremy z retinolem i witaminami.

Męska skóra nie zniesie wszystkiego i wbrew stereotypom nie powinna być twarda i szorstka. Panowie, podobnie jak panie, muszą dbać o swoją cerę, która jest w równym stopniu narażona na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Męska skóra wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ponieważ jej pH różni się od kobiecego, poza tym jest znacznie grubsza.

Kosmetyki dla mężczyzn na trądzik

Trądzik niezależnie od płci i wieku, odbiera poczucie pewności siebie. Problemy skórne z reguły zaczynają się w wieku dojrzewania, wówczas winne są hormony. Wystąpienie trądziku zależne jest od hormonów płciowych – androgenów, które produkowane są przez gonady. Gruczoły łojowe zbyt intensywnie reagują na nadprodukcje hormonów, jest to szczególnie widoczne w okresie dojrzewania.

Testosteron, czyli jeden z najbardziej aktywnych męskich hormonów, który należy do androgenów, odpowiada za pobudzenie gruczołów łojowych w skórze do produkcji sebum. Skóra staje się tłusta, a ujścia gruczołów ulegają zaczopowaniu. Pojawiają się zaskórniki i ropne krostki, które są wynikiem namnażających się bakterii. Za wystąpienie trądziku mogą również odpowiadać przyjmowane leki, czynniki środowiskowe, stres, dieta oraz promienie UVA. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zaostrzenia istniejących już zmian. Ponadto duży wpływ na występowanie trądziku mają również czynniki genetyczne.

Gdy leczenie zewnętrzne za pomocą maści dostępnych bez recepty oraz tych zaleconych przez dermatologa, nie pomaga, należy rozpocząć stosowanie leków doustnych. Takie leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i niejednokrotnie wymaga powtórzenia. Na pozostałe blizny i przebarwienia znikają dopiero po zabiegach opartych na kwasie glikolowym, a także peelingach kwasem trójchlorooctowym i laseroterapii.

Podczas golenia niezwykle łatwo o naniesienie na skórę bakterii i drobnoustrojów. Można tego uniknąć jedynie przez delikatne golenie wykonywane w kierunku wzrostu włosa. Po goleniu problematycznej skóry trzeba pamiętać o naniesieniu na twarz kosmetyku o działaniu antybakteryjnym (np. Ziaja PRO, które są dostępne w sklepie on-line Moja Cera). Maszynki jednorazowe wolno używać tylko raz, a te wielokrotnego użytku należy dezynfekować po każdym użyciu.

Kosmetyki dla mężczyzn, wbrew pozorom są niezwykle ważne do codziennej pielęgnacji. Warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które pozwolą na długo zachować zdrowy i młody wygląd skóry.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ